Jump to content
gfackas

Αγορά και εισαγωγή από το εξωτερικό

Recommended Posts

Το αυτοκίνητο μου το έχω φέρει από Γερμανία Στουτγκάρδη φυσικά και γνωρίζω αρκετα πράγματα και παγίδες για όποιον ενδιαφέρεται.

Το έψαξα πολύ και γλίτωσα αρκετά και πάλι στην Γερμανία θα ξαναπάω

post-149-1178276385_thumb.jpg

και εγω απο γερμανια οπως και αλλοι βεβαια..

Απλά θέλει αρκετο ψάξιμο με τα πραγματικά χιλιόμετρα και το book service.. (πέρα απο τα γνωστά μην ειναι χτυπημένο, με βλάβες κλπ..)

Το αυτοκίνητο μου το έχω φέρει από Γερμανία Στουτγκάρδη φυσικά και γνωρίζω αρκετα πράγματα και παγίδες για όποιον ενδιαφέρεται.

Το έψαξα πολύ και γλίτωσα αρκετά και πάλι στην Γερμανία θα ξαναπάω

Πήγες μονος σου στην Γερμανια και το έφερες ή μεσω εμπόρου εδω πέρα?

παντα μεσα απο την mercedes benz και σου λεει και το παραμικρο..εγγυηση...

Εγώ το πήρα απο εδώ και είναι πραγματικά αστέρι good.gif

το εκτελωνισες και μονος ? γιατι εμενα εκτελωνιστικα για Ε350 05/05 fuel extra μου ζητανε 16.500 euro

Μου το εκτελώνισε ένας γνωστός μου που κάνει αυτή τη δουλειά...απο εκεί δεν γλύτωσα λεφτά αλλά απο την τιμή που το πήρα απο Stuttgart

Απλά θέλει αρκετο ψάξιμο με τα πραγματικά χιλιόμετρα και το book service.. (πέρα απο τα γνωστά μην ειναι χτυπημένο, με βλάβες κλπ..)

Πήγες μονος σου στην Γερμανια και το έφερες ή μεσω εμπόρου εδω πέρα?

ΟΧΙ ΠΗΓΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΦΑΝΑΡΤΖΗ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟ

ΟΧΙ ΠΗΓΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΦΑΝΑΡΤΖΗ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟ

Γλίτωσες καθόλου χρήματα σε σύγκριση με το αν το αγόραζες απο Ελλάδα απο κάποιον έμπορο με μεταχειρισμένα ?

για 1800 κυβ πλερονεις την αξια του αυτοκινητου + 30% της αξιας,για 2000 κυβ +40 %,απο 2000 και πανω 50% της αξιας του αυτοκινητου

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ.

1.ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ(mobile.de,autoscout.com ENDEIKTIKA PANTA) ΚΑΙ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΜΑΝΤΡΑΔΕΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ

a. TΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ(ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΕΣ,ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑ,ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΚΛΠ)

b. ΤΗΝ ΟΛΙΚΗ ΑΞΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ(ΤΩΡΑ 19% Last Year 16%)

c. ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ & ΚΟΣΤΟΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ (ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ,ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΚΛΠ)

d. ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΛΥΤΗ ΩΠΟΣΔΗΠΟΤΕ EURO 4

2. ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΑΡΑΒΑ ΤΟΥΡΚΟ Η ΕΛΛΗΝΑ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΟΝ ΞΕΡΟΥΜΕ

3. ΖΗΤΑΜΕ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΗΝ MERCEDES ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ (ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΔΕΙΚΛΙΔΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΚΑΡΤΟ ΑΜΑΞΙ)

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΑΟ ΕΙΧΑ ΨΑΞΕΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΜΑΝΤΡΑΔΕΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΕΣ ΚΛΠ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΓΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΛΙΤΩΣΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ(STUTTGARTDATO MESA APO THN MERCEDES(SINDEFINGEN) ΚΑΙ ΑΣ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ)

ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΕΙΝΑΙ 30% ΤΗΣ ΤΕΚΜΑΡΤΗΣ ΑΞΙΑΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ 1800 (C200 Kompressor K.Λ.Π) .

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ

ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΤΩΡΑ........ girl_prepare_fish.gif

Υ.Γ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΜΑΝΤΡΕΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΗΝΥΜΑ

ΠΑΝΤΩΣ ΘΕΛΕΙ Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η ΚΑΙ ΨΑΞΙΜΟ

Ean kai ego to pira apo edo to epomeno tha einai apo Germania gia to oti pia den aksizei na parneis ena kainourgio autokinito kai na plironeis ena karo lefta kai amesos meta tin eksodo apo tin antiprosopia na sou loipoun kamia xiliada euro.

Bebea thelei prosoxi alla pistebo oti einai i kaluteri lusi.

Manos

Μάνο,σε λίγο καιρό δε θα συμφέρει πλέον η εισαγωγή μεταχειρισμένου από το εξωτερικό.

Και επιπλέον,μέχρι να ξαναπάρουμε αυτοκίνητο-εσύ κι εγώ-θα έχουν καταργηθεί τα τέλη ταξινόμησης.Έχει ψηφιστεί ο νόμος από την Ε.Ε.από το 2002 και ήδη εφαρμόζεται από τα περισσότερα κράτη μέλη.Η χώρα μας έχει περιθώριο να συνεχίσει να πληρώνει τα πρόστιμα για τη μη συμμόρφωσή της προς την ευρωπαϊκή νομοθεσία,μια 10ετία από το έτος ψήφισης του νόμου.

Me blepo na to gia allagi se kamia 5etia.

Manos

Ean kai ego to pira apo edo to epomeno tha einai apo Germania gia to oti pia den aksizei na parneis ena kainourgio autokinito kai na plironeis ena karo lefta kai amesos meta tin eksodo apo tin antiprosopia na sou loipoun kamia xiliada euro.

Bebea thelei prosoxi alla pistebo oti einai i kaluteri lusi.

Manos

Exeis apoluto dikio, kai egw etsi h8ela na to kanw alla den eixa ton xrono. Blepeis h8ela na agorasw autokinhto mesa se 20 meres. Omws an den se piezei o xronos einai oti kalutero.

Όλα τα αυτοκίνητα είναι Γερμανικά (Mercedes) Η παραγγελία και η αγορά είναι το θέμα.

Και από εδω να το παραγγείλεις από την Γερμανία έρχεται και εκτελεωνίζεται και πωλείται στο εκαστοτε ΤΥΧΕΡΟ.

Το θέμα είναι πως μποείς να γλυτώσεις χρήματα.

Αν μπορείς και έχεις τις "άκρες" και τον χρόνο το κάνεις , διαφορετικά πληρώνεις κάτι παραπάνω και το παίρνεις από ΕΔΩ.

Ρωτάνε μερικοί "Είναι εισαγωγής;" ΟΧΙ ρε φίλε εδώ το φτιάξανε!!!

ΤΙ μου λές τωρα;

Αυτά ευχαριστώ. pioneer_smoke.gif

ΠΡΟΣΟΧΗ

Στα τούρκικα εισαγωγής -θα δείτε πλαίσιο και θα το ρωτήσετε στην Mercedes για το τι έχει κάνει το αυτοκίνητο.

Κάποια αυτοκίνητα Οι Γερμανοί τα στέλνουν στην Τουρκία τα οποία πωλούνται παρα πολύ φτηνά.

Δεν ξέρω αν αυτό θίγει ή οχι την ΜΑΜΑ εταιρεία αλλα΄δεν είναι για μας Προσοχή σε αυτούς που τα πουλάνε

πάντα πλαίσιο με WDB.........κλπ

Λετε να την πατησα ???????

272 HP ειναι αυτα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

οχι για τα Τουρκικα αλλα για τα τελη ταξινομησης . Μανοοοοοοοοοοο λεγε τι ξερεις !!!!!!!!!!!!1

Λετε να την πατησα και να πληρωνω πολλα για τελη ταξινομησης????????????????

Γιατι το αυτοκινητο το αλλαζης πανω στην κα.....vλα . Aμα αρχισεις να ψαχνεις δεξια-αριστερα μετα σου εφυγε τελος.

Αντε ποτε θα σου ξανασηκωθει να το αλλαξεις. Και αυτο γιατι ο ελευθερος χρονος ειναι περιορισμενος.

Χαρηκα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αντώνη,τα τέλη είναι ακριβώς όπως τα παρουσίασε ο Κώστας-performerk παραπάνω,στην αρχή της σελίδας.

Έτσι κι αλλιώς θα περάσει πολύς χρόνος ακόμα μέχρι η χώρα μας να συμμορφωθεί στη νέα ευρωπαϊκή νομοθεσία.Μέχρι τότε η Ε σου θα έχει "παλιώσει" κι εσύ θα την έχεις κατευχαριστηθεί με την οικογένειά σου!Και με τα χιλιόμετρα που κάνεις εσύ σε ταξίδια,θα είναι καιρός της-γιατί όχι-και να την πουλήσεις!

Τώρα που την περιμένεις,μην σκέφτεσαι τέτοια πράγματα!

Ευχαριστω πολυ για την εμψυχωση νασαι καλα και εσυ και το μωρο σου .

Υ.Γ. Οταν μεγαλωσει να μου το δωσεις για συνοδηγο , εγινε η καινουργια μου συμπαθεια.

Γλίτωσες καθόλου χρήματα σε σύγκριση με το αν το αγόραζες απο Ελλάδα απο κάποιον έμπορο με μεταχειρισμένα ?

Πολλά περίπου 6000

Εγώ για το 350 πλήρωσα εκτελωνισμό γύρω στα €13600 με 2 έτη χρήσης (-14% επί του 50% της αντικειμενικής του αξίας)!

Kai mena tosa moy eipane peripoy 13,500 xiliarika as elpiso na einai tosa

Eyxaristo

post-132-1178652464_thumb.jpg

Εμεις πηραμε το δικο μας το καλοκαιρι του 2005. Ειναι ενα C200k του 2004 avantgarte με αυταματο parktronic, navi, δερμα και καποια αλλα extra που δεν θυμαμαι και τοτε ειχε 28880 (με καρτελακι της mercedes γερμανιας απο service). To πηραμε 24000 απο εκει ( ενας δευτερος ξαδερφος της μανας μου μας το εφερε και μαλλον τσιμπησε 2-3000 απο την τιμη) και τελωνειο πληρωσαμε 6500, μαζι με τα εξοδα μεταφορας και κατι αλλα ψιλα πηγε στα 32500, οταν μανταδες στην πατρα μας ζητουσαν 33000 για μοντελο 02 με χειροκινητο classic χωρις αλλα εξτρα μονο με δερμα και 40000+ για αντιστοιχο με αυτο που πηραμε.

Εγώ ήθελα να πάρω από Γερμανία αλλά μου ερχότανε σχεδόν μια η άλλη.

Μετά από πολύ ψάξιμο (έπεσα και σε 2 απατεώνες, που μου πουλούσαν αυτοκίνητα που είχα βρει στο autoscout24, υπογράφοντας ότι έχουν 50,000 km λιγότερα από τα πραγματικά) μπήκα στο εξής δίλλημα:

Καινούργιο και να ξέρω ότι μπαίνω εγώ πρώτος μέσα με 0 Km (πραγματικά!!!) ή το μικρότερο δυστυχώς mega_shok.gif

και με τα ίδια extra.

Αποτέλεσμα: Cayenne 3.2 V6 κούκλα αντί για S 2-3 ετών ή TURBO παλαιότερο.

Δεν το μετάνιωσα για έναν ακόμα λόγο, αρέσει πολύ στον μπεμπάκο μου!!! to_become_senile.gif