Jump to content

Recommended Posts

Aυτά για τον φίλo μου τον johnad friends.gif :lol:/>

nice3.jpg

Ναι αλλά θυμίζει αρκετά το vw club...

Αισθητή βελτίωση από τις άλλες προσπάθειες σου!!!

Μην τους ακούς Τάσσο, εσύ συνέχισε και που θα πάει, θα σου "βγει" κάποια στιγμή!!! :lol:/>

Ζηλεύουνε γι αυτό τα λένε!!! girl_cray2.gif

Σοβαρά τώρα, αυτό που λέει ο Πρόεδρος ότι μοιάζει με του vw club μου αρέσει αρκετά, και έτσι από περιέργεια έκανα ένα search και δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους τα λογότυπα... Εκτός και αν μιλάμε για άλλο club... Το ελληνικό vwclub.gr δεν εννοείς;

Όσο πιό λιτό τόσο το καλύτερο και μέχρι διχρωμία (συμπεριλαμβανομένου και του φόντου).

Απλά μία γνώμη.

rockon.gif

lastow.jpg

Κάτι τέτοιο παρουσίαζα κι εγώ πριν απλά το σηματάκι της Mercedes να είναι μεγαλύτερο και να είναι στο φόντο σαν υδατοφράφημα. Ίσως λίγο μικρότερο το "ΜΒ"

MrSmith, no offence, πολύ καλό το σχέδιό σου, απλά προσπαθώ να περιγράψω αυτό που έχω στο μυαλό μου :lol:/>

Ποιός είναι ο λόγος για να αλλάξουμε το logo; Κατά τη γνώμη μου το υπάρχον είναι αισθητικά πολύ καλό, λιτό, με καλή γραμματοσειρά και αποδίδει την αίσθηση της εταιρείας και της αυτοκίνησης στην οποία αναφέρεται. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται τίποτε παραπάνω.

Όσο πιό λιτό τόσο το καλύτερο και μέχρι διχρωμία (συμπεριλαμβανομένου και του φόντου).

Απλά μία γνώμη.

Συμφωνώ! ok.gif

Δεν χρειάζεται να ειναι "φαντεζί"..

Απλό και λιτό σχέδιο, αλλά αυτό το "τόξο" παραπέμπει έντονα σε McLaren.

Τώρα που διαλύσαμε(και στα επιβατικά και στους αγώνες) θα τους βάλουμε στο logo?!?! :lol:/>

Edited by Mercededakias

girl_pinkglassesf.gif

motorsportlogoaa.jpg

Βελτιωνεσαι βλεπω σιγα-σιγα.Συνεχισε ετσι και κατι θα βγει!!

Edited by johnad2

Παίδες χίλια συγγνώμη που χάθικα, αλλα είμαι απο την περασμένη Πέμπτη με μάτια δράκουλα, μύτη Νιαγάρα και απο χτές με στόμα εξάτμηση σακαράκας.

Σήμερα είναι η πρώτη μέρα που μπόρεσα να ανοιξω λίγο τα μάτια μου και να πιάσω το πληκτρολόγιο αντι για τα χαρτομάντηλα.

Λίαν συντόμως έρχομαι με προτάσεις.

Πάντως η (επαγγελματική) αποψή μου είναι ότι το Logo πρέπει να είναι όσο πιο καθαρό (οχι πολλά ντεγκραντέ και photoshop effects) γίνεται και με ξεκάθαρο μύνημα (λέσχη Mercedes) . Να μην παραπέμπει σε άλλα club, ομίλους, ιδιότητες εκτός του ότι ασχολείται γενικά με mercedes-benz. Καλό είναι να μην χρησημοποιούνται στοιχεία απο συγκεκριμένα μοντέλα (πχ AMG)

To Logo πρέπει να είναι ευδιάκριτο σε πολύ μικρό μέγεθος (για κάρτα, ταυτότητα κλπ) και ελαφρύ σε μεγάλο (για αφίσσα, πανώ κλπ.) Επίσεις πρέπει να γράφει σωστά σε ασπρόμαυρο (για fax, μονόχρωμες εκτυπώσεις κλπ.)

Το κόκκινο για παράδειγμα στο Α/Μ γίνεται μαύρο οπότε τα δύο αυτά δεν συνδιάζονται καλά μαζι. Στα γυρίσματα του Star Wars νομίζω ήταν, που έδιναν τα κείμενα στον κόσμο με κόκκινα γράμματα σε μαύρο χαρτί ώστε να μην μπορούν να φωτοτυπιθούν.

Το πράσινο γίνεται γκρί άρα....το πιάσατε το υπονοούμενο.

Ο Θυρεός του Mr Smith είναι μια καλή ιδέα. Για την εκτέλεση θα πώ: don't quit your day job yet:pleasantry:

Τα υπόλοιπα εκτός του ότι θυμίζουν έντονα άλλες εταιρίες, club κλπ. έχουν το αστέρι τόσο μικρό που σε κάρτα θα φαίνεται μια κουκίδα.

Πάντως γενικά είναι πολύ καλό να πέφτουν πολλές ιδέες και ας είναι και off, γιατί έτσι μπορεί τελικά να βγεί κάτι καλό.

Σχετικά με το θέμα της Ελληνικής σημαίας θα σταθώ πάλι στο θυρεό του mr. Smith. Μπορεί λοιπόν να μπαίνει κι έτσι αλλά μόνο για τις χρήσεις του εξωτερικού. Για χρήσεις εντός Ελλάδας το βρίσκω απλά πολύ, εκτός κι αν κάτσει μια εκδοχή στην οποία δεν "περισσεύει".

Όλα τα φανταζί εφφέ (γυαλάδες, αντανακλάσεις, σκιές, ψευτο-3D) μπορούν άνετα να γίνουν εκ των υστέρων σε μία κανονικά 3D εκδοχή το "κανονικού" λογότυπου.

Πιάνω δουλειά και τα λέμε

Edited by abi

Μου αρέσει που έχουμε αφήσει τέτοιο thread στα νέα και ανακοινώσεις...

(abi δεν σε ξέχασα, απλώς δεν μπορώ να βρώ τπτ απο τα παλια αρχεία, ιδέες etc)

Μου αρέσει που έχουμε αφήσει τέτοιο thread στα νέα και ανακοινώσεις...

(abi δεν σε ξέχασα, απλώς δεν μπορώ να βρώ τπτ απο τα παλια αρχεία, ιδέες etc)

No problem!

Με κάλυψε ο Πρόεδρος.

Τα παρακάτω είναι προσχέδια. Χρώματα και υφές θα τοποθετιθούν αργότερα. Συνεχίζω και με άλλες ιδέες αλλά ήθελα να πάρω μια πρώτη......αντίδραση. Όλα τα σχόλια είναι ευπρόσδεκτα.lipssealed.gif

Όπως είπα και πριν ακόμη και καποιες "χαζές" ιδέες μπορεί να εξελιχθούν σε κάτι πολύ καλό.

MB_Club_01_resize.jpgMB_Club_02_resize.jpgMB_Club_03_resize.jpgMB_Club_04_resize.jpgMB_Club_05_resize.jpgMB_Club_06_resize.jpg

φιλε το 1 και το 5 ειναι πολυ ωραια σχεδια, αν μπουν και φυσικα καποια χρωματα θα ειναι τελεια πιστευω κατα την γνωμη μου.

2,4,1 για μένα.

Επιτρέπεται η "χρήση" του αστεριού????

Αν ναι τότε προτιμώ το 6 και το 5.....

Βγήκε σε άλλο θέμα και μπήκε και γκάλοπ.

Παρακαλώ όσοι θέλουν και ψηφίζουν ας μας πουν και 2 λόγια για την επιλογή τους.

εμενα το 4 μου αρεσει. Πολυ κοντα στο μαμα.... θα μπορουσαμε να το κανουμε και σημα στο καπό για οσους με μασκα avantgarde με αστρο στη μασκα

-> Mόνο το πρώτο (1) θα μου άρεσε, και αυτό με τροποποιημένο αστέρι, όχι αυτό το κλασσικό.. :lol:/>

-> Tα 2, 4, 6 παραπέμπουν κατ'ευθείαν στο παλιο λογοτυπο της φίρμας:

Mercedes-Benz5.jpg

-> Tα 3, 5, ειναι πιο καλλιτεχνικά, το μεν 3 ειναι καλό, σε αντίθεση με το 5 όπου ειναι κάπως "μπερδεμένο"

-> Γνώμη μου, να είναι στο μοτίβο των (1), (3), δηλαδή λιγο πιο "μοντέρνο" σχέδιο, μην είμαστε σαν λέσχη ιστορικών αυτοκινητων.. biggrin.gif