Jump to content
Sign in to follow this  
Panagiwtispa

Ερευνα αξιοπιστίας autotriti.gr

Recommended Posts

πάντως συνολικά αν και έχουμε καλούτσικη θέση στον πίνακα κοιτάξτε τις μάρκες που είναι πιο αξιόπιστες από την Mercedes. κάτι έχει πάρει το αυτί μου ότι διεθνώς αντιμετώπισε κάποια προβλήματα αξιοπιστίας κυρίως η Ε προς facelift με τα ηλεκτρονικά της... άλλα όχι και έτσι.

post-9-1191958969_thumb.jpg

link: autotriti.gr

Edited by Panagiwtispa

πάντως συνολικά αν και έχουμε καλούτσικη θέση στον πίνακα κοιτάξτε τις μάρκες που είναι πιο αξιόπιστες από την Mercedes. κάτι έχει πάρει το αυτί μου ότι διεθνώς αντιμετώπισε κάποια προβλήματα αξιοπιστίας κυρίως η Ε προς facelift με τα ηλεκτρονικά της... άλλα όχι και έτσι.

post-9-1191958969_thumb.jpg

link: autotriti.gr

Βλακειες ειναι αυτα...εγω δεν τα πιστευω....ειναι σκοπιμοτητες του περιοδικου!!!

Δεν πιστεύω ότι είναι σκοπιμότητες,απλά οι κάτοχοι των mercedes (όπως και των BMW),προτιμούν να επισκέπτονται εξουσιοδοτημένα ή εξειδηκευμένα συνεργεία - και μάλιστα πολλές φορές και για ψύλλου πήδημα - και γι΄αυτό καταγράφονται.

εγω απλα νομιζω πως στα συγχρονα αυτοκινητα με τα χιλιαδες ηλεκτρονικα πανω τους οι ΙαπωνοΚορεατες απλα ΔΕΝ παιζονται!!!γιαυτο και ειναι πιο αξιοπιστοι απ'ολους!

Εκείνοι όμως δε θεωρούνται premium κατασκευαστές!

Κι αυτό γιατί οι Ευρωπαίοι δε διστάζουν να βγάλουν στην αγορά την αιχμή της τεχνολογίας για να μας παρέχουν όσο το δυνατόν ποιοτικότερα συνολικά αυτοκίνητα!Πολλές φορές αυτό έχει και τα αρνητικά του,όταν γίνονται κάποιες ανακλήσεις για δυσλειτουργίες των ηλεκτρονικών συστημάτων,που όμως δε θεωρούνται σοβαρές!

Οι "σχιστομάτηδες" απλώς αντιγράφουν!

Δεν παραβλέπω βέβαια την αξιοπιστία και ποιότητα των κινητήρων τους,αλλά δε φτάνει μόνο αυτό για να θεωρείται ένα αυτοκίνητο καλό!

Ειχε τυχει να διαβασω αυτην την ερευνα, καθως και να συμπληρωσω το συγκεκριμενο ηλεκτρονικο εντυπο που ειχε.. Βεβαια, δεν εγραφε ακριβως τη στατιστικη μεθοδολογια που ακολουθουσε. Τεσπα, αυτο δεν ειναι και κυριο θεμα. Απλα, με το συγκεκριμενο ερωτηματολογιο (δεν ξερω αν το ειχε δει και κανενας αλλος απο εσας), πολλοι ιδιοκτητες απο KIA, HYUNDAI & DAIHATSU, μπορει να θεωρουν το value for money του αυτοκινητου τους πολυ υψηλο, και να μην ειναι αντικειμενικο κριτηριο.

Πιστευω.. Μπορει να ειναι ομως και ετσι...

Ki εγώ είχα διαβάσει το ερωτηματολόγιο και είχα υπόψιν αυτά τα αποτελέσματα και συμφωνώ με την άποψή σου.

Είναι μια τελείως υποκειμενική μελέτη. Αν θέλουν να κάνουν σωστή έρευνα ας υπολογίσουν ηλικία κατόχου, πωλήσεις κάθε αυτοκινήτου, κοινό αυτοκινήτου (άλλο ο 20άρης με ένα Polo και άλλο ο 50άρης που το έχει απλώς για τις μετακινήσεις του), επίσης που απευθύνεται το κάθε αμάξι γιατί άλλοι παίρνουν το skoda και άλλοι τη seat. Και αυτό το παράδειγμα το δίνω για να δείτε διαφορά στην αξιοπιστία μεταξύ τους και με την VW. Θέλετε μήπως να μου πείτε ότι η skoda εξασφαλίζει τα καλύτερα για τα αμάξια της;;;;Mήπως αυτή δεν βγάζει έναν 1.8t στο fabia ώστε να απευθύνεται σε ψαγμένο κοινό που ζει με το αυτοκίνητο όπως τα fr-cupra-polo gti.....Τι άτομα συνήθως παίρνουν ένα ασιατικό αμάξι και τι ένα ευρωπαϊκό;;;Συνήθως οι πρώτοι θέλουν ένα απλό μέσο μεταφοράς ενώ οι δεύτεροι ένα με αυξημένες οδηγικές αρετές. Εποιο θα βγάλει προβλήματα;;;Η μήπως τα smart είναι πιο καλά από τα mercedes με τα for2 να σπάνε κινητήρα στα 60000χλμ....

Επίσης αλλιώς αντιμετωπίζει κάποιος κάθε βλάβη. Έχω seat ibiza 1.4 101ps και αυτά τα μοτέρ κάποια έκδοση τους καίει λάδια, αλλά επειδή το ξέρω το θεωρώ λογικό και όχι μεγάλο μειονέκτημα, ίσως επειδή γιατί και η w124 μας έκαιγε γιατί έπρεπε. Άλλος όμως μπορεί να του καεί το λαμπάκι και να τα θεωρεί κουβάδες.....Αν θέλουν να κάνουν σωστή έρευνα ας πάνε στα συνεργεία, να σηκώσουν τις λίστες και να δουν.

TR.giftr.gif TR.gif

TR.gif

Βασιζόμενοι στα στοιχεία της μεγάλης έρευνας του autotriti.gr για την αξιοπιστία των αυτοκινήτων που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά, σας παρουσιάζουμε τα σημαντικότερα προβλήματα των 5 μοντέλων της μεσαίας κατηγορίας που εμφανίζουν τον χαμηλότερο δείκτη βλαβών.

Mercedes C-Class

Την καλύτερη εικόνα στον τομέα της αξιοπιστίας από τα μοντέλα της μεσαίας κατηγορίας παρουσίασε η Mercedes C-Class. Βλάβες παρουσιάστηκαν στον κινητήρα και μερικές από αυτές σοβαρές ενώ προβλήματα παρατηρούνται στις ηλεκτρικές λειτουργίες και ειδικά στο κεντρικό κλείδωμα. Τέλος παράπονα διατυπώθηκαν και ζημιές στα φρένα.

Tα υπόλοιπα,εδώ:

http://www.autotriti.gr/news/preview_news....S_DATA_ID=67845