Jump to content

Recommended Posts

Τρεξτε να σωθουμε....

βασικά αυτό στηρίζεται στο γεγονός οτι γενικά σύμφωνα με το ελληνικό ΚΟΚ, έχει προτεραιότητα όποιος βρίσκεται δεξιά του οχήματός σου. άρα αφου μπαίνει απο δεξιά αυτός, είσαι υποχρεωμένος να του παραχωρήσεις την προτεραιότητα. εαν δεν απατώμαι, το ίδιο ισχύει και στην Ιταλία...

Προσέχετε όσοι κινείστε στην ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ. Ενώ ισχύει η εκ δεξιών προτεραιότητα στον Ελληνικό Κ.Ο.Κ, στην είσοδο στην πλατεία(και έχει πάρα πολλές η Ηλιούπολη) υπάρχει STOP. Άρα προτεραιότητα έχει αυτός που κινείται εντός της πλατείας και όχι αυτός που εισέρχεται. ΠΡΟΣΟΧΗ.

Μονο να τα παίρνουν ξέρουν, και να μην μπορούμε να έχουμε την δυνατότητα διοικητικής προσφυγής κατά της ποινής που μας επιβλήθηκε.

Come on Panagiotis..

Προτιμώ να μου λενε ότι δεν έχω δικαίωμα προσφυγής κτλ κτλ πσρά να μου δίνουν την ψευδαίσθηση που δίνουν τώρα ότι -και καλά- θα βγάλεις άκρη με προσφυγή..

Από την εμπειρία μου, σχεδόν κανείς δεν κάνει προσφυγή.. Το κόστος, ο χρόνος και η διαδικασία είναι απαγορευτική...

Καλύτερα να μας λεν ότι πράγματι ζούμε σε μη δημοκρατικό και ευνομούμενο κράτος (που οι περισσότεροι σκεπτόμενοι άνθρωποι το πιστεύουμε ούτως ή άλλως) παρά να τρώμε παπάδες..

Ζήσης

Ζήση πολλές φορές είχα γλυτώσει κάμποσες καμπάνες με διάφορες δικαιολογίες!!!

Όχι ότι ήταν κάτι εύκολο αλλά με τα σωστά χαρτιά και με τις σωστές δικαιολογίες οι πιθανότητες ήταν πολύ καλές.

Ζήση πολλές φορές είχα γλυτώσει κάμποσες καμπάνες με διάφορες δικαιολογίες!!!

Όχι ότι ήταν κάτι εύκολο αλλά με τα σωστά χαρτιά και με τις σωστές δικαιολογίες οι πιθανότητες ήταν πολύ καλές.

Ναι ρε Παναγιώτη, αλλά όταν ακόμη εφαρμόζονταν ο παλιότερος ΚΟΚ.. Τότε που πηγαίναμε κατηγορούμενοι στο ποινικό και είχαμε τον φυσικό μας δικαστή από επάνω..

Τώρα όμως, με εξαιρετικό δημοκρατικό και δικαιοσύνης έλλειμα, ο αστυνομικός είναι ΚΑΙ δικαστής ΚΑΙ εφαρμοστής των αποφάσεων που ο ίδιος εκδίδει...

Από όργανα επιβολής της τάξης γίνονται αυτομάτως ΚΑΙ όργανα απονομής της δικαιοσύνης. Και μάλιστα χωρίς την δυνατότητα να ζητήσουμε επανεξέταση από ανώτερο..

Και να μην μιλήσω για το επίπεδο που υπάρχει στο προσωπικό στην ΕΛΑΣ (σε διανοητικό, μορφωτικό, αντίληψης κ.α.). Με λαμπρές, βέβαια, εξαιρέσεις.. Αλλά εξαιρέσεις..

Εδώ μορφωμένοι, με αντίληψη δικαστές δικάζουν και κάνουν λάθη και για τις περιπτώσεις αυτές ο Νόμος δίνει την δυνατότητα να προσφύγεις σε ανώτερο δικαστήριο..

Αν σε γράψουν χωρίς να συντρέχουν οι προϋποθέσεις, άιντε τράβα στον διοικητή τμήματος και πες του το παράπονο σου με ένσταση..

Αν την κάνει δεκτή (δεν θέλουν να χαλάσουν τις σχέσεις τους με τους υφιστάμενους για πολλούς και ευνόητους λόγους - δεν είναι σαν το στρατό η αστυνομία, όπου υπάρχει ιεραρχία.. εδώ είναι συνδικαλισμός, μπάχαλο και άγιος ο Θεός..) να μου τρυπήσεις την μύτη..

Τουλάχιστον, ας μου πουν ότι δεν μπορώ να κάνω ένσταση, να μην τρέφω αυταπάτες (και μερικά λαμόγια που "κονομάνε" με τις καταθέσεις κάποιων.. ενστάσεων που ξέρουν ότι θα τις χάσουν... να μην λέμε και άλλα μεσημεριάτικα..)

Αυτά,,, τα είπα και ξέδωσα..

Ζήσης

Edited by zvrikos

...

Αυτά,,, τα είπα και ξέδωσα..

Ζήσης

Τα είπες κορυφαία!!!

Σωστός, όπως πάντα. Άλλες εποχές τότε.

"Οδήγηση χωρίς τη νόμιμη άδεια οδήγησης": "Επιπλέον, στέρηση δικαιώματος απόκτησης άδειας οδήγησης οποιασδήποτε κατηγορίας για τουλάχιστον 3έτη (με απόφαση δικαστηρίου)"

"Παραχώρηση οδήγησης σε πρόσωπο χωρίς άδεια ή Πιστοποιητικό Επαγγελματικής Ικανότητας ή που του έχουν αφαιρεθεί": "Φυλάκιση 1 έως 6 μηνών"

Τι θες και μας ανεβάζεις τον ΚΟΚ βραδιάτικα?!?!?! rtfm.gifwink.gif

Σεπτεμβρη 2006 με ειχαν σταματησει στο σχηματαρι για Αθηνα για υπερβολικη ταχυτητα. Καθως ειχα ξεπερασει τα ορια των 20 - 30 χιλιομετρων δεν μου βαλανε προστιμο παρα μου πηραν τα παντα για 30 μερες. Με διαφορους γνωστους τροπους τα πηρα πισω αλλα μου ειπαν πως θα περιμενω ειδοποιηση για δικαστηριο. Τωρα πλησιαζουν 4 χρονια και τιποτε ακομη. Εχετε καμια ιδεα;

Σεπτεμβρη 2006 με ειχαν σταματησει στο σχηματαρι για Αθηνα για υπερβολικη ταχυτητα. Καθως ειχα ξεπερασει τα ορια των 20 - 30 χιλιομετρων δεν μου βαλανε προστιμο παρα μου πηραν τα παντα για 30 μερες. Με διαφορους γνωστους τροπους τα πηρα πισω αλλα μου ειπαν πως θα περιμενω ειδοποιηση για δικαστηριο. Τωρα πλησιαζουν 4 χρονια και τιποτε ακομη. Εχετε καμια ιδεα;

Την γλίτωσες.

Δες το πρώτο ποστ σε αυτήν την σελίδα εδώ.

http://www.mbclub.gr/forum/index.php?showtopic=36&view=findpost&p=5632

"Τσουχτερά" πρόστιμα προβλέπει ο νέος ΚΟΚ

Το Υπουργείο Υποδομών , Μεταφορών και Δικτύων αναμένεται να παρουσιάσει μέσα στο φθινόπωρο τον τροποποιημένο Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, σύμφωνα με τον οποίο προβλέπονται πολύ αυστηρά πρόστιμα για τροχαίες παραβάσεις.

Μέχρι και 60% αυξάνεται το πρόστιμο για στάθμευση σε ράμπα εισόδου/ εξόδου και από 150 ευρώ εκτινάσσεται στα 325 ευρώ, ενώ για τη στάθμευση σε πεζοδρόμιο από 80 ευρώ εκτινάσσεται σε 120 ευρώ.

Ανάλογες αυξήσεις προβλέπονται για την παρεμπόδιση κυκλοφορίας του τραμ και από 150 ευρώ το πρόστιμο εκτινάσσεται σε 225 ευρώ.

Χέρι όμως βάζει το υπουργείο και στις κόντρες αυτοκινήτων και μοτοσικλετών. Έτσι, στους παραβάτες θα επιβάλλεται πρόστιμο 1.050 ευρώ από 700 που ισχύει σήμερα.

Αμείλικτος θα είναι ο νέος ΚΟΚ, σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας «Ελεύθερος Τύπος», όσον αφορά την παραβίαση ερυθρού σηματοδότη όπου από 700 ευρώ το πρόστιμο αυξάνεται σε 1050 ευρώ, την παραβίαση STOP όπου το πρόστιμο αυξάνεται σε 900 ευρώ από 700 που ισχύει σήμερα και την οδήγηση σε κατάσταση μέθης όπου το πρόστιμο θα παραμείνει μεν το ίδιο (700 και 1.200 ευρώ) αλλά θα επιμηκυνθεί ο χρόνος αφαίρεσης του διπλώματος οδήγησης.

Το υπουργείο προσανατολίζεται και σε επανακαθορισμό των ορίων ταχύτητας για τους οδικούς άξονες εκτός κατοικημένων περιοχών, πλην των μεγάλων αυτοκινητόδρομων όπου το όριο ταχύτητας παραμένει στα 130 χλμ την ώρα.

Ο νέος ΚΟΚ ωστόσο προβλέπει και μείωση ποινών για παραβάσεις όπως είναι το κράνος, οι ζώνες σαλείας και η μη προσκόμιση ελέγχου από το ΚΤΕΟ. Έτσι, το πρόστιμο για μη χρήση κράνους ή ζώνης ασφαλείας από 700 ευρώ μειώνεται σε 490 ευρώ.

Μειώσεις προβλέπονται για παραβάσεις όπως η απόρριψη αντικειμένων από κινούμενο όχημα και από 400 ευρώ ορίζεται σε 280, και η παραβίαση του ωραρίου τροφοδοσίας των καταστημάτων όπου το πρόστιμο από 400 ευρώ μειώνεται επίσης σε 280 ευρώ.

Πρόστιμο απόρριψης αντικειμένων από κινούμενο όχημα...Ευρηματικό, με δεδομένο (όπως θεωρώ) ότι δεν παίζει σενάριο να έχουν επιβάλλει πέραν του ενός προστίμου πανελληνίως τόσα χρόνια.... Εκτός και εάν το χρησιμοποιούν ως εκδικητικό μέσο κάποιοι ένστολοι....

Τώρα το γιατί να μειώνεται το πρόστιμο για μη έλεγχο από το ΚΤΕΟ, το βρίσκω εξίσου τραγικό... πραγματικά... Κυκλοφορούν τόσα μα τόσα ασυντηρητα και ανασφάλιστα οχήματα... Και προσωπικά, με ενοχλεί πολύ όταν βλέπω μπροστά μου ένα κακοσυντηρημένο όχημα με ελάχιστα τέλη κυκλοφορίας να κυκλοφορεί με μεγάλο κίνδυνο να με σακατέσει και να μου προξενήσει μεγάλη περιουσιακή ζημία -με το ενδεχόμενο, μάλιστα, να είναι ανασφάλιστο, την στιγμή που πληρώνω τόσα και τόσα χρήματα για να κυκλοφορώ το τετράτροχο μου στους υπέροχους Ελληνικούς δρόμους...

Βέβαια, το εάν και κατά πόσο, επίσης, οι τροχονόμοι μας ελέγχουν το ΚΤΕΟ, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο... Και πάλι.

Εξαιρετικά λαϊκιστικές επιλογές λοιπόν μείωσης προστίμων.. ΓΙα τα μάτια του κόσμου..