Jump to content
sportscoupe

Απόψεις για την επιλογή του καταλληλότερου "εκτός δρόμου" οχήματος

Recommended Posts

Τα "εκτός δρόμου"-SUV της mercedes-benz είναι απλά τα καλύτερα! wink.gif ....

Ορμάτε!

Να και ένα φοβερό σποτάκι για την GL !

http://www.youtube.com/watch?v=CEpvPwhkjsk

Sorry, αλλά ό,τι και να λέτε το κορυφαίο εκτός δρόμου είναι το Land Cruiser και ας μην είναι Mercedes σε κύρος (γιατί σε ποιότητα και αξιοπιστία είναι). Αρκεί ο αγοραστής του να είναι συνειδητοποιημένος και να τη βρίσκει με τις πραγματικά εκτός δρόμου διαδρομές. Εκεί όπου καμμία Mercedes/Audi/BMW δεν πρόκειται να πάει ποτέ (είτε γιατί δεν μπορεί, είτε γιατί δεν θέλει ο ιδιοκτήτης που την έχει πληρώσει - γιατί άραγε αφού δε θα κάνει χρήση των δυνατοτήτων της; - χρυσή)!

Φίλε μου για εκτός δρόμου σκληρό....έχεις το G-Wagen.....Τι land cruiser.......Μόνο το defender το κοντράρει.....

Φίλε μου για εκτός δρόμου σκληρό....έχεις το G-Wagen.....Τι land cruiser.......Μόνο το defender το κοντράρει.....

Nαι φίλε συμφωνώ με τον enigma το G-WAGEN δεν παράγεται τυχαία τόσα χρόνια με πολύ μικρές διαφοροποιήσεις είναι το απόλυτο εκτός δρόμου εργαλείο για μένα!!!

Και εκτός αυτού κινήσε και με κύρος στο δρόμο...

παίδες όλα είναι θέμα τιμής...μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι...

ΥΓ και ένα μπράβο στον Αντρέα που πήρε το ML και το έχει όπως του αξίζει...δηλαδή με το offroad και 17άρια....εύγε....

εγώ δοκιμασμένο έχω στα δύσκολα το new Pajero 3.8....το αμάξι είναι σκαπτικο εργαλείο..όχι αστεία...

Sorry, αλλά ό,τι και να λέτε το κορυφαίο εκτός δρόμου είναι το Land Cruiser και ας μην είναι Mercedes σε κύρος (γιατί σε ποιότητα και αξιοπιστία είναι). Αρκεί ο αγοραστής του να είναι συνειδητοποιημένος και να τη βρίσκει με τις πραγματικά εκτός δρόμου διαδρομές. Εκεί όπου καμμία Mercedes/Audi/BMW δεν πρόκειται να πάει ποτέ (είτε γιατί δεν μπορεί, είτε γιατί δεν θέλει ο ιδιοκτήτης που την έχει πληρώσει - γιατί άραγε αφού δε θα κάνει χρήση των δυνατοτήτων της; - χρυσή)!
Και το Lada Niva την ίδια δουλειά κάνει,αλλά αστέρι μόνο η GLK έχει...

Παίδες εγώ αν πάρω SUV θα του βάλω 22άρες και θα το έχω για τα φανάρια..

Ποιος απο τους ιδιοκτήτες Cayenne / ML / X5 / Q7 είναι στα κατσάβραχα?

Παίδες η μόνη εταιρία που βγάζει πολυτελή εκτός δρόμου με αξιολογότατες εκτός δρόμου επιδόσεις είναι μόνο η mercedes.....Τώρα το landcruiser είναι σε άλλη κατηγορία όπου εκεί είπαμε είναι το g-wagen....Για να μην ξεχνιόμαστε από τα 20-30χρόνια παραγωγής αποτελεί και όχημα για στρατούς.....Συνεπώς όποιος θέλει σκληρό off roading θα πάει στο g-wagen και μάλιστα στο πετρέλαιο.....

Παίδες η μόνη εταιρία που βγάζει πολυτελή εκτός δρόμου με αξιολογότατες εκτός δρόμου επιδόσεις είναι μόνο η mercedes.....Τώρα το landcruiser είναι σε άλλη κατηγορία όπου εκεί είπαμε είναι το g-wagen....Για να μην ξεχνιόμαστε από τα 20-30χρόνια παραγωγής αποτελεί και όχημα για στρατούς.....Συνεπώς όποιος θέλει σκληρό off roading θα πάει στο g-wagen και μάλιστα στο πετρέλαιο.....

Παιδιά και εγώ προτιμώ το αστέρι από τον Ιάπωνα, απλά ξαναρωτώ ποιος θα έβγαζε το ML του, ή το GL του, ή ακόμη και το G στα κατσάβραχα; Οπότε, γιατί να το πάρεις; Για να ανεβαίνεις πεζοδρόμια στην Αθήνα, ή για να κοιτάς τους άλλους αφ' υψηλού; Εγώ το LC μου το έχω πάει παντού, ακόμη και στο Ακρόπολις, έχω περάσει ποτάμια, έχω μπει σε μισό μέτρο χιόνι και άλλο τόσο παχιά άμμο και το έχω καταευχαριστηθεί. Και αν με ρωτήσει κάποιος ποιο προτιμώ να οδηγώ, την C ή το LC, η απάντηση είναι ξεκάθαρη υπέρ του δεύτερου. Νιώθεις διαφορετικά βρε παιδί μου. Δε χρειάζεται να ανησυχείς αν θα χτυπήσεις τη ζάντα ή αν θα σου γρατζουνίσουν τις πλαστικές πλαϊνές επιφάνειες, ούτε χρειάζεται να προσέχεις για σαμαράκια και λακούβες και να είσαι συνέχεια στο ζικ-ζακ για να τα αποφύγεις...

Πηγαίντε μέχρι καμιά έρημο, (σαχάρα, dubai) ή καμιά ζούγκλα (Αφρική, Αυστραλία), μόνο landcruiser θα δείτε.... ούτε mercedes ούτε land rover..... το μόνο μέρος που ΔΕΝ θα δείτε land cruiser, είναι στα συνεργεία... wink.gif

ενα εκτός δρόμου αυτοκίνητο δεν πρέπει να έχει μόνο "δυνατότητες". Ένα GL έχει πολλές δυνατότητες και καλούδια δεκτό. Έχει ηλεκτρονικά τα πάντα, ρυθμιζόμενη ανάρτηση, άλλα αν σου κάτσει η αερανάρτηση (συχνό φαινόμενα δυστυχώς στα mercedes) όταν βρίσκεσαι σε μια ερημική τοποθεσία τι θα κάνεις; θα καλέσεις τον Ισμαηλό; Η G-class έχει αποδειχτεί ως ένα απο τα πιο αναξιόπιστα αυτοκίνητα παραγωγής τα τελευταία χρόνια (45% αξιοπιστία σε μια έρευνα οπου μια Α-class είχε κοντά στο 95%).

Ένα Landcruiser αντίστοιχα έχει υδραυλική ανάρτηση που πάλι ρυθμίζεται καθύψος κτλ, απλά είναι λιγότερα πολύπλοκη. Επίσης όλα τα ηλεκτρονικά καλούδια λάμπουν δια της απουσίας τους. Άντε να έχει ABS και πολύ είναι και αυτό. (μιλάω για τις σκληροτράχιλες εκδόσεις που προσφέρονται στην Αφρική και όχι στην Ελλάδα). Η ανάρτηση αποτελείται απο άκαμπτους άξονες μπρός πίσω, με 3 διαφορικά που κλειδώνουν... Όλα απλά στη φιλοσοφία και αθάνατα. Ο κινητήρας είναι ενας 4.5 που αποδίδει ούτε 200άλογα... Και το ψυγείο τους είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ... Στο δρόμο βέβαια συμπεριφέρονται σαν hilux. Αλλά την δουλεία τους (να κινούνται εκτός δρόμου) την κάνουν χωρίς πρόβλημα.

Edited by dikatz

Το G ειναι ακριβο σε σχεση με τα υπολοιπα ειναι και αυτος ενας λογος επιλογης.ειναι ιδιο και απαραλαχτο εδω και 30χρονια σχεδον δεν μπορει να ξεπερασει τον μεγαλυτερο αντιπαλο τον ευατο του.

Kaι να συμπληρώσω όποιος πέρνει αυτά τα οχήματα δεν τα παίρνει κατά κύριο λόγο για να κάνει offroading. Αν θες σκληροπυρηνικό παίρνεις άλλα. Απλώς να πατάνε λίγο χώμα άνετα και για την αίσθηση υπεροχής λόγω όγκου...Όσο φίλε μου dikatz και στο g wagen κλειδώνουν και τα τρία διαφορικα....Δεν ήξερα ότι στα landcruiser τα 90άρια κλειδώνουν.....

Και για να δείτε πόσο ικανά σκεφτείτε το πως στρίβουν ενώ έχουν τόσο βάρος και είναι τόσο ψηλά......

http://www.youtube.com/results?search_quer..._type=&aq=f

Kaι να συμπληρώσω όποιος πέρνει αυτά τα οχήματα δεν τα παίρνει κατά κύριο λόγο για να κάνει offroading. Αν θες σκληροπυρηνικό παίρνεις άλλα. Απλώς να πατάνε λίγο χώμα άνετα και για την αίσθηση υπεροχής λόγω όγκου...Όσο φίλε μου dikatz και στο g wagen κλειδώνουν και τα τρία διαφορικα....Δεν ήξερα ότι στα landcruiser τα 90άρια κλειδώνουν.....

Και για να δείτε πόσο ικανά σκεφτείτε το πως στρίβουν ενώ έχουν τόσο βάρος και είναι τόσο ψηλά......

http://www.youtube.com/results?search_quer..._type=&aq=f

Προς αποφυγή παρεξήγησεων, να σημειώσω οτι επικέντρωνα περισσότερο την προσοχή μου στην έκδοση του landcruiser 105 για την ακρίβεια...καθώς τα 90-100 έχουν ηλεκτρονικά και ανεξάρτητη ανάρτηση μπροστά για εντός δρόμου ικανότητες, άνεση κτλ... Το 105 είναι σαν το 100 απλά με άκαμπτους μπρος πίσω(ο άκαμπτος βοηθάει να μένουν σε επαφή με το έδαφος όλοι οι τροχοί καθώς οταν ανεβαίνει ο ένας, σπρώχνει τον άλλο κάτω, ενώ με την ανεξάρτητη ανάρτηση σηκώνει τα πόδια της η κυρία), και όσα περιέγραψα πριν. Όντως το 90 φιλε enigma δεν έχει 3 διαφορικά που κλειδώνουν και συυμφωνώ μαζί σου οτι μια GL δεν αγοράζεται για τέτοιες διαδρομές. Όπως τόνισε και ο Pharmex, ένα μεγάλο ατού των land cruiser εν γένει είναι το σασί τύπου σκάλας που προσφέρει μεγαλύτερη αντοχή σε δύσκολες διαδρομές σε αντίθεση με τα GL, ML. Το G εννοείται πως έχει επίσης σκάλα και άκαμπτους μπρος πίσω.

Σχετικά με την αξιοπιστία της G-class συγκεντρώνει συγκεκριμένα 47,3% ενώ μια A-class 93,8, σύμφωνα με την έρευνα DAKRA (αρκετά αξιόπιστη αν αναλογιστεί κανείς οτι διήρκησε 2 χρόνια και γίναν 15 εκατομμύρια έλεγχοι). http://www.mbclub.gr/forum/index.php?showtopic=3343

Και εννοείται πως μια G-class δεν είναι ανίκανη εκτός δρόμου...απλά το land cruiser είναι ο βασιλιάς εκτός δρόμου. Ψάξε στο youtube offroad, sahara, ή offroad desert, με mercedes ή toyota και δες πόσα αποτελέσματα θα βγάλει το καθένα...Παρατήρησε σε ντοκιμαντέρ κτλ. ποιο κυκλοφορεί σε ερήμους σε μια απο τις πιο απαιτητικές διαδρομές (60βαθμους κελισίου) με air condition και δεν χαλάει ούτε κολλάει.

Στην τελική, για εναν μέσο χρήστη που κάνει την εκτός δρόμου εξόρμησή του κάθε τόσο, τα ML GL είναι παραπάνω απο ικανά!

Μήπως ξέρει κανείς αν κυκλοφορεί μια G-wagen καινούργια σε πιο απόλυτη off-road έκδοση; Χωρίς ανέσεις δηλαδή.

Και έτσι για να γελάσουμε λίγο, όποιος μου βρεί μια φωτογραφία σαν την παρακάτω με mercedes, του κερνάω σουβλάκι στο ζάχο!! wink.gif

5D_07_26566.jpg

Edited by dikatz

Aυτό για τα gadgets δεν λέει τίποτα γιατί όλα αυτά μπορείς να τα παραγγείλεις και στην Mercedes...απλώς εκεί τα χρυσοπληρώνεις...και γενικά ποιοτικά σε όλα τα σημεία η GL-class όπως και η G-class είναι μίλια καλύτερα από το Landcruiser.

Aυτό για τα gadgets δεν λέει τίποτα γιατί όλα αυτά μπορείς να τα παραγγείλεις και στην Mercedes...απλώς εκεί τα χρυσοπληρώνεις...και γενικά ποιοτικά σε όλα τα σημεία η GL-class όπως και η G-class είναι μίλια καλύτερα από το Landcruiser.

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα! Ποιοτικά η G-class είναι τραγική! Δες τα σχετικά με το survey DAKRA, ή μπες στο φορουμ μας στην G-class να διαβάσεις ιστορίες. Διάβασες αυτά που είπε ο Pharmex? 100 000χλμ και δεν έχει ζητήσει τίποτα; Έχεις κάτσει ποτε στο εσωτερικό ενος Land cruiser να το πας μια βόλτα; Χλιδάτο σαν μια GL δεν είναι. Είναι όμως ποιοτικό, στιβαρό και αξιόπιστο πάνω απόλα... Ένας φίλος μου έχει ενα 90 του 1996 και έχει φτάσει τα 600 000χλμ στο κοντέρ, και παίρνει μπρος με την πρώτη και δεν έχει καμιά σοβαρή επισκευή σε κανένα μηχανικό μέρος (κιβώτιο διαφορικά κτλ).

Και έτσι για να γελάσουμε λίγο, όποιος μου βρεί μια φωτογραφία σαν την παρακάτω με mercedes, του κερνάω σουβλάκι στο ζάχο!! wink.gif

5D_07_26566.jpg

Ένα πίτα γύρο απ'όλα wink.gifwink.gifwink.gifwink.gif

26010826di4.th.jpg

76715354bc0.th.jpg

63649005hf7.th.jpg

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα! Ποιοτικά η G-class είναι τραγική! Δες τα σχετικά με το survey DAKRA, ή μπες στο φορουμ μας στην G-class να διαβάσεις ιστορίες. Διάβασες αυτά που είπε ο Pharmex? 100 000χλμ και δεν έχει ζητήσει τίποτα; Έχεις κάτσει ποτε στο εσωτερικό ενος Land cruiser να το πας μια βόλτα; Χλιδάτο σαν μια GL δεν είναι. Είναι όμως ποιοτικό, στιβαρό και αξιόπιστο πάνω απόλα... Ένας φίλος μου έχει ενα 90 του 1996 και έχει φτάσει τα 600 000χλμ στο κοντέρ, και παίρνει μπρος με την πρώτη και δεν έχει καμιά σοβαρή επισκευή σε κανένα μηχανικό μέρος (κιβώτιο διαφορικά κτλ).

Σωστός ο dikatz! Είπαμε, πρέπει να βγάλουμε τις παρωπίδες. To LC έχει κληρονομιά 50 ετών στην πλάτη του, ενώ τα ML, GL τι; Υπερυψωμένα και επιμηκημένα μοντέλα δρόμου είναι. Μόνο τη G θα έβαζα στο ίδιο καζάνι, αλλά από εμφάνιση δε λέει και πολλά, ενώ αυτά που κάνει τα κάνει και το LC με τα μισά χρήματα...

26010826di4.th.jpg

76715354bc0.th.jpg

63649005hf7.th.jpg

χαχαχα! στην επόμενη συνάντηση που θα παρευρεθούμε παρέα εννοείται!! wink.gif

Αν θες "μούρη" παίρνεις το αστέρι.

Ποιος είπε ότι σήμερα τα SUV εξυπηρετούν μόνο τις εκτός δρόμου ανησυχίες;

Στην Αμερική πάνε super market γα ψώνια!

Αν θέλετε να πάτε Αφρική στο Dakar rally τότε οκ!

Αν ποτέ θελήσω να πάρω μεγάλο οικογενειακό και για τις εκδρομές μου,που να μην κολλάει σε διαδρομές 4Χ4 (φυσιολάτρης είμαι,όχι κυνηγός ή ψαράς),ξέρω από τώρα ποιο θα προτιμήσω!

26010826di4.th.jpg

76715354bc0.th.jpg

63649005hf7.th.jpg

Μπα επεξεργασμενες ειναι bye.gifrofl.gif

παίδες το καλύτερο αμάξι είναι τελείως υποκειμενική άποψη....αν θέλεις το κτήνος για φιγούρα και μόνο θα πάρεις το μερσεντές...αν θέλεις να πας για κυνήγι θα επιλέξεις κάτι σκληροτράχηλο στυλ LC....

η πιο καλή επιλογή όμως για μένα αυτην την στιγμή αν αναζητάς κάτι σκληροτράχηλο είναι το new Pajero 3,8 V6 250άλογα.....

κοστίζει 60.000...έχει πανοραμική ηλιοροφή, xenon, δέρματα,navi με touch screen,θερμαινόμενα καθίσματα,αυτόματα 5τάχυτο,αργό,μπλοκέ,επιλεγόμενη τετρακίνηση(μπορείς να το έχεις πισωκίνητο,70%πίσω 30 μπροστά,50-50).....

το αμάξι το επέλεξα για τον κυνηγό πατέρα μου που κάθε ΣΚ φορτώνει 3 σκυλιά,άλλους τρεις κυνηγούς και 5-8 όπλα και φτάνει μέχρι την Καβάλα...

http://www.cityauto.gr/article.cityauto.gr?aid=1080

πολύ καλό τέστ...

για μένα πολύ σοβαρά σκέφτομαι το GLK 280.....είναι άλλη φάση το Jeep....όπως τα λέει ο Pharmex είναι...δεν σε νοιάζει η λακούβα,το πεζοδρόμιο...είσαι ψηλά και πάς παντού...

Αυτό που προσπαθώ να πω συγκεκριμένα για την G-class είναι ότι μπορείς να κινηθείς με την ίδια άνεση και ασφάλεια και να πάς στο ίδιο δύσκολα μέρη όπως και σε ένα Landcruiser απλώς με την Mercedes "πουλάς και μούρη" και όχι άδικα καθώς το έχεις χρησοπληρώσει...

Εγώ θα πω, πως με το ML μου θα πάω στο 80% των περιπτώσεων που θα πάει το LC αλλά στην Εθνική και το δρόμο που θα πηγαίνω σε μαγικό χαλί με βλέπουν τα ΤΟΥΟΤΑ (και πολλά ακόμα) και κλαίνε με μαύρο δάκρυ. Αν πηγαίνετε συχνά Σαχάρα και Ιράκ πάρτε LC με την ευχή μου και εγώ το ίδιο θα έκανα. Εγώ που κινούμε Ελλάδα και το έχω πάει και με 70 πόντους χιόνι αλλά και από ποτάμι έχω περάσει και σε νεροφαγώματα και σε άμμο και έχει βγει παλικάρι θα προτιμήσω την ML.

Α και για όσους έχουν LC και λοιπά κινούμενα εμπόδια μέχρι να βγούνε off road στα βουνά και στα λαγκάδια όπου μπορούν να δικαιολογήσουν τα λεφτά που έδωσαν μη με αναγκάζουν να ανάβω φώτα γιατί και εγώ προσπαθώ να δικαιολογήσω τα λεφτά που έδωσα wink.gif