Jump to content
Sign in to follow this  
grmarine

Φορο-μπλόκα στα ακριβά αυτοκίνητα

Recommended Posts

http://www.zougla.gr/news.php?id=40204

«Μπλόκα» στα πολυτελή ΙΧ στήνει το Υπουργείο Οικονομικών, καθώς μεικτά συνεργεία της Υπηρεσίας Ειδικών Ελέγχων (πρώην ΣΔΟΕ), της Τροχαίας και των Τελωνείων πρόκειται να σταματούν πολυτελή ΙΧ και να προχωρούν σε φορολογικούς, τελωνειακούς και άλλους ελέγχους.

Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας «ΤΑ ΝΕΑ», οι έλεγχοι, που θα γίνονται σε δρόμους, πάρκινγκ νυχτερινών κέντρων και εμπορικά κέντρα, θα αρχίζουν από την επιβεβαίωση της πληρωμής τελών κυκλοφορίας και θα φθάνουν ακόμη και στο πόθεν έσχες του ιδιοκτήτη του ΙΧ!

Μάλιστα, οι έλεγχοι θα γίνονται επί τόπου με ειδικούς φορητούς υπολογιστές, οι οποίοι μέσω του δικτύου κινητής τηλεφωνίας θα είναι άμεσα διασυνδεδεμένοι με τα αρχεία οχημάτων των Υπουργείων Οικονομικών και Μεταφορών, καθώς και με το δίκτυο taxis, όπου είναι «φορτωμένα» όλα τα δεδομένα των φορολογουμένων (εισοδήματα κ.λπ.).

Οι έλεγχοι έχουν ήδη αρχίσει σε πιλοτική βάση, και το αποτελέσματα, όπως τονίζουν αρμόδια στελέχη του Υπουργείου Οικονομικών, είναι τουλάχιστον εντυπωσιακά, αφού έχουν εντοπισθεί ΙΧ που ανήκουν σε "εταιρείες-σφραγίδες", πολυτελή ΙΧ που οδηγούνται από φορολογούμενους με ελάχιστα δηλωθέντα εισοδήματα, καθώς και αυτοκίνητα που δεν έχουν δηλωθεί κατά την απόκτησή τους, για την αποφυγή του πόθεν έσχες.

Καλά, όλα τα 'χε η Μαριορή, ο φερετζές της έλειπε... 5headbang.gif

Δεν κοιτάνε που τη μια βάζουν μέτρα, την άλλη τα αποσύρουν, όλο κάνουνε πατάτες και μετά προσπαθούν να τις συμαζέψουν... Αλλά θα μου πεις και από αυτή τη διαδικασία, πάλι θα τα πάρουν(αν και δεν ξέρω αν θα είναι όσο αδιάβλητα είναι και τα υπόλοιπα μέτρα αυτού του τύπου...[ελέγχοι κλπ] :lol:/> )

Δυστυχώς ακόμη ένα δείγμα της αδυναμίας του κράτους να "ελέγχει" την παρανομία εν τη γεννέση της.....

Τί πόθεν έσχες???? ... Οπως των βουλευτών????

Και για πιο λόγο να σε σταματάνε στον δρόμο???.... Δεν μπορούν από τα αρχεία των ΔΟΥ ή του Υπ.Συγκ. να βρούνε αυτά που θέλουν???....

Ημίμετρα......

Δυστυχώς ακόμη ένα δείγμα της αδυναμίας του κράτους να "ελέγχει" την παρανομία εν τη γεννέση της.....

Τί πόθεν έσχες???? ... Οπως των βουλευτών????

Και για πιο λόγο να σε σταματάνε στον δρόμο???.... Δεν μπορούν από τα αρχεία των ΔΟΥ ή του Υπ.Συγκ. να βρούνε αυτά που θέλουν???....

Ημίμετρα......

Φαντάζομαι ότι μπορούνε, αλλά ο τρόπος που διάλεξαν είναι πιο εφετζίδικος. Δεν νομίζεις; Άσε που δικαιολογεί την ύπαρξη πολλών υπαλλήλων, προϊσταμένων, νέων κονδυλίων για εξοπλισμό, υπερωρίες κτλ κτλ. Συν ότι βλέποντας να ελέγχονται ακριβά αυτοκίνητα θα χαρεί και ο κάθε πικραμένος και θα αισθνθεί ότι το κράτος κυνηγά του φοροκλέφτες! Ναι ναι, υπάρχουν και αυτοί που θα το πιστέψουν.

Φαντάζομαι ότι μπορούνε, αλλά ο τρόπος που διάλεξαν είναι πιο εφετζίδικος. Δεν νομίζεις; Άσε που δικαιολογεί την ύπαρξη πολλών υπαλλήλων, προϊσταμένων, νέων κονδυλίων για εξοπλισμό, υπερωρίες κτλ κτλ. Συν ότι βλέποντας να ελέγχονται ακριβά αυτοκίνητα θα χαρεί και ο κάθε πικραμένος και θα αισθνθεί ότι το κράτος κυνηγά του φοροκλέφτες! Ναι ναι, υπάρχουν και αυτοί που θα το πιστέψουν.

Να σου πω την αλήθεια αυτό δεν το είχα σκεφτεί .....

Δεν έχεις και άδικο....

Να σου πω την αλήθεια αυτό δεν το είχα σκεφτεί .....

Δεν έχεις και άδικο....

Ετσι ακριβως ειναι καθε μετρο γινεται για την κονομα..........

αφου κανανε την ανακοινωση για μειωση του τελους ταξινομησης,τρεξανε ολοι να αγορασουν ακριβο αμαξι, τωρα βγαζουν τους τροχαιους για να ελεγχουν τα αγορασμενα.πλακα εχει to_pick_ones_nose2.gifto_pick_ones_nose2.gif το κρατος του παρτα ολα με οποιο τροπο ειμαστε

Edited by tasosclc

Την τύφλα τους...

Αφού τα τεκμήρια για ένα αμάξι άνω των πέντε χιλιάδων κυβικών είναι 6.000 Ευρώ. Δηλαδή ένας υπάλληλος του Δήμου , με εισόδημα 1200 Ευρώ το μήνα , δηλαδή 16.800 το χρόνο το δικαιολογεί άνετα !

Το 2007 για τεκμηρία και «πόθεν έσχες» πιάστηκαν 114.000 φορολογούμενοι από τους οποίους:

41.980 εισοδηματίες που δήλωσαν συνολικό εισόδημα 31 εκατ. ευρώ και φορολογήθηκαν βάσει των τεκμηρίων για 180 εκατ. ευρώ.

23.739 έμποροι, βιομήχανοι και βιοτέχνες.

11.705 γεωργοί, κτηνοτρόφοι και αλιείς.

26.731 μισθωτοί.

5.675 ελεύθεροι επαγγελματίες.

Αν διαιρέσει κάποιος τα 31.000.000 Ευρώ με τους 42000 εισοδηματίες, προκύπτει ότι δηλώνουν κατά μέσο όρο 738 ευρώ ετήσιο εισόδημα. Με την επιβολή των μέτρων, τους πήγε στο 180.000.000 Ευρώ διά 42.000 = 4285 Ευρώ ετήσιο εισόδημα!! Τους έσκισε :lol:/> :lol:/> :lol:/>

Μιλάμε για μεγάλη κοροϊδία, αλλά εγώ τα λέω αυτά γιατί είμαστε και η σύζυγος κι εγώ μισθωτοί και δεν κρύβουμε τίποτε....

Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί (υποθέτω και μέλη του club) που φοροδιαφεύγουν κάργα.

Τι να πεις όμως, από την άλλη το κολοκράτος είναι ο μεγαλύτερος κλέφτης, οπότε έχουν και το άλλοθί τους ορισμένοι που θίγονται...

Από τα αμάξια πάντως, με τεκμήριο 6000 για μία Bentley δε νομίζω ότι θα πιάσουν κανέναν.

Έτσι για το εφέ είναι αυτά.

Αν ήθελαν ας τσιμπάγανε όλη τη φοροδιαφυγή σε ένα σκυλάδικο μία νύχτα. Βάλε τους παρκαδόρους από δέκα ευρώ το κάθε αμάξι επί χίλια αμάξια, νάτα 10.000 φορολογητέα, να και 1900 Ευρώ ΦΠΑ, να και οι κρατήσεις για το ΙΚΑ.

Βάλε τα λουλούδια, βάλε τα μπουκάλια, τι να ψάχνουν τα mercedes απέξω; Αλλά μέσα δε θέλουν να μπούνε, γιατί έχουν όλους τους ελέγχοντες ταϊσμένους....

Την τύφλα τους...

Αφού τα τεκμήρια για ένα αμάξι άνω των πέντε χιλιάδων κυβικών είναι 6.000 Ευρώ. Δηλαδή ένας υπάλληλος του Δήμου , με εισόδημα 1200 Ευρώ το μήνα , δηλαδή 16.800 το χρόνο το δικαιολογεί άνετα !

Το 2007 για τεκμηρία και «πόθεν έσχες» πιάστηκαν 114.000 φορολογούμενοι από τους οποίους:

41.980 εισοδηματίες που δήλωσαν συνολικό εισόδημα 31 εκατ. ευρώ και φορολογήθηκαν βάσει των τεκμηρίων για 180 εκατ. ευρώ.

23.739 έμποροι, βιομήχανοι και βιοτέχνες.

11.705 γεωργοί, κτηνοτρόφοι και αλιείς.

26.731 μισθωτοί.

5.675 ελεύθεροι επαγγελματίες.

Αν διαιρέσει κάποιος τα 31.000.000 Ευρώ με τους 42000 εισοδηματίες, προκύπτει ότι δηλώνουν κατά μέσο όρο 738 ευρώ ετήσιο εισόδημα. Με την επιβολή των μέτρων, τους πήγε στο 180.000.000 Ευρώ διά 42.000 = 4285 Ευρώ ετήσιο εισόδημα!! Τους έσκισε :lol:/> :lol:/> :lol:/>

Μιλάμε για μεγάλη κοροϊδία, αλλά εγώ τα λέω αυτά γιατί είμαστε και η σύζυγος κι εγώ μισθωτοί και δεν κρύβουμε τίποτε....

Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί (υποθέτω και μέλη του club) που φοροδιαφεύγουν κάργα.

Τι να πεις όμως, από την άλλη το κολοκράτος είναι ο μεγαλύτερος κλέφτης, οπότε έχουν και το άλλοθί τους ορισμένοι που θίγονται...

Από τα αμάξια πάντως, με τεκμήριο 6000 για μία Bentley δε νομίζω ότι θα πιάσουν κανέναν.

Έτσι για το εφέ είναι αυτά.

Αν ήθελαν ας τσιμπάγανε όλη τη φοροδιαφυγή σε ένα σκυλάδικο μία νύχτα. Βάλε τους παρκαδόρους από δέκα ευρώ το κάθε αμάξι επί χίλια αμάξια, νάτα 10.000 φορολογητέα, να και 1900 Ευρώ ΦΠΑ, να και οι κρατήσεις για το ΙΚΑ.

Βάλε τα λουλούδια, βάλε τα μπουκάλια, τι να ψάχνουν τα mercedes απέξω; Αλλά μέσα δε θέλουν να μπούνε, γιατί έχουν όλους τους ελέγχοντες ταϊσμένους....

Το θέμα των τεκμηρίων (ιδίως με την υπάρχουσα μορφή τους) έτσι κι΄αλλιώς είναι άδικο απ' την "φύση" του.... Το ότι έχεις ένα "ακριβό" αυτοκίνητο δεν σημαίνει από μόνο του τίποτα.... Μπορεί εγώ να είμαι τόσο χαζός που μάζευα μια ζωή για να το πάρω και να το έχω να το βλέπω.... Νομίζω ότι κατά την αγορά πληρώνουμε και ΦΠΑ και ΕΤΤ....

Τώρα για το ποσό των 6000 δεν είναι καθόλου παράλογο..... Αντιπροσωπεύει κατ' εμέ το πραγματικό ετήσιο κόστος χρήσης του αυτοκινήτου αυτής της κλάσης και είναι απόλυτα σωστό να υπάρχουν όρια στο πόσο μπορεί ο καθένας μας να δηλώνει (προς τα κάτω...)

Το έχω ξαναγράψει , έχω φίλο με δύο αυτοκίνητα, δύο σπίτια , ιδιόκτητο μαγαζί και δήλωση 4500€....

Υποθέτω οτι τα executive τζιπ και οι Porsche θα είναι "κόκκινο σεντόνι" για τα μπλόκα.. Κριμα, γιατί αντε να βιάζεσαι και να σου τύχει τετοιος ελεγχος..

or8rqx.jpg

Χριστός κι Απόστολος!

Αυτό δεν είναι απλό μπλόκο, αυτό είναι το μπλόκο της Κοκκινιάς!

Να βάλουν και ένα μηχανικό να τσεκάρει λάδια και αέρα στα λάστιχα....

Νομίζω έχουνε ξεφύγει!

Βασικά συμφωνώ μαζί σου, αλλά θα κάνω και έναν υπολογισμό ετήσιου κόστους χρήσης αυτοκινήτου για να δούμε που βγαίνει.

Πάρε ένα μεγάλο τζιπ, π.χ. ΒΜW Χ5, αξίας 70000 Ευρώ.

Η απαξίωσή του μόνο είναι τον πρώτο χρόνο 20%, δηλαδή 14.000 Ευρώ, και μετά 10% κάθε χρόνο δηλαδή πεντέμισυ χιλιάρικα και σιγά σιγά κατεβαίνει.

Ας βάλουμε τα πεντέμισυ για τη δεύτερη χρονιά. Βάλε και 20.000 χιλιόμετρα το χρόνο. Βενζίνη 3000 Ευρώ. Ασφάλιστρα, να βάλουμε δυόμισυ χιλιάρικα στο πολύ ξεφτίλα; Να βάλουμε και τέλη ένα πεντακοσάρικο; Να βάλουμε και συντήρηση (με λάστιχα κλπ.) κανένα χιλιοπεντακοσάρι ακόμη;

Αυτά βγαίνουν στο πολύ χαλαρό 13.000 ευρώ ετησίως κόστος χρήσης ενός αυτοκινήτου, χωρίς τρακάρισμα και χωρίς ζημιά. Για την πρώτη χρονιά είναι 21.500 ευρώ.

Αυτά έπρεπε να βάζει ο κράτος σαν τεκμήρια, και όποιος θεωρεί ότι δεν κάνει τόση χρήση να είναι μαχητά, να μπορεί δηλαδή να πάει στον έφορα με το αμάξι να του δείξει ότι δεν έχει 20.000 χιλιόμετρα αλλά μόνο χίλια. Συν και τα άλλα αυτοκίνητα που μπορεί να έχει, συν φυσικά τεκμήρια από σπίτια, σκάφη πισίνες...

Δε δέχομαι ότι μπορεί κάποιος να ξοδεύει 21.500, η έστω 13.000 ευρώ ετησίως για το αμάξι του, και να δηλώνει εισόδημα 30.000 Ευρώ.

Πρέπει κάποια στιγμή να γίνει μία ορθολογιστική ανάλυση της έννοιας τεκμηρίου, μέχρι να βάλει μυαλό ο Έλληνας και να μη φοροδιαφεύγει, η τουλάχιστον τόσο εξόφθαλμα.

Δεν καταλαβαίνω τη λογική με την οποία εγώ πληρώνω είκοσι χιλιάρικα φόρους σαν μισθωτός με τη γυναίκα μου, ενώ γύρω μου έχω αρκετούς γνωστούς που πληρώνουν δύο και τρία χιλιάρικα ετήσιο φόρο ενώ οδηγούνε αμάξια πολύ πιο ακριβά από τα δικά μας. Είναι αδικία και έλλειψη σεβασμού για τους υπόλοιπους.

Το φορομπλόκο θα πιάσει τον οδηγό του Χ5, θα δει στο λάπτοπ ότι δηλώνει 22.000 Ευρώ εισόδημα, θα τον χαιρετήσει στρατιωτικά, θα κατεβάσει το βλέμμα και θα τον καληνυχτίσει. Τι έγινε λοιπόν; Μία τρύπα στο νερό.....

Στο δικό μου που έχω υπολογίσει τα έξοδα γύρω στα 5500€ τα βρήκα τον πρώτο χρόνο...

Στο κόστος δεν έχω λάβει υπόψην την απαξίωση....

Βενζίνη____________15000km * 14lt/100km * 1.05 = 2205€

Τέλη κυκλοφορίας_____________________________= 580€

Ασφάλεια____________________________________=1300€

Service______________________________________= 500€ (δεν έδωσα τόσα αλλά περίπου εκεί θα είμαι...)

Λάστιχα______________________________________= 750€

Μην ξεχνάμε ότι αν εφαρμοστούν τα τεκμήρια θα είναι αθροιστικά και θα περιλαμβάνουν και άλλα εκτός του αυτοκινήτου (σπίτια κτλ)..

Επομένως το νούμερο θα ανεβαίνει αρκετά, χωρίς αυτό βέβαια να συνεπάγεται ότι θα είναι στα πραγματικά επίπεδα....

Αλλωστε αν θέλουμε να πιστέψουμε έστω και λίγο την λογική της "επαναφοράς" των τεκμηρίων όλα αυτά θα γίνουν για τις κραυγαλέες περιπτώσεις όπως αυτής που ανέφερα....

Η πλειονότητα αυτών που έχουν "μεγάλα" και ακριβά αυτοκίνητα με τον έναν ή τον άλλον τρόπο έχουν και τις αντίστοιχες δηλώσεις....

Τι αλλο θα δουμε ρε παιδια ....υπομονη μεγαλη υπομονη θελει με αυτα που γινονται..

Nα τα κάνουν αυτά που λένε ΧΩΡΙΣ ιδιαίτερες εξαιρέσεις φυσικά.

Γιατι μια εταιρεια εχει δικαιωμα να εκπιπτει τα εξοδα του ληζινγκ για αυτοκινητο που δεν ειναι "εργαλειο" για το αντικειμενο της ειναι κατι που δεν το κααλαβαινω,αλλα το κανουν και εταιρειες που εχουν χρονια να κανουν δηλωση φπα και εισοδηματος.Αυτο θα ειναι ενα απ τα αντικειμενα του ελεγχου,οσο και αν διαρκεσει το μετρο.Ειναι τετοια η διαφθορα και η δυσλειτουργια του δημοσιου που η διασταυρωση μεσω του "ταξις"ειναι αναποτελεσματικη.Ουτε αν εχουν πληρωσει τελωνειο δεν ξερουν. Οσοι κυκλοφορειτε με πετρελαιο μη στενοχωριεστε,το προστιμο ειναι 150 ευρω χωρις αλλες συνεπειες.

Γιατι μια εταιρεια εχει δικαιωμα να εκπιπτει τα εξοδα του ληζινγκ για αυτοκινητο που δεν ειναι "εργαλειο" για το αντικειμενο της ειναι κατι που δεν το κααλαβαινω,αλλα το κανουν και εταιρειες που εχουν χρονια να κανουν δηλωση φπα και εισοδηματος.Αυτο θα ειναι ενα απ τα αντικειμενα του ελεγχου,οσο και αν διαρκεσει το μετρο.Ειναι τετοια η διαφθορα και η δυσλειτουργια του δημοσιου που η διασταυρωση μεσω του "ταξις"ειναι αναποτελεσματικη.Ουτε αν εχουν πληρωσει τελωνειο δεν ξερουν. Οσοι κυκλοφορειτε με πετρελαιο μη στενοχωριεστε,το προστιμο ειναι 150 ευρω χωρις αλλες συνεπειες.

Είσαι σίγουρος στο θέμα του πετρελαίου???? Γιατί κάτι έχω ακούσει για αφαίρεση της άδειας κυκλοφορίας για ένα διάστημα.....

Κανω αντιγραφη απο αλλο φορουμ για ποσο μειωνεται η αξια ενος αμαξιου.Δεν ξερω τι ειναι αληθεια αλλα ισως το βρειτε χρησιμο.

''Η απαξιωση ενος αμαξιου ειναι standard 13% το πρωτο ετος και μετα από 10% για το 2-3 έτος επίσημα από το κράτος και ισχύει για τις ασφαλιστικές εταιρίες και από τους εισαγωγείς σαν μεταχειρισμένα οχήματα που εχουν λιστες τιμων.Μετά η τιμή είναι ανάλογα της κατάστασης με εκτιμηση''

Είσαι σίγουρος στο θέμα του πετρελαίου???? Γιατί κάτι έχω ακούσει για αφαίρεση της άδειας κυκλοφορίας για ένα διάστημα.....

Μιλησα προχθες με ατομο που ξερει σιγουρα.Μονο τα 150 ευρω.Για το πως θα παει αυτο το θεμα στα νεα μπλοκα δεν ηξερε να μου πει.Οταν βρω τον αριθμο του νομου θα τον γραψω.Μεχρι τωρα ελεγχουν στην περιοχη του δακτυλιου κατα τις μερες και ωρες λειτουργιας του,οχι με ιδιαιτερο φανατισμο.Φυσικα επιτρεπεται εκτος λεκανοπεδιου π.χ. απ το Πικερμι και περα,καθως και στην αττικη οδο.

Ο σχετικος νομος ειναι ο 3446/06

Ο σχετικος νομος ειναι ο 3446/06

ΟΚ.... Ευχαριστώ....

ΟΚ.... Ευχαριστώ....

pggiotas 1300 πληρώνεις το 6 μηνο να φανταστώ ε? καλά τα τέλη για 6.000 Cc μόνο 580 είναι?

pggiotas 1300 πληρώνεις το 6 μηνο να φανταστώ ε? καλά τα τέλη για 6.000 Cc μόνο 580 είναι?

1300€ τον χρόνο.... Δεν έχω κάνει μικτή , απλώς έχω προσθέσει και την ολική κλοπή....

Τα τέλη πάνω από 2358cc είναι 580€....

Edited by pggiotas