Jump to content
sportscoupe

Απόψεις για την επιλογή του καταλληλότερου "εκτός δρόμου" οχήματος

Recommended Posts

καλό θα είναι να μην δυναμιτίζουμε το κλίμα...

πάντως εγώ που το έχω τελικιάσει το Pajero πιστεύω ότι δεν θα μπορούσες να μου ανάψεις φώτα...

παρεπιπτόντως είναι φονικό να κινείσαι με 200+ με οχήματα 2200 κιλών....

Αυτό δεν στέκει με τα υπάρχοντα βοηθήματα ενεργητικής ασφάλειας και την ποιότητα οδικής συμπεριφοράς μιας ML.

Άλλωστε αυτό μπορεί να ειπωθεί για οποιονδήποτε κινείται με τέτοιες ταχύτητες.

καλό θα είναι να μην δυναμιτίζουμε το κλίμα...

πάντως εγώ που το έχω τελικιάσει το Pajero πιστεύω ότι δεν θα μπορούσες να μου ανάψεις φώτα...

Μα δε δυναμιτίζουμε κανένα κλίμα στο Mercedes Benz Club forum είμαστε, είμαστε μερσεντάκηδες (σχεδόν) όλοι μας ή κάνω λάθος? Ασε που δε λέω και κανα ψέμα ή υπερβολή πουθενά πιο πάνω.

Οσον αφορά το pajero όταν θα είσαι με 170-180 στην Εθνική και έρθω από πίσω σου πίστεψε με μέχρι να το τελικιάσεις δε θα με βλέπεις καν. Δεν είναι μόνο το νούμερο της τελικής αλλά και πως το πιάνεις αυτό το νούμερο.

Για το τελευταίο σχόλιο σου απλά θα συμφωνήσω με το Διονύση και θα προσθέσω ότι ίσως είναι πιο φονικό να κινείσαι με 130+ με ένα όχημα 600 κιλών πχ smart ή να είσαι νυσταγμένος στο δρόμο με 100 χιλιόμετρα ή να είσαι γιαγιά και να πηγαίνεις με 80 κτλ κτλ Αρα τελικά όλα είναι σχετικά και δεν έχουν να κάνουν με το βάρος.

Μα δε δυναμιτίζουμε κανένα κλίμα στο Mercedes Benz Club forum είμαστε, είμαστε μερσεντάκηδες (σχεδόν) όλοι μας ή κάνω λάθος? Ασε που δε λέω και κανα ψέμα ή υπερβολή πουθενά πιο πάνω.

Οσον αφορά το pajero όταν θα είσαι με 170-180 στην Εθνική και έρθω από πίσω σου πίστεψε με μέχρι να το τελικιάσεις δε θα με βλέπεις καν. Δεν είναι μόνο το νούμερο της τελικής αλλά και πως το πιάνεις αυτό το νούμερο.

Για το τελευταίο σχόλιο σου απλά θα συμφωνήσω με το Διονύση και θα προσθέσω ότι ίσως είναι πιο φονικό να κινείσαι με 130+ με ένα όχημα 600 κιλών πχ smart ή να είσαι νυσταγμένος στο δρόμο με 100 χιλιόμετρα ή να είσαι γιαγιά και να πηγαίνεις με 80 κτλ κτλ Αρα τελικά όλα είναι σχετικά και δεν έχουν να κάνουν με το βάρος.

Χμμμ, θα συμφωνήσω μέχρι να διαφωνήσω. Βλέπεις, ο πατέρας μου μόλις παρέλαβε μια ML350, οπότε θα κάνω άμεση σύγκριση σε όλα με το LC. Τότε και μόνο τότε θα επανέλθω. Και φυσικά, αν το αποτέλεσμα σε κάποια σημεία που σώνει και καλά είναι υπέρ της Mercedes (όπως η άνεση στο δρόμο) είναι διαφορετικά από ό,τι πιστεύει κάποιος που δεν έχει οδηγήσει και τα δύο (και συγκρίνει μόνο ονόματα και τεστ των περιοδικών), τότε λυπάμαι...

Προκαταβολικά να πω ότι έχω γυρίσει τη μισή Ευρώπη με το LC και δεν κατάλαβα τίποτα. Χώρια που ήταν φορτωμένο σαν γαϊδούρι (το βάρος ξεπερνούσε τα 2.600kg). Απορώ και εγώ πόσο καλύτερα θα αισθανόμουν σε μία ML. Σύντομα θα μάθω (ή μήπως όχι wink.gif και θα επανέλθω...

Επειδή κάποιοι μπορεί να βγάζουν λάθος συμπεράσματα από τα λεγόμενα μου, να προσθέσω ότι ήμουν στο παρελθόν ικανοποιημένος ιδιοκτήτης RAV4 άρα δεν έχω κανένα πρόβλημα με την Τoyota όπως επίσης πως o κουμπάρος μου έχει το LC το έχω οδηγήσει, έχουμε πάει μαζί εκδρομές και τα συμπεράσματα μου δε βγαίνουν από τεστ περιοδικών.

Αλλωστε δεν είπα πουθενά ότι το LC δεν είναι πιο ικανό από το ML εκτός δρόμου ή πιο σκληροτράχηλο ή ότι άλλο θέλετε είπα ότι αυτό το 20% παραπάνω εκτός δε μου καλύπτει αυτό που μου δίνει εντός το ML. Οταν το 90% των χιλιομέτρων που θα κάνω είναι εντός δρόμου και εφόσον δε μένω στην άνω Καστανιά και απλα θέλω ένα αμάξι που να τα βγάλει πέρα σε κάποιες δύσκολες διαδρομές που θα κάνω ορισμένες φορές (οχι trials ) στα βουνά και στα χιόνια δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να δεχθώ ότι το LC είναι καλύτερη επιλογή για το 95% των υποψήφιων αγοραστών. Προσωπικά πιστεύω πως μόνο ένα 5% το χρειάζεται πραγματικά και οι υπόλοιποι που το έχουν ότι κάνουν με αυτό, θα μπορούσαν να το κάνουν και με μία ML και να έχουν και την άνεση, τη πολυτέλεια, ασφάλεια που σου δίνει το αμάξι.

Στην Ελλάδα όντως δεν χρειάζεσαι τοσο σκληροτράχηλα αμάξια σαν το LC.Αλλά αφού το πάμε έτσι τότε εξίσου καλό με το LC είναι το Defender.Kαι επειδή μερικοί είπαν κάτι για άνεση στο LC εγώ πιστεύω ότι αν είσαι πχ. στη έρημο (όπως είδα σε κάποιες φωτογραφίες) τότε δεν κοιτάς την άνεση αλλά την το πόσο καλά πάει το αμάξι και πόσο σκληροτράχηλο είναι...αυτά τα κριτήρια έχουν όσοι κάνουν τόσο δύσκολες διαδρομές και όχι αν έχει οθόνη αφής ή ξεχωριστό σύστημα ψυχαγωγίας για τους πίσω...

Ακριβώς γι' αυτό παραπάνω ανέφερα το Lada Niva! wink.gif

Επειδή κάποιοι μπορεί να βγάζουν λάθος συμπεράσματα από τα λεγόμενα μου, να προσθέσω ότι ήμουν στο παρελθόν ικανοποιημένος ιδιοκτήτης RAV4 άρα δεν έχω κανένα πρόβλημα με την Τoyota όπως επίσης πως o κουμπάρος μου έχει το LC το έχω οδηγήσει, έχουμε πάει μαζί εκδρομές και τα συμπεράσματα μου δε βγαίνουν από τεστ περιοδικών.

Αλλωστε δεν είπα πουθενά ότι το LC δεν είναι πιο ικανό από το ML εκτός δρόμου ή πιο σκληροτράχηλο ή ότι άλλο θέλετε είπα ότι αυτό το 20% παραπάνω εκτός δε μου καλύπτει αυτό που μου δίνει εντός το ML. Οταν το 90% των χιλιομέτρων που θα κάνω είναι εντός δρόμου και εφόσον δε μένω στην άνω Καστανιά και απλα θέλω ένα αμάξι που να τα βγάλει πέρα σε κάποιες δύσκολες διαδρομές που θα κάνω ορισμένες φορές (οχι trials ) στα βουνά και στα χιόνια δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να δεχθώ ότι το LC είναι καλύτερη επιλογή για το 95% των υποψήφιων αγοραστών. Προσωπικά πιστεύω πως μόνο ένα 5% το χρειάζεται πραγματικά και οι υπόλοιποι που το έχουν ότι κάνουν με αυτό, θα μπορούσαν να το κάνουν και με μία ML και να έχουν και την άνεση, τη πολυτέλεια, ασφάλεια που σου δίνει το αμάξι.

Δεκτό φίλε μου. Θα συμφωνήσω απόλυτα και αφού τα έχεις οδηγήσει και τα δύο ήδη, έχεις κάθε λόγο να βγάζεις πιο ορθά συμπεράσματα.

Αλλωστε δεν είπα πουθενά ότι το LC δεν είναι πιο ικανό από το ML εκτός δρόμου ή πιο σκληροτράχηλο ή ότι άλλο θέλετε είπα ότι αυτό το 20% παραπάνω εκτός δε μου καλύπτει αυτό που μου δίνει εντός το ML. Οταν το 90% των χιλιομέτρων που θα κάνω είναι εντός δρόμου και εφόσον δε μένω στην άνω Καστανιά και απλα θέλω ένα αμάξι που να τα βγάλει πέρα σε κάποιες δύσκολες διαδρομές που θα κάνω ορισμένες φορές (οχι trials ) στα βουνά και στα χιόνια δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να δεχθώ ότι το LC είναι καλύτερη επιλογή για το 95% των υποψήφιων αγοραστών. Προσωπικά πιστεύω πως μόνο ένα 5% το χρειάζεται πραγματικά και οι υπόλοιποι που το έχουν ότι κάνουν με αυτό, θα μπορούσαν να το κάνουν και με μία ML και να έχουν και την άνεση, τη πολυτέλεια, ασφάλεια που σου δίνει το αμάξι....

Αντρέα, αν και συμφωνώ με την γενικότερη τοποθέτησή σου, ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό της τελευταίας σου πρότασης. Με αφορμή τα λεγόμενά σου, και χωρίς να απευθύνομαι σε σένα προσωπικά θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση: Δεκτό οτι γράφουμε σε mercedes club, αλλα μην χάνουμε κάθε επίπεδο αντικειμενικότητας! Δηλαδή, το Land cruiser βγαίνει με ξύλινα καθίσματα, υφασμάτινες πόρτες και φρένα μόνο στους πίσω τροχούς; Είπαμε καλά τα mercedes αλλα δεν είναι ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΕΛΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ αυτοκίνητα στο δρόμο...

Με 65000 ευρώ αποκτάς την κορυφαία έκδοση του land cruiser 90 στην Ελλάδα φορτωμένο όπως το αμάξι του Pharmex ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΤΡΑ που διατίθενται! Πολυτέλεια; την έχει. Τα φρένα στο LC είναι απίστευτα! Αν δεν κάνω λάθος είναι τετραπίστονα και σταματάνε το 2 τόνων αυτοκίνητο σε ελάχιστη απόσταση. Διαθέτει αερανάρτηση στάνταρ. Ασφάλεια; Άνεση; τα έχει...

το ML 350 ξεκινάει στα 70000 ευρώ στην βασική του έκδοση και για να φτάσεις στο επίπεδο εξοπλισμού του land cruiser πρέπει να δώσεις τουλάχιστον αλλα 20 000!!! Με μια διαφορά κοντά στα 30 000ευρώ με το καλημέρα, το LC είναι μια πολυ αξιόλογη πρόταση αγοράς...

Και αν θέλει κανείς να παίζει φώτα στην εθνική έρχεται η νέα 100, με 5.7 V8 και 390 άλογα για να ικανοποιήσει και τους πιο απαιτητικούς οδηγούς... wink.gifwink.gif

Αυτό δεν στέκει με τα υπάρχοντα βοηθήματα ενεργητικής ασφάλειας και την ποιότητα οδικής συμπεριφοράς μιας ML.

Άλλωστε αυτό μπορεί να ειπωθεί για οποιονδήποτε κινείται με τέτοιες ταχύτητες.

Διονύση μου είναι καθαρά θέμα φυσικής....δεν μου λες όμως για ποιο λόγο δεν στέκει....

τι να σου κάνουν τα βοηθήματα όταν ένα αμάξι 2200 κιλά με κέντρο βάρους 1 μέτρο πάνω από το έδαφος κινηθεί με 200+??μην λέμε ότι θέλουμε

και το ότι έχουμε μερσεντες δεν πρέπει να εμποδίζει στο να βλέπουμε και να αξιολογούμε θετικώς άλλα αυτοκίνητα....μην κάνουμε σαν κολλημένοι 60άρηδες....

φίλε Andrea να είχες το 500άρι και να μου το έλεγες το περι φώτων να το πίστευα να άναβα δεξί φλάς και τουμπεκί...αλλά έχεις ένα 3500 και γω ένα δανεικό 3800 με 20 λιγότερα άλογα...νομίζεις ότι το 100-200 σου θα είναι καλύτερο?? δεν νομίζω....

Στα πολλά χιλιόμετρα μεγάλο ρόλο παίζει η αεροδυναμική....και είσαι και 200kg πάνω κάτω βαρύτερος και έχεις και λιγότερη ροπή...Άρα μάλλον θα σ εέχει... wink.gif

Όσο για τα βοηθήματα κάτι κάνουν αν αναλογιστείς ότι ένα cayenne turbo είναι αν όχι μπροστά δίπλα σε Μ3 Ε46...Όσο για το land cruiser για να παραμένει ένα αμάξι για τόσα χρόνια θα είναι αξιόλογο....Η αλήθεια βρίσκεται κάπου ανέμεσα και πολύ ωραία τα είχε πει ο Andreas....Παρεπιπτόντως για να μην θεωρηθώ εγκάθετος παλιά είχαμε το Rav4 facelift πρώτης γενιάς και τώρα το 3ης....

έχεις δίκιο αλλά ποτέ δεν διανοήθηκα να κοντράρω jeep...είναι λίγο χαζό για την νοοτροπία μου...

η Πόρσε είναι άλλη κατηγορία..πόσο μάλλον η Turbo...150.000 ευρώπουλα είναι αυτά....

τώρα όμως θα σου πω κάτι για να σε τρελάνω........το Pajero έχει επιλεγόμενη τετρακίνηση....δηλαδή είναι πισωκίνητο πριν κλειδώσεις τις τετρακινήσεις.....

το ML έχει μόνιμη τετρακίνηση που σημαίνει πάρα πολλές απώλειες σε σχέση με το πισωκίνητο Pajero....οπότε μην είσαι σίγουρος για τίποτα....

Sorry φίλε αλλά διαφωνώ...δεν ξέρω τι λες για απώλειες αλλά αν δεις τελικές, 0-100, ροπές και ιπποδυνάμεις τότε βλέπεις ότι η ML είναι συμαντικά καλύτερη από το Pajero σε αυτόν τον τομέα... Αλλά όπως είπες και συ, τα τζιποειδή γενικά δεν είναι για να κάνουν κόντρες, είναι για άλλη δουλειά.

Land Cruiser 90 3θυρο... ο Βασιλιάς

Κοντό, Ροπάτο, Σκύλος...

Είναι το 2ο όχημά μου...

post-2919-1219947647_thumb.jpg

Με 65000 ευρώ αποκτάς την κορυφαία έκδοση του land cruiser 90 στην Ελλάδα φορτωμένο όπως το αμάξι του Pharmex ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΤΡΑ που διατίθενται! Πολυτέλεια; την έχει. Τα φρένα στο LC είναι απίστευτα! Αν δεν κάνω λάθος είναι τετραπίστονα και σταματάνε το 2 τόνων αυτοκίνητο σε ελάχιστη απόσταση. Διαθέτει αερανάρτηση στάνταρ. Ασφάλεια; Άνεση; τα έχει...

το ML 350 ξεκινάει στα 70000 ευρώ στην βασική του έκδοση και για να φτάσεις στο επίπεδο εξοπλισμού του land cruiser πρέπει να δώσεις τουλάχιστον αλλα 20 000!!! Με μια διαφορά κοντά στα 30 000ευρώ με το καλημέρα, το LC είναι μια πολυ αξιόλογη πρόταση αγοράς...

Δε νομίζω ότι η ποιότητα υλικών στο εσωτερικό κυμαίνεται ακριβώς στα ίδια επίπεδα.

Δε νομίζω ότι η ποιότητα υλικών στο εσωτερικό κυμαίνεται ακριβώς στα ίδια επίπεδα.

Το εξωτερικο ξεχασες εξωτικη ML ειδα την edition σε ασπρο και τρελαθηκα.

Το εξωτερικο ξεχασες εξωτικη ML ειδα την edition σε ασπρο και τρελαθηκα.

Είναι μια κούκλα,είναι αλήθεια! wink.gif

φίλε Andrea να είχες το 500άρι και να μου το έλεγες το περι φώτων να το πίστευα να άναβα δεξί φλάς και τουμπεκί...αλλά έχεις ένα 3500 και γω ένα δανεικό 3800 με 20 λιγότερα άλογα...νομίζεις ότι το 100-200 σου θα είναι καλύτερο?? δεν νομίζω....

Καταρχήν να μη παρεξηγηθώ τη πλάκα μας κάνουμε δεν υπάρχει καμία κόντρα επί του θέματος. Λοιπόν απλά θα σου αντιγράψω τις επιδόσεις των αμαξιών

3.8 MIVEC 5-θυρο Α/Τ

Επιδόσεις

· Μέγιστο φορτίο άξονα - Εμπρός (κιλά) 1.300

· Μέγιστο φορτίο άξονα - Πίσω (κιλά) 1.780

· Ωφέλιμο φορτίο (κιλά) 635-695

· Ελάχιστη ακτίνα στροφής (m) 5,7

· Μέγιστη ικανότητα ρυμούλκησης (με κλίση εδάφους 12%) - Με φρένο (κιλά) 3.300

· Μέγιστη ικανότητα ρυμούλκησης (με κλίση εδάφους 12%) - Χωρίς φρένο (κιλά) 750

· Μέγιστο φορτίο οροφής (με μπάρες οροφής) (κιλά) 100

· Αριθμός επιβατών 7

· Επιτάχυνση (0-100χλμ./ώρα) (sec) 10,8

· Μέγιστη ταχύτητα (χλμ/ώρα) 200

Κινητήρας

· Τύπος 3.8 λίτρων 24-βάλβιδος SOHC MIVEC (6G75)

· Κυβισμός 3.828

· Διάμετρος x Διαδρομή (mm) 95,0 x 90,0

· Τύπος τροφοδοσίας καυσίμου Ηλεκτρονικά ελεγχόμενος ψεκασμός πολλαπλών σημείων

· Σχέση συμπίεσης 9,8

· Μέγιστη ιπποδύναμη (Din net) 184 (250) / 6.000

· Μέγιστη ροπή στρέψης (Din net) 329 / 2.750

M-Class Τεχνικά χαρακτηριστικά

Κινητήρας

Τύπος κινητήρα 6-κύλινδρος

Διάταξη κυλίνδρων V

Βαλβίδες ανά κύλινδρο 4

Κυβισμός (cc) 3498

Διάμετρος / Διαδρομή εμβόλου (mm) 92,90 mm x 86,00 mm

Σχέση συμπίεσης (:1) 10.7

Απόδοση (hp/rpm) 272 / 6.000

Μέγιστη ροπή (Nm/rpm) 350 Nm στα 2400 - 5000 1/min

Σχέση μετάδοσης διαφορικού 3.9

Είδος καυσίμου Super Αμόλυβδη

Επιδόσεις

Επιτάχυνση (0-100 χλμ/ώρα) 8.4

Αεροδυναμικός συντελεστής (Cd) 0.35

Μέγιστη κατανάλωση σε αστικό - υπεραστικό κύκλο (lt/100km) 15,4 - 9,6

Σύστημα διεύθυνσης Παραμετρικό σύστημα διεύθυνσης με υδραυλικά υποβοηθούμενη κρεμαγιέρα

Κύκλος στροφής (m) 11.60

Μέγιστη ταχύτητα (km/h) 225

Ξέρεις τι σημαίνει 2,4 sec διαφορά στα 0-100? Τουλάχιστον 2πλάσιο στα 100-200 λόγω αεροδυναμικού συντελεστή. Για να μην αναφέρω το απλούστερο ότι το ένα τερματίζει στα 200 και το άλλο στα 225!! Το ένα έχει 5αρι και το άλλο 7αρι (και τι 7αρι) κιβώτιο. Γιαυτό σου λέω αγαπητέ φίλε ότι όταν δεις να σου αναβοσβήνουν φώτα κάτι εξίσου ψηλό με το δικό σου δεν χρειάζεται να είναι 500αρι ή Cayenne turbo για να κάνεις δεξιά μπορεί να είναι και ένα απλό 350αράκι. Αλλωστε αρκετοί φίλοι από εδώ μέσα ήταν μαζί μου με τα αμάξια τους, στο δρόμο της Τρίπολης όταν μία Boxter έκανε δεξιά όταν κόλλησα από πίσω της με 200 (χωρίς να ανάψω φώτα ) και μετά είδε να περνάνε και άλλα 8-9 μερσεντικά κολλητά (τα είδε όλα ο τύπος)

Όχι μόνο η ML350 είναι πιο γρήγορη από το Pajero αλλά ακόμα και η πιο μικρή ML280 CDI με τους 190 ίππους είναι οριακά πιο γρήγορη και έχει την ίδια τελική με το Pajero 3.8.Λόγω ντίζελ δεν συζητάμε για ροπή βέβαια...Γι' αυτούς που δεν με πιστεύουν ανεβάζω και στοιχεία...

Mercedes ML280 CDI:

Κινητήρας: 2987 κ.εκ

Κύλινδροι: 6

Ισχύς (PS/rpm): 190/3800

Ροπή: 44,9/1400

Επιτάχυνση (0-100):10,4

Tελική ταχύτητα: 200 χλμ/ώρα

Κατανάλωση: 12,6L/100km

το ML μπορει να ειναι καλυτερο αλλα δεν πιστευω καποιος που το εχει να να το παει στα βουνα.για μενα καλυτερο ειναι το NISSAN NAVARA βεβαια αλλαζουμε κατηγορια αλλα οποιοσ θελει να πηγαινει στα βουνα ειναι μια καλη επιλογη και να αφισει το αστερι για το δρομο.

με έχουν πιάσει τα γέλια.....

οκ είναι πιο γρήγορο το ML....

κοίτα τώρα τι πρέπει να κοιτάς όταν αγοράζεις offroad car...

3.8 MIVEC 5-θυρο Α/Τ

· Γωνία προσέγγισης/ράμπας/διαφυγής (μοίρες) 36,6ο / 22,5ο / 25,0ο

· Μέγιστη ικανότητα βύθισης (mm) 700

· Μέγιστη ικανότητα αναρρίχησης (μοίρες) 35ο

· Μέγιστη γωνία κλίσης (μοίρες) 45ο

· Ελάχιστη απόσταση από το έδαφος (mm) 225

τώρα αυτό με την Boxster τι το ήθελες??θες να το αναλύσουμε??

και μια συμβουλή γιατί το έχεις σύστημα βλέπω....μην πολυκολλάς πίσω από τους ανθρώπους και τους ανάβεις φώτα στα 200 γιατί θα βρεθει κανας ψημένος και θα σου τσιμπήσει το φρένο και θα αρχίσεις τα τουμπαρίσματα από την τρομάρα σου...

Edited by Spanti

Sorry φίλε δεν ξέρω για αντίστοιχα στοιχεία στην ML απλώς η ML είναι πιο πολύ αμάξι για να οργώνει την άσφαλτο και να καλύπτει ταυτοχρόνως και της εκτός δρόμου ανησυχίες σου και με το παραπάνω...Το Pajero δεν είναι το αμάξι που οργώνει την άσφαλτο γι αυτό και δεν έχει και σπόρ έκδοση.Η ML είναι ανταγωνιστική και εκτός και εντός δρόμου... Το Pajero όμως είναι ανταγωνιστικό μόνο εκτός δρόμου...Αυτή είναι η άποψή μου!

και συμφωνώ.....μα αν θέλεις σπορ αμάξι για να οργώνεις τους δρόμους δεν παίρνεις αμάξι με ύψος 190....

δηλαδή θεωρώ ότι offroad και σπορ αναιρεί το ένα το άλλο...