Jump to content
Sign in to follow this  
akaros

ΜΕΙΩΣΗ ΕΦΚ ΚΑΙ ΤΕΛΗ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗΣ

Recommended Posts

Ειχα μια συζητηση με ενα γειτονα που πουλαει αυτοκινητα και απο τι μου ελεγε υπαρχει μια πιθανοτητα τα τελη ταξινομησης να ειναι μειωμενα κατα 50% μεχρι τελη δεκεμβριου......λετε :lol:/> :lol:/> :lol:/> biggrin.gif

Ειχα μια συζητηση με ενα γειτονα που πουλαει αυτοκινητα και απο τι μου ελεγε υπαρχει μια πιθανοτητα τα τελη ταξινομησης να ειναι μειωμενα κατα 50% μεχρι τελη δεκεμβριου......λετε :lol:/> :lol:/> :lol:/> biggrin.gif

Oταν έχεις να κάνεις με το κράτος όλα είναι πιθανά....

Από το χειρότερο μέχρι το καλύτερο.... Αν και συνήθως συμβαίνει το πρώτο.... biggrin.gifbiggrin.gifbiggrin.gif

απο του χρονου να δεις η μειωση των τελων ταξινομισης θα ειναι μονιμη !

ειναι καιρος να συμορφοθουν με τους κανονες της ευρωπαικης ενωσης.......

Ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου!!!

Δεν το βλεπω να αλλαζει αυτο!!!

απο του χρονου να δεις η μειωση των τελων ταξινομισης θα ειναι μονιμη !

ειναι καιρος να συμορφοθουν με τους κανονες της ευρωπαικης ενωσης.......

Συμφωνώ και εκτιμώ ότι η μύωση τον τελών θα είναι μόνιμη.

Το ίδιο είχε γίνει την εποχή της αποσύρσεις το1991-92 εν θυμάμαι καλά.

Αλλά επαναλαμβάνω όλα αυτά που λέμε είναι εκτιμήσεις από την πείρα που έχουμε αποκτήσει πια με το κράτος μας.

θα το δουμε συντομα μολις παει 7 αυγουστου αν θα το συνεχισουν.....

Στην Ελλάδα όλα ανεβαίνουν, τίποτα δεν κατεβαίνει.

Μακάρι να αλλάξει προς το καλύτερο και κάτι επιτέλους.

:lol:/>

Λέτε να ισχύσει? :

> Χαμηλές τιμές στα καινούρια ΙΧ θα μπορούν να απολαμβάνουν οι υποψήφιοι αγοραστές ως το τέλος του 2009. Ηδη στο υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών συζητούν την παράταση της έκπτωσης 50% στα τέλη ταξινόμησης των ΙΧ αυτοκινήτων μέχρι το τέλος του έτους.

Το θέμα έχει τεθεί από τους εκπροσώπους των εμπόρων και εισαγωγέων αυτοκινήτων, καθώς όπως αναφέρουν πολλές παραγγελίες καινούριων αυτοκινήτων δεν είναι δυνατό να εκτελεστούν πριν την 7η Αυγούστου 2009 που λήγει κανονικά το μέτρο των μειωμένων κατά 50% τελών ταξινόμησης.

Αν δεν υπάρξει παράταση, τότε πολλοί πελάτες εμπόρων αυτοκινήτων θα ζημιωθούν αφού θα πρέπει να πληρώσουν διπλάσια τέλη ταξινόμησης και η αγορά θα αντιμετωπίσει και πάλι σοβαρά προβλήματα.

Άλλωστε, όπως εκτιμούν στο υπουργείο Οικονομίας, η μέχρι τώρα εφαρμογή των μειωμένων τελών ταξινόμησης έχει τονώσει την αγορά των ΙΧ αυτοκινήτων, καθώς οι πωλήσεις έχουν εκτοξευθεί στα ύψη και οι απώλειες εσόδων από την εφαρμογή των μειωμένων τελών καλύπτονται από τα αυξημένα ποσά ΦΠΑ και το φόρο εισοδήματος που θα πληρώσουν οι έμποροι αυτοκινήτων που θα έχουν αυξήσει τις πωλήσεις τους.

Το πρώτο 15νθήμερο του Μαίου οι πωλήσεις καινούριων αυτοκινήτων διπλασιάστηκαν σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα του Απριλίου καθώς ταξινομήθηκαν 11.300 νέα ΙΧ έναντι 5.600 οχημάτων. Παράλληλα από την αρχή της νέας χρονιάς τα στοιχεία του Μαϊου αποτελούν τη μοναδική χρονική περίοδο που η ελληνική αγορά αυτοκινήτου παρουσιάζει αύξηση σε σχέση με πέρσι και μάλιστα σε ποσοστό που ξεπερνά το 15% τη στιγμή που όλους τους προηγούμενους μήνες η πτώση που κατέγραψε η αγορά ήταν μεγαλύτερη από 40%!

Μάλιστα κάποιες εισαγωγικές εταιρείες κατάφεραν και στο πρώτο 15νθήμερο του Μαϊου, όπως αντίστοιχα και τον Απρίλιο, να σημειώσουν πωλήσεις-ρεκόρ οι οποίες σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα ξεπέρασαν ακόμη και το 800%!

Ειδικότερα οι εταιρείες κατέγραψαν τη μεγαλύτερη αύξηση πωλήσεων στο Α’ 15νθήμερο του Μαϊου σε σχέση με το πρώτο 20ήμερο Απριλίου της χρονιάς που διανύουμε αφορά στις:

Renault 865%

Volvo 527%

Citroen 374%

Chrysler 295%

Daihatsu 288%

Nissan 273%

Opel 269%

Skoda 213%

Mercedes 144%

BMW 120%

Mazda 107%

Suzuki 90%

Mitsubishi 80%

Seat 59%

πηγή : autocar net blog

Ελπιζω να ειμαι τυχερος και να προλαβω την μειωση .....η CLC που περιμενω θα ερθει τελη δεκεμβριου....

Στην Ελλάδα όλα ανεβαίνουν, τίποτα δεν κατεβαίνει.

Μακάρι να αλλάξει προς το καλύτερο και κάτι επιτέλους.

Τρόπος του λέγειν, αφού τα πρώην κέρδη από τα τέλη ταξινόμησης θα μεταβιβαστούν τώρα σε ασφάλιστρα,σηματάκια,βενζίνες,διόδια και ο Θεός να μας λυπηθεί θα έλεγα εγώ!

Ετσι ειναι εδω κοιτανε να μας τα παρουν απο αλλου, δυστυχως εχουν τον τροπο τους ........

Το κράτος σε καμία περίπτωση δεν είναι χαμένο.

Σημερα μιλησα με τον γειτονα που πουλαει αυτοκινητα και μου ειπε οτι μαλλον η μειωση θα ισχυει μεχρι τελη δεκεμβριου.Αυριο φευγει το πρωι για γερμανια να παει να φερει αυτοκινητα ......κατι θα ξερει παραπανω μαλλον για να προχωραει .....στην αγορα

• Downvote 1

Με αυτα που ακουω μαλλον προς τα εκει παμε....

Λογική εξέλιξη. Όταν η αγορά δεν κινείται θέλει κίνητρα.

Ετσι ετσι αλλιως θα πεσουν παλι κατακορυφα η πωλησεις....

Λογική εξέλιξη. Όταν η αγορά δεν κινείται θέλει κίνητρα.

Υπενθύμιση: Τελειώνει ο χρόνος για να ξεκινήσετε διαδικασία εισαγωγής αυτοκινήτου. 1,5 μήνας απέμεινε μόνο μέχρι τις 7-Αυγούστου. Άντε να έρχονται τα εξακύλινδρα...

"Προσωπικά πιστεύω ότι τα roadster πρέπει να είναι πραγματικά σπόρ κι όχι λίγο απ΄ όλα. Άντε και ψάχνω άξιο αντικαταστάτη του MX-5 μου...

...μου μυρίζει Τσουφενχάουζεν!"

Edited by alexius

κατι ακουσα χτες στις ειδησεις, για χαρατσι στα "μεγαλα κυβικα". Ακουσατε και σεις κατι?

(Αρχισαν τα οργανα......)

Το ψάχνουν ακόμη οι φωστήρες της κυβέρνησης. Η θα βάλουν χαράτσι σε πάνω από 2000 κυβικά, η στα ακριβά αυτοκίνητα χωρίς να προσδιορίζεται ακόμη το "ακριβά".

Πάντως, αν το μέτρο της μείωσης της φορολογίας γίνει μόνιμο τα οφέλη θα εξανεμιστούν. Τώρα τρέχουν να αγοράσουν όλοι για να επωφεληθούν. Αν ξέρουν όμως ότι δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι στο μέλλον δεν υπάρχει λόγος βιασύνης. Επιπλέον, δεδομένου ότι οι τιμές των μεταχειρισμένων έχουν μειωθεί σημαντικά (άρα η ανταλλαγή τώρα είναι ασύμφορη), πιστεύω ότι αυτοί που αγοράζουν αυτοκίνητο τώρα είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία εκείνοι που είχαν προγραμματίσει να αγοράσουν αυτοκίνητο στο κοντινό μέλλον και απλά το κάνουν λίγο νωρίτερα. Από την άλλη, λόγω μείωσης τιμών μάλλον επιλέγουν και κάτι μεγαλύτερο-πολυτελέστερο.

Επομένως, καταρχήν η χρονική επιμήκυνση της ισχύς του μέτρου θα είναι αμφίβολου συνολικού αποτελέσματος (αφού αυτοί που ήθελαν να αγοράσουν έχουν ήδη κάνει τις κινήσεις τους) και θα ευνοήσει μόνο εκείνους που έχουν παραγγείλει και περιμένουν. Κανονικά θα έπρεπε να λαμβάνεται υπόψη ημερομηνία παραγγελίας και όχι εκτελωνισμού. Δηλαδή, αν η εταιρεία καθυστερήσει την παράδοση, τί φταίει ο πελάτης να πληρώσει παραπάνω;

Αν πάλι γίνει μόνιμο, τότε η καθίζηση στην αγορά είναι αναμενόμενη, όπως και αν λήξει η εφαρμογή του μέτρου τον Αύγουστο.

Κάποιοι περιμένουν την πλήρη απαλλαγή από το φόρο σαν επόμενη κίνηση.

Το ψάχνουν ακόμη οι φωστήρες της κυβέρνησης. Η θα βάλουν χαράτσι σε πάνω από 2000 κυβικά, η στα ακριβά αυτοκίνητα χωρίς να προσδιορίζεται ακόμη το "ακριβά".

Το άκουσα κι' εγώ σήμερα στις ειδήσεις συνάδερφε και με ΄χουν ζώσει τα φίδια....

Οτι και να αποφασίσουν εμένα μ' έχουν σίγουρο....

Το άκουσα κι' εγώ σήμερα στις ειδήσεις συνάδερφε και με ΄χουν ζώσει τα φίδια....

Οτι και να αποφασίσουν εμένα μ' έχουν σίγουρο....

Και εμένα , δυστυχώς..

Τι διάολο, ΠΟΣΟ πρέπει να πληρώσουμε σε αυτό το #$%^&*κράτος την επιλογή να έχουμε αυτοκίνητο πολυτελείας... Έλεος δηλαδή...

Ζήσης

Εγώ πάντως προτιμώ το χαράτσι στα ακριβά αυτοκίνητα. Το δικό μου είναι έτσι κι αλλιώς φτηνό. Το πιο φτηνό 6κύλινδρο της ΜΒ...

Δεν θεωρώ δίκαιο αυτός που έχει 2.000cc HYUNDAI να πληρώνει τα ίδια με έναν που έχει 2.000cc Mercedes.

Απο τη άλλη όμως έχουμε ήδη πληρώσει ένα σκασμό λεφτά μέχρι τώρα. Τέλη ταξινόμησης, τέλη κυκλοφορίας, ΦΠΑ, αρχ...α, μύδια τι άλλο σκατά θέλουνε;;;

Edited by papalos_