Jump to content
sportscoupe

Απόψεις για την επιλογή του καταλληλότερου "εκτός δρόμου" οχήματος

Recommended Posts

Kαλό το Tiguan αλλά έχω ακούσει κάτι για τον 1.4TSI ότι δεν ψύχεται καλά το turbo και αυτός είναι ένας λόγος που χάνει μεγαλύτερη ισχή το καλοκαίρι από ότι τα normal turbo. Ισχύει κάτι τέτοιο;;; Ή είναι αερολογίες;;;

Λοιπόν αν και έχω επισημάνει αρκετά Post πιο πάνω ότι αφού τελειώσαμε με τα τεχνικά επιχειρήματα περί τελικών, 0-100, 100-200, 200-300, ροπών, γωνία εισόδου εξόδου και ότι άλλο βάλει ο νους από εδώ και στο εξής ανακυκλωνόμαστε. Γιαυτό και αφήσαμε τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του αυτοκινήτου και πιάσαμε τα ποιοτικά χαρακτηριστικά των οδηγών τους. Που θα πάει αφού δε μπορούμε να μειώσουμε το ρημάδι το ML ας μειώσουμε αυτούς τους κομπλεξικούς οδηγούς τους που νομίζουν ότι τα σκίζουν όλα από Boxter μέχρι ferrari.

Δε ξέρω και δε μπορώ να μιλήσω για τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες όπως κάποιοι άλλοι, απλά θα πω για μένα πως καθημερινά κινούμε με ένα smartaki και πως το ML έχει κάνει σχετικά ελάχιστα χιλιόμετρα και όλα σχεδόν σε ανοικτούς δρόμους ή χώμα. Δε ξέρω επίσης για τους υπόλοιπους τι αυτοκινητιστική παιδεία έχουν και σίγουρα δε θα περιαυτολογήσω για το τι κάνω ή τι έχω κάνει εγώ αλλά θα πω πως πάντα πήγαινα το ασφαλέστερο δυνατόν γρήγορα σύμφωνα με τις δυνατότητες τις δικές μου και του εκάστοτε αυτοκινήτου μου. Το αν κάποιοι βγάζουν συμπέρασμα από μία εκδρομή 9-10 mercedes που κάναμε πλάκα μεταξύ μας στο δρόμο και υπήρχε διάθεση για κόντρα και παιχνίδι και από ένα περιστατικό που εξιστόρησα για να δείξω ότι το αυτοκίνητο το σέβονται οδηγοί με γρηγορότερα αμάξια και όχι κινούμενα εμπόδια πάλι είναι δικαίωμα τους και δε θα ασχοληθώ ελπίζοντας πως αυτοί που με ενδιαφέρει η γνώμη τους με ξέρουν καλύτερα. Επίσης να αναφέρω ότι ίδια αδράνεια με ένα ML έχει σχεδόν και μία S Long όταν πηγαίνει με 200 και δε νομίζω να θεωρείται κίνδυνος Θάνατος ούτε παίζει ρόλο στη μέτρηση της αδράνειας η αεροδυναμική παρά μόνο η ταχύτητα επί της μάζας. Εκτός βέβαια αν θεωρούν κάποιοι πως το αυτοκίνητο πιάνει τα 200 αλλά ούτε ακούει από εκεί και πέρα και φυσικά εννοείτε πως δεν σταματάει παρά μόνο αφού έχει παρασύρει 2-3 αμάξια 5-6 πεζούς και 2-3 παιδάκια στα καρότσια τους (καλή ώρα σαν τρένο όπως αναφέρθηκε)

Πάντως είναι ειρωνικό πως όλα αυτά που αναφέρονται και καταλογίζονται στους ιδιοκτήτες ML θα μπορούσαμε να τα πούμε για οποιοδήποτε άλλο τύπο αυτοκινήτου mercedes από C, S, CLK, SLK κτλ και πραγματικά ορισμένες φορές αναρωτιέμαι μήπως βρίσκομαι σε κάποιο ανταγωνιστικό forum. Μήπως αν εγγραφόμουν στο forum της BMW θα έβρισκα περισσότερη κατανόηση και συμπάθεια για τα mercedes. Μήπως είμαι προκλητικός που μου αρέσει το αυτοκίνητό μου και το λέω εδώ μέσα? Μα φυσικά και υπάρχει απάντηση σε όλα αυτά και γιατί λέγονται και ονομάζεται ... ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ wink.gifwink.gifwink.gif

Λοιπόν αν και έχω επισημάνει αρκετά Post πιο πάνω ότι αφού τελειώσαμε με τα τεχνικά επιχειρήματα περί τελικών, 0-100, 100-200, 200-300, ροπών, γωνία εισόδου εξόδου και ότι άλλο βάλει ο νους από εδώ και στο εξής ανακυκλωνόμαστε. Γιαυτό και αφήσαμε τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του αυτοκινήτου και πιάσαμε τα ποιοτικά χαρακτηριστικά των οδηγών τους. Που θα πάει αφού δε μπορούμε να μειώσουμε το ρημάδι το ML ας μειώσουμε αυτούς τους κομπλεξικούς οδηγούς τους που νομίζουν ότι τα σκίζουν όλα από Boxter μέχρι ferrari.

Δε ξέρω και δε μπορώ να μιλήσω για τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες όπως κάποιοι άλλοι, απλά θα πω για μένα πως καθημερινά κινούμε με ένα smartaki και πως το ML έχει κάνει σχετικά ελάχιστα χιλιόμετρα και όλα σχεδόν σε ανοικτούς δρόμους ή χώμα. Δε ξέρω επίσης για τους υπόλοιπους τι αυτοκινητιστική παιδεία έχουν και σίγουρα δε θα περιαυτολογήσω για το τι κάνω ή τι έχω κάνει εγώ αλλά θα πω πως πάντα πήγαινα το ασφαλέστερο δυνατόν γρήγορα σύμφωνα με τις δυνατότητες τις δικές μου και του εκάστοτε αυτοκινήτου μου. Το αν κάποιοι βγάζουν συμπέρασμα από μία εκδρομή 9-10 mercedes που κάναμε πλάκα μεταξύ μας στο δρόμο και υπήρχε διάθεση για κόντρα και παιχνίδι και από ένα περιστατικό που εξιστόρησα για να δείξω ότι το αυτοκίνητο το σέβονται οδηγοί με γρηγορότερα αμάξια και όχι κινούμενα εμπόδια πάλι είναι δικαίωμα τους και δε θα ασχοληθώ ελπίζοντας πως αυτοί που με ενδιαφέρει η γνώμη τους με ξέρουν καλύτερα. Επίσης να αναφέρω ότι ίδια αδράνεια με ένα ML έχει σχεδόν και μία S Long όταν πηγαίνει με 200 και δε νομίζω να θεωρείται κίνδυνος Θάνατος ούτε παίζει ρόλο στη μέτρηση της αδράνειας η αεροδυναμική παρά μόνο η ταχύτητα επί της μάζας. Εκτός βέβαια αν θεωρούν κάποιοι πως το αυτοκίνητο πιάνει τα 200 αλλά ούτε ακούει από εκεί και πέρα και φυσικά εννοείτε πως δεν σταματάει παρά μόνο αφού έχει παρασύρει 2-3 αμάξια 5-6 πεζούς και 2-3 παιδάκια στα καρότσια τους (καλή ώρα σαν τρένο όπως αναφέρθηκε)

Πάντως είναι ειρωνικό πως όλα αυτά που αναφέρονται και καταλογίζονται στους ιδιοκτήτες ML θα μπορούσαμε να τα πούμε για οποιοδήποτε άλλο τύπο αυτοκινήτου mercedes από C, S, CLK, SLK κτλ και πραγματικά ορισμένες φορές αναρωτιέμαι μήπως βρίσκομαι σε κάποιο ανταγωνιστικό forum. Μήπως αν εγγραφόμουν στο forum της BMW θα έβρισκα περισσότερη κατανόηση και συμπάθεια για τα mercedes. Μήπως είμαι προκλητικός που μου αρέσει το αυτοκίνητό μου και το λέω εδώ μέσα? Μα φυσικά και υπάρχει απάντηση σε όλα αυτά και γιατί λέγονται και ονομάζεται ... ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ wink.gifwink.gifwink.gif

Ανδρεα συμφωνω με οσα ειπες....αλλα επειδη ειμαστε πιστευω σοβαρο και αντικειμενικο φορουμ δεν θα ηταν ωραιο να καθομαστε και να ευλογουμε τα γενια μας wink.gif

αλλο η συζητηση και οι προβληματισμοι και αλλο οτι το αμαξι σου γαματο και κορυφαια επιλογη...οπως ειπες ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ wink.gif

Edited by xristosclk

Δεν είναι και ότι πιο φιλικό να καταδείχνετε τους φίλους σας εδώ μέσα σαν ανώριμους οδηγούς και να προκαλείτε ένταση μεταξύ των μελών,λέγοντας ότι τους "πειράζετε".

τους πειράζω βάσει των λεγόμενών τους..τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο..

Μην ξεχνάτε ότι εδώ μέσα οι περισσότεροι δεν είναι παιδάκια που δέχονται εύκολα μαθήματα,αλλά αξιόλογοι άνθρωποι και ώριμοι οικογενειάρχες με πολύ σοβαρή αυτοκινητιστική παιδεία.

ώπα ώπα διονύση βρήκες.....

τι διαβάζουν τα ματάκια μου πρωινιάτικο???....τι πάει να πει αυτό??

το "δεν δέχονται εύκολα μαθήματα" εμένα μου κάνει ξεροκεφαλιά και τίποτα παραπάνω......

το "αξιόλογοι άνθρωποι και ώριμοι οικογενειάρχες" δεν έχει σχέση με το "πολύ σοβαρή αυτοκινητιστική παιδεία".....μην τα βάζουμε μαζί λοιπόν,,

δεν διαφωνώ ότι ο Αντρέας μπορεί να είναι αξιόλογος άνθρωπος και οικογενειάρχης...αλλά σύμφωνα με τα γραφόμενά του στάνταρ δεν έχει σοβαρή αυτοκινητιστική παιδεία....πχ

1

Α και για όσους έχουν LC και λοιπά κινούμενα εμπόδια μέχρι να βγούνε off road στα βουνά και στα λαγκάδια όπου μπορούν να δικαιολογήσουν τα λεφτά που έδωσαν μη με αναγκάζουν να ανάβω φώτα γιατί και εγώ προσπαθώ να δικαιολογήσω τα λεφτά που έδωσα wink.gif

2

Αλλωστε αρκετοί φίλοι από εδώ μέσα ήταν μαζί μου με τα αμάξια τους, στο δρόμο της Τρίπολης όταν μία Boxter έκανε δεξιά όταν κόλλησα από πίσω της με 200 (χωρίς να ανάψω φώτα ) και μετά είδε να περνάνε και άλλα 8-9 μερσεντικά κολλητά (τα είδε όλα ο τύπος)

3

Οσον αφορά το pajero όταν θα είσαι με 170-180 στην Εθνική και έρθω από πίσω σου πίστεψε με μέχρι να το τελικιάσεις δε θα με βλέπεις καν. Δεν είναι μόνο το νούμερο της τελικής αλλά και πως το πιάνεις αυτό το νούμερο.

Για το τελευταίο σχόλιο σου απλά θα συμφωνήσω με το Διονύση και θα προσθέσω ότι ίσως είναι πιο φονικό να κινείσαι με 130+ με ένα όχημα 600 κιλών πχ smart ή να είσαι νυσταγμένος στο δρόμο με 100 χιλιόμετρα ή να είσαι γιαγιά και να πηγαίνεις με 80 κτλ κτλ Αρα τελικά όλα είναι σχετικά και δεν έχουν να κάνουν με το βάρος.

4

Μα δε δυναμιτίζουμε κανένα κλίμα στο Mercedes Benz Club forum είμαστε, είμαστε μερσεντάκηδες (σχεδόν) όλοι μας ή κάνω λάθος?

και αυτήν είναι η νοοτροπία του κολλημένου με την μάρκα.... μήπως η προσκόλληση στην μάρκα είναι στοιχείο ρατσιστικό για τους υπόλοιπους οδηγούς??

στα λόγια μου έρχεσαι διονύση

Θα έλεγα λοιπόν ότι ο διαχωρισμός των οδηγών σύμφωνα με τη μάρκα που επέλεξαν,μάλλον ρατσιστικός είναι και συντελεί στην καλλιέργεια εχθρικού κλίματος.

μην προκαλείς εντυπώσεις Διονύση μου....με παρουσιάζεις ως ρατσιστή την στιγμή που εσύ λες:

Κι εγώ θα συμφωνήσω με τον Αντρέα.Ο ολοκληρωμένος χαρακτήρας μιας ΜL ταιριάζει σε συγκεκριμένο κοινό που δίνει έμφαση στην πολυτέλεια και την ποιότητα υλικών όσο και στην ποιότητα κύλισης,αλλά και το πιο μάχιμο LC,απευθύνεται σε εκείνον που ξέρει και τι ακριβώς κάνει εκτός δρόμου,με αυστηρές απαιτήσεις για τις πιο δύσκολες καταστάσεις.

Όπου κατά τη γνώμη μου βέβαια,δε θα βάλει τα παιδιά του μέσα,αλλά τα σκυλιά του! wink.gif

ενώ εγώ έχω γράψει

και το ότι έχουμε μερσεντες δεν πρέπει να εμποδίζει στο να βλέπουμε και να αξιολογούμε θετικώς άλλα αυτοκίνητα....μην κάνουμε σαν κολλημένοι 60άρηδες....

σόρρυ κιόλας Διονύση αλλά αν τα παιδιά που μπαίνουν μέσα σε ΜL τα καθιστά αυτομάτως ανώτερα από τα παιδιά που μπαίνουν μέσα σε LC Pajero τότε σόρρυ αλλά σου επιστρέφω το ρατσιστικό της υπόθεσης

Επίσης να αναφέρω ότι ίδια αδράνεια με ένα ML έχει σχεδόν και μία S Long όταν πηγαίνει με 200 και δε νομίζω να θεωρείται κίνδυνος Θάνατος ούτε παίζει ρόλο στη μέτρηση της αδράνειας η αεροδυναμική παρά μόνο η ταχύτητα επί της μάζας. Ε

αυτό λέγεται ορμή και όχι αδράνεια...και ισχύει για σημειακές μάζες..αλλιώς υπολογίζει το Σm*u

σε όλα τα υπόλοιπα ο Χρήστος τα λέει μια χαρά

Γιώργο,η ανάλυσή σου δεν είναι και πολύ ορθή,αλλά δεν πειράζει.

Απλά στο λέω για να ξέρεις ότι με τον τρόπο που τα βλέπεις,έχεις παρεξηγήσει πολλά πράγματα.

Φίλε Spanti πρέπει να σεβαστείς τον Andreas γιατί πιστεύω ότι αυτά που είπε δεν θα τα είχε πει αν δεν τον είχες τσιγκλίσει εσύ πρώτα.Επίσης αν θες εσύ να πηγαίνεις κόντρα μέσα στο forum της Mercedes τότε βγες από το forum και ασε εμάς τους "πορωμένους" με τα αμάξια μας να μιλήσουμε για αυτά...Και επίσης με αυτά που λες περί οδηγικής παιδείας και νοοτροπίας θύγεις τον Andreas ενώ αυτός δεν είπε κάτι κακό προς εσένα συγκεκριμένα...Αυτά...

Επίσης αν θες εσύ να πηγαίνεις κόντρα μέσα στο forum της Mercedes τότε βγες από το forum και ασε εμάς τους "πορωμένους" με τα αμάξια μας να μιλήσουμε για αυτά...

διαφωνω καθετα με αυτο που ειπες.......

Φίλε Spanti πρέπει να σεβαστείς τον Andreas γιατί πιστεύω ότι αυτά που είπε δεν θα τα είχε πει αν δεν τον είχες τσιγκλίσει εσύ πρώτα

και γω αυτο πιστευω

Και επίσης με αυτά που λες περί οδηγικής παιδείας και νοοτροπίας θύγεις τον Andreas ενώ αυτός δεν είπε κάτι κακό προς εσένα συγκεκριμένα...Αυτά...

και γω πιστευω οτι πρεπει να λειπουν προσωπικοι χαρακτηρισμοι....

διαφωνω καθετα με αυτο που ειπες.......

Το ξέρω απλώς το είπα γιατί μας είπε πορωμένους...και εκείνος την μερσέντα δεν θα την έπαιρνε αν δεν πίστευε ότι ήταν η καλύτερη επιλογή...

Το να πιστεύεις ότι το αμάξι είναι καλό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είσαι πορωμένος...

φίλε μου έχει τεράστια διαφορά το πορωμένος από το κολλημένος....

απλώς γουστάρω τα ανοιχτά μυαλά και όχι τα δεμένα με παρωπίδες μάτια...

αν τώρα θέλει το site να μετονομαστεί σε κολλημένους.gr να μου το πει η αρχή του σάιτ για να αποχωρησω...

δεν θα μου το πεις εσύ που είσαι μέλος 3500 και έχεις κάνει 70 δημοσιεύσεις...

το site αυτό για αρκετό καιρό υπήρξε από τα καλύτερα..και ο λόγος ήταν ότι οι αρχικοί που γραφτήκαμε σε αυτό το site είμαστε μυαλά ανοιχτά και οι συζητήσεις που κάναμε δεν περιορίζονταν από ξεροκεφαλιές και παππουδιάσματα....

και τον Aντρέα τον έθιξα οδηγικά...όχι σαν άνθρωπο σαν οικογενειάρχη σαν επαγγελματία.....μην τα κάνουμε όλα αχταρμά...

1.To ότι είμαι μέλος 3.500 δεν σε αφορά καθώς το πόσες διμοσιεύσεις έχω.Σκέψου ότι και συ κάποτε ήσουν καινούργιο μέλος και δεν θα σου άρεσε να σου την λένε έτσι οι πιο παλιοί...

2.Βάση των λεγόμενών μου δηλαδή με θεωρείς κολλημένο με την Mercedes;;;

3.Με αυτά που είπες περί παππουδιασμάτων κλπ προφανώς αναφέρονται σε μένα και σε άλλα καινουργια μέλη γιατί ο Andreas είναι και πιο παλιός και απο σένα για να αναφέρεσαι σε αυτόν...

4 και τελευταίο. Όλα τα υπόλοιπα τα ακούω κολοκύθια τούμπανα...και έχω παρατηρήσει ότι μόνο εσύ προσπαθήσεις να δυναμητίσεις την ατμόσφαιρα σε αυτό το τόπικ, καθώς όλοι οι υπόλοιποι απλώς είπαν την γνώμη τους και τέλος.

Είδες ότι προσπάθησα να σταματήσω τις κόντρες λέγοντας ότι ανακυκλωνόμαστε και εγώ και ο Andreas και μετά το ξανάπα εγώ...Εσύ εκεί... wink.gif

Εγώ προτίνω να συμφιλιωθούμε και να κλείσουμε το θέμα εδω. drinks.gif

1.To ότι είμαι μέλος 3.500 δεν σε αφορά καθώς το πόσες διμοσιεύσεις έχω.Σκέψου ότι και συ κάποτε ήσουν καινούργιο μέλος και δεν θα σου άρεσε να σου την λένε έτσι οι πιο παλιοί...

2.Βάση των λεγόμενών μου δηλαδή με θεωρείς κολλημένο με την Mercedes;;;

3.Με αυτά που είπες περί παππουδιασμάτων κλπ προφανώς αναφέρονται σε μένα και σε άλλα καινουργια μέλη γιατί ο Andreas είναι και πιο παλιός και απο σένα για να αναφέρεσαι σε αυτόν...

4 και τελευταίο. Όλα τα υπόλοιπα τα ακούω κολοκύθια τούμπανα...και έχω παρατηρήσει ότι μόνο εσύ προσπαθήσεις να δυναμητίσεις την ατμόσφαιρα σε αυτό το τόπικ, καθώς όλοι οι υπόλοιποι απλώς είπαν την γνώμη τους και τέλος.

Είδες ότι προσπάθησα να σταματήσω τις κόντρες λέγοντας ότι ανακυκλωνόμαστε και εγώ και ο Andreas και μετά το ξανάπα εγώ...Εσύ εκεί... wink.gif

Εγώ προτίνω να συμφιλιωθούμε και να κλείσουμε το θέμα εδω. drinks.gif

ετσι ντε!!!!!!!! αρκετα χαλασαμε τις καρδιες μας!!!! wink.gifwink.gif

Γύρισα πριν από λίγο από τις διακοπές στην Αντιπαρο και βρήκα ένα θέμα με 112 απαντήσεις μέσα σε λίγες μόνο μέρες!

Από την μια είναι καλό γιατί υπάρχει κόσμος που έχει επιχειρήματα αλλά από την άλλη η συζήτηση μπορεί πολύ εύκολα να ΠΑΡΕΚΤΡΑΠΕΙ.

Το παρόν θέμα είναι "Απόψεις για την επιλογή του καταλληλότερου "εκτός δρόμου" οχήματος, mercedes-benz VS ....all!" και όχι πως οδηγάει ο κάθε φίλος μας και τι κάνει με το αυτοκίνητο του.

Επειδή τον έχω δει στον δρόμο τον Αντρέα (αν και φυσικά δεν χρειάζεται δικηγόρο), είναι πάρα πολύ καλός οδηγός και με πολύ καλή οδηγική παιδεία και τον τελευταίο χρόνο όταν κουβαλάει την κορούλα του πάει σαν κότα... Φυσικά και εγώ μπορεί να είχα ανάψει τα φώτα, σε εκείνη την εκδρομή, αν ήμουνα εγώ μπροστά, και ο άλλος είχε αποκοιμηθεί στην αριστερή λωρίδα... οπότε ας μην κρίνουμε τα γεγονότα έτσι ελαφρά. Προσωπικές αντιπαραθέσεις δεν υπάρχουν εδώ, γιατί όλοι είμαστε φίλοι σε μια κοινότητα.

Και θα παρακαλεσω να μην συνεχιστούν οι προσωπικές αντιπαραθέσεις, που δεν έχουν λόγο εδώ μέσα.

Η δικιά μου άποψη για το θέμα είναι:

Οτι η απόφαση και η αγορά αυτοκίνητου είναι εντελώς προσωπικό ζήτημα που ούτε και ζευγάρια μεταξύ τους δεν μπορούν να τα βρουν, αλλά αν θες:

Σκληροτράχηλο και να είσαι στα κατσάβραχα κάθε μέρα??? Πάρε G Vagen, ή Land Rover και σαν 3 τελευταία επιλογή Toyota Land Cruiser.

Θες φτηνό??? Lada Niva ή Suzuki Jimny.

Θες κάτι για λίγο χώμα? πάρε ML ή GLK ή Χ5 ή Χ3

Θέλεις χώρους? πάρε το τέρας το 7θεσιο G, και βάλε μέσα όλο το σόι για να πάτε εκδρομή. Χωράει.

Για τα πάντα υπάρχουν ευτυχώς επιλογές.

Πάντως το ποιο πιθανό, επόμενο αυτοκίνητο μου, θα είναι το facelift ML 350, ή το 3λιτρο ντίζελ.

Κοιτάξτε εγώ πιστεύω ότι όλοι όσοι εμπλάκηκαν στο συγκεκριμένο τόπικ φέρουν ευθύνη γι αυτόν τον πανζουρλισμό και φυσικά μέσα σε αυτούς είμαι και ΕΓΩ. Τώρα απλώς το θέμα είναι όπως προείπα να συμφιλιωθούμε καθώς ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ και έτσι δεν μπορούμε να κρίνουμε σωστά... Εξάλλου όπως είπε και ο PANAGIOTIS εδώ όλοι είμαστε μια παρέα!!! Και γω έτσι το βλέπω... wink.gif

Εγώ θα πω πως ναι είναι δυνατόν και μπορεί και να έχει και δίκιο, κάποιος που είναι φοιτητής και οδηγάει 5-6 χρόνια να κρίνει κάποιον που έχει οδηγήσει 10αδες αυτοκίνητα όπως και αγωνιστικά καρτ και αυτοκίνητα σε πίστα και εκτός επί 21 χρόνια ότι δεν έχει αυτοκινητιστική παιδεία.

Θα μπορούσα επίσης να δεχτώ ότι κάποιος που του αγόρασε ο πατέρας του mercedes (και όχι BMW ή audi, toyota ή mitsubishi) να αποκαλεί αυτούς που τα αγόρασαν με προσωπική δουλειά κολλημένους ή πορωμένους.

Θα μπορούσα επίσης να δεχτώ ότι κάποιος που πηγαίνει με 235 στην Κορίνθου- Αθηνών με αυτή την οδηγική εμπειρία των λίγων ετών είναι λιγότερο επικίνδυνος από εμένα που τρέχω με το τρελό φορτηγό.

Αυτό που με πείραξε περισσότερο ήταν που έκανα λάθος στην αρχή διατήρησης της ορμής σε σχέση με την διατήρηση της αδράνειας αλλά το έκανα για λόγους κατανόησης των περισσοτέρων από εδώ μέσα.

Και για να μη διαφωνήσω με κανένα σας όλοι φίλοι είμαστε εδώ μέσα και λέμε τη γνώμη μας μέχρι να αρχίσουμε τις εξυπνάδες προς τους υπόλοιπους και τις θεωρητικές διαλέξεις. Εχει και η υπομονή τα όρια της και μάλλον η ευγένεια και το να προσπερνάς κάποια πικρόχολα σχόλια θεωρείτε τελικά αδυναμία ή παραδοχή αυτών που σου προσάπτουν.

Οπότε κανένα πρόβλημα εκ μέρους μου να σταματήσει εδώ αυτή η ιστορία την οποία δεν άρχισα ούτε καν συντήρησα με quotes άλλων είτε να συνεχίσει αλλά πλέον η απάντηση σε ότι με αφορά προσωπικά θα είναι ανάλογη.

είχα γράψει στην πρώτη σελίδα και θα μείνω σε αυτό

ΥΓ και ένα μπράβο στον Αντρέα που πήρε το ML και το έχει όπως του αξίζει...δηλαδή με το offroad και 17άρια....εύγε....

Λοιπον παιδες, να σας πω την αποψη μου. Τα παλιά τζιπ ειναι οπωσδηποτε τα καλυτερα εκτος δρομου. πρωτον γιατι δεν τα λυπασαι επειδη ειναι παλια, και δευτερον ηταν σιδερα. Παλια είχε το PAJERO ο πατερας μου μοντελο του 83-84. Εκανε παπάδες το αυτοκινητο. δεν καταλαβαινε τιποτα. Πριν απο 5-6 χρόνια αγοράσαμε καινουριο. Το μοντέλο 97-98. Σκυλι και αυτο αλλα πιο σαλονάτο. Φέτος το έδωσα και αγόρασα το TIGUAN μιας και χωματόδρομο δύσκολο να βρείς σήμερα. Το αυτοκίνητο είναι αψογο και εκτος δρόμου και σε ταξίδια πουθ εκανα. Πολύ καλη ροπή και πολύ χαμηλή κατανάλωση. Βεβαια υστερή λίγο στο πάτημα. Αλλα SUV ειναι. δεν βαριέσαι? γι'αυτό εχουμε τα MERCEDES.

αυτη η ερωτηση απλα δεν εχει μια απαντηση αλλά πολλες , ο καθενας μασ μαλλον εχει και απο μια .αν εξαιρεσουμε το glk που για μενα αδικειται απο στις φωτογραφίεσ , απο κοντα ειναι τελειο πολλά ειναι τα καλα suv . Τiguan ωραια μηχανη δυνατή και σχετικα οικονομική παει και σε λιγο χωματακι και στο χιονι , outlander πολύ καλο με κλειδωματα , χώρους και φτηνό σχετικά , χ3 ωραιο αλλα παλιωσε ποια (σταθερη αξια απο την αλλη ) και ειναι και ακριβο ,για το rav δεν κανω κρίση δεν τα παω τα toyota me τίποτα , το land cruiser ειναι ακριβο και απο καταναλωση ειναι αστα να πανε αν και ειναι φοβερο , porsche δεν το συζηταω ειναι θεικο αλλά ακριβο και δεν ειναι για χωμα . οταν αποφασίσω να δώσω το δικο μου 4Χ4 (maverick ) απο το οποίο ειμαι πολύ ευχαριστημενος μαλλον θα παω για glk εκτος και εει βγει κατι καλυτερο που δεν το νομιζω .

αυτη η ερωτηση απλα δεν εχει μια απαντηση αλλά πολλες , ο καθενας μασ μαλλον εχει και απο μια .αν εξαιρεσουμε το glk που για μενα αδικειται απο στις φωτογραφίεσ , απο κοντα ειναι τελειο πολλά ειναι τα καλα suv . Τiguan ωραια μηχανη δυνατή και σχετικα οικονομική παει και σε λιγο χωματακι και στο χιονι , outlander πολύ καλο με κλειδωματα , χώρους και φτηνό σχετικά , χ3 ωραιο αλλα παλιωσε ποια (σταθερη αξια απο την αλλη ) και ειναι και ακριβο ,για το rav δεν κανω κρίση δεν τα παω τα toyota me τίποτα , το land cruiser ειναι ακριβο και απο καταναλωση ειναι αστα να πανε αν και ειναι φοβερο , porsche δεν το συζηταω ειναι θεικο αλλά ακριβο και δεν ειναι για χωμα . οταν αποφασίσω να δώσω το δικο μου 4Χ4 (maverick ) απο το οποίο ειμαι πολύ ευχαριστημενος μαλλον θα παω για glk εκτος και εει βγει κατι καλυτερο που δεν το νομιζω .

Φίλε παρότι εγώ δεν είμαι υπέρ του LC πρέπει να πω ότι είναι πολύ καλό τζιπ και ειδικότερα για εκτός δρόμου, αλλά εκεί που θέλω να καταλήξω είναι αυτό που λες περι κατανάλωσης: η ML ή η Cayenne παραδείγματος χάρη, έχουν περίπου τις ίδιες καταναλώσης και όπως είναι γνωστό τα μεγάλα τζιπ, με μεγάλους κινητήρες καίνε τα άντερά τους οπότε σε κατανάλωση όλα άστα να πάνε είναι... ένα τζιπ με μεγάλο κινητήρα κατά την άποψή μου δεν το κρίνεις ποτέ από την κατανάλωση...