Jump to content
Sign in to follow this  
cocos

Οριστική ανάκληση της άδειας λειτουργίας για πέντε ασφαλιστικές εταιρείες

Recommended Posts

Την οριστική ανάκληση της άδειας λειτουργίας πέντε ασφαλιστικών εταιρειών αποφάσισε ομόφωνα η Επιτροπή Εποπτείας Ιδιωτικής Ασφάλισης, με το αιτιολογικό ότι δεν ανταποκρίθηκαν στην υποχρεώση τους να καλύψουν τα απαιτούμενα περιθώρια φερεγγυότητας.

Πρόκειται για τις εταιρείες Ασπίς Πρόνοια ΑΕΓΑ, Ασπίς Πρόνοια ΑΕΑΖ, Γενική Ενωση ΑΕΕΓΑ (General Union), Γενική Πίστη ΑΕΕΓΑ (General Trust) και Γ.Η. Σκούρτης ΑΕΕΓΑ. Η απόφαση ελήφθη ομόφωνα από το Διοικητικό Συμβούλιο της Επιτροπής Εποπτείας Ιδιωτικής Ασφάλισης.

Η απόφαση ελήφθη μετά από εισήγηση του Γενικού Διευθυντή, «με γνώμονα τη διασφάλιση των συμφερόντων των χιλιάδων ασφαλισμένων, των εργαζομένων και της αξιοπιστίας του θεσμού της Ιδιωτικής Ασφάλισης».

Σε σχετική ανακοίνωση επισημαίνεται ακόμη, ότι: «η ΕΠ.Ε.Ι.Α. από μακρού χρόνου, εξάντλησε όλα τα περιθώρια επίλυσης του προβλήματος δίνοντας επανειλημμένα την ευκαιρία να καλυφθούν τα απαραίτητα περιθώρια φερεγγυότητας. Παρά ταύτα, οι εν λόγω εταιρείες παρουσίαζαν αδυναμία να εκπληρώσουν τις υποχρεώσεις τους έναντι των ασφαλισμένων τους, αλλά και των εργαζομένων τους».

»Αντί να κατατεθούν τα οφειλόμενα ποσά στους συγκεκριμένους λογαριασμούς, στις 16 και στις 18 Σεπτεμβρίου 2009 εμφανίστηκε στην ΕΠΕΙΑ ο κ. Παύλος Ψωμιάδης (Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ) και προς κάλυψη των απαιτούμενων ποσών των τεσσάρων πρώτων εκ των προαναφερόμενων εταιρειών κατέθεσε εγγυητική επιστολή ύψους 550 εκατ. ευρώ της τράπεζας HSBC, η οποία μετά από έλεγχο της Τραπέζης της Ελλάδος αποδείχθηκε ότι δεν είναι γνήσια.

»Το γεγονός αυτό μας γνωστοποίησε η ΤτΕ με σχετικό έγγραφό της (αρ.πρ: ΙΔ/27 της 18/09/09) υποδεικνύοντας ταυτόχρονα και την άμεση ενημέρωση των Εισαγγελικών Αρχών, ενημέρωση στην οποία η ΕΠ.Ε.Ι.Α. έχει ήδη προβεί από 18/09/09.

»Με βάση το υφιστάμενο νομοθετικό πλαίσιο η ΕΠ.Ε.Ι.Α. ορίζει επόπτες ασφαλιστικής εκκαθάρισης και ζήτησε από τον Υπουργό Οικονομίας και Οικονομικών να ορίσει Επόπτη Χαρτοφυλακίων Ζωής. Σημειώνεται ότι:

»Για τον Κλάδο Αυτοκινήτων κάλυψη θα παρέχει το επικουρικό κεφάλαιο για 30 ημέρες, έτσι όπως προβλέπεται από το νόμο.

»Για τον Κλάδο Ζωής, με βάση πρόσφατη νομοθετική ρύθμιση, ορίζεται από τον Υπουργό Οικονομίας και Οικονομικών Επόπτης Χαρτοφυλακίων Ζωής, ο οποίος αναλαμβάνει τη λειτουργία της εταιρείας μέχρι να μεταβιβαστούν τα χαρτοφυλάκια ζωής σε άλλες ασφαλιστικές εταιρείες, καταβάλλοντας αποζημιώσεις σε ασφαλισμένους και δικαιούχους, καθώς και τους μισθούς στους εργαζόμενους.

»Με τον τρόπο αυτό, εξασφαλίζεται ότι όλοι οι ασφαλισμένοι στον Κλάδο Ζωής, δε θα χάσουν τα δικαιώματά τους και τα χρήματα που έχουν αποταμιεύσει.

»Οι εργαζόμενοι στον Κλάδο Ζωής θα συνεχίζουν να εργάζονται μέχρι να μεταβιβαστούν τα χαρτοφυλάκια σε άλλες εταιρείες, στις οποίες αναμένεται να απορροφηθεί το μεγαλύτερο μέρος των εργαζόμενων».

Οι σχετικές αποφάσεις έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα της ΕΠΕΙΑ, www.pisc.gr.

Δικαστικά θα κινηθεί η Ασπίς Πρόνοια

Σε ανακοίνωση της Ασπίς Πρόνοια σχετικά με την απόφαση της ΕΠ.Ε.Ι.Α. αναφέρεται ότι «οι εταιρείες του ομίλου Ασπίς Πρόνοια θα στραφούν αμέσως με κάθε νόμιμο μέσο κατά της αποφάσεως αυτής».

Προσθέτει δε ότι είχε ζητηθεί ολιγοήμερη παράταση μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου «για την ολοκλήρωση των αυξήσεων κεφαλαίου και την εντεύθεν κεφαλαιακή ενίσχυση» από τις εταιρείες Ασπίς Πρόνοια ΑΕΓΑ, Ασπίς Πρόνοια ΑΕΑΖ, Γενική Ένωση ΑΕΓΑ και Γενική Πίστη ΑΕΓΑ.

«Ούτε η παράταση αυτή δόθηκε ούτε και οι απόψεις των εταιρειών για τον τρόπο προσδιορισμού της κεφαλαιακής τους επάρκειας εισακούστηκαν», σημειώνεται χαρακτηριστικά και προστίθεται ότι «οι εταιρείες του ομίλου Ασπίς Πρόνοια θα στραφούν αμέσως με κάθε νόμιμο μέσο κατά της αποφάσεως αυτής, η οποία αποτελεί πλήγμα για τον όμιλο, αλλά και για τους εκατοντάδες χιλιάδες ασφαλισμένους που περιέβαλαν πάντοτε τις εταιρείες του ομίλου Ασπίς Πρόνοια με την αμέριστη εμπιστοσύνη τους».

Μέχρι σήμερα έχουν ανακληθεί οι άδειες συνολικά 50 εταιρειών

My link

εχει να γινει με τις ασφαλιστικες μεγαλος πανικος.

Edited by tasosclc

Ευτυχώς που πρόλαβα να γυρίσω τα αμάξια από την Ασπίδα στην Υδρόγειο το Αύγουστο!!

Τι γινεται παδια αν καποιος εχει παραλαβει το συμβολαιο πριν κατι μερες στην general union;Απο οτι μου ειπε ενας φιλος του το γυρισαν στην εθνικη ασφαλιστικη!

Τι γλίτωσα και εγώ. Το Ιούνιο πήγα Εθνική!

Μερικές φορές πρέπει να επιλέγουμε σωστά π.χ όπως διαλέξαμε Mercedes γιατί σου δίνει πολλα ετσι και στα άλλα.

Τι γινεται παδια αν καποιος εχει παραλαβει το συμβολαιο πριν κατι μερες στην general union;Απο οτι μου ειπε ενας φιλος του το γυρισαν στην εθνικη ασφαλιστικη!

Αν ο ασφαλιστής σου δεν έχει δώσει τα λεφτά στην Ασπίδα, το αλλάζεις και πας όπου θες...

Αν έχει πληρώσει το εξάμηνο, υπάρχει πρόβλημα.

Μίλα μαζί του καλύτερα...

Υποτίθεται ότι για ένα μήνα καλύπτει το επικουρικό κεφάλαιο, αλλά από ότι γνωρίζω για να πάρεις λεφτά κι από αυτούς πρέπει να τους κάνεις αγωγή...

Προσωπικά, ακόμη και αν είχα παραμείνει στην Ασπίδα, θα έπαιρνα απόφαση τη χασούρα και θα πήγαινα αμέσως σε άλλη ασφαλιστική προκειμένου να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

Αν ο ασφαλιστής σου δεν έχει δώσει τα λεφτά στην Ασπίδα, το αλλάζεις και πας όπου θες...

Αν έχει πληρώσει το εξάμηνο, υπάρχει πρόβλημα.

Μίλα μαζί του καλύτερα...

Υποτίθεται ότι για ένα μήνα καλύπτει το επικουρικό κεφάλαιο, αλλά από ότι γνωρίζω για να πάρεις λεφτά κι από αυτούς πρέπει να τους κάνεις αγωγή...

Προσωπικά, ακόμη και αν είχα παραμείνει στην Ασπίδα, θα έπαιρνα απόφαση τη χασούρα και θα πήγαινα αμέσως σε άλλη ασφαλιστική προκειμένου να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

Τα λεφτά τα χάνεις και έχεις δικαίομα μέσα σε 30 μέρες να πας αλλού μεσα σε αυτές τις 30 μέρες έχεις μονο κάλυψη αστικής ευθίνης. Τώρα για τα επενδυτικά προγγράματα ειναι τα πολυ δύσκολα που χάθικαν λεφτά πολλόν χρώνον

Η Ασπίς Πρόνοια εξέδωσε εχθές το απόγευμα την ακόλουθη Ανακοίνωση:

«Η σημερινή Απόφαση της ΕΠΙΕΑ για ανάκληση άδειας λειτουργίας των Εταιρειών του Ομίλου Ασπίς Πρόνοια, Ασπίς Πρόνοια ΑΕΓΑ, Ασπίς Πρόνοια ΑΕΑΖ, Γενική Ένωση ΑΕΓΑ και Γενική Πίστη ΑΕΓΑ εξεδόθη παρά το γεγονός ότι για την ολοκλήρωση της Αυξήσεως Κεφαλαίου και την εντεύθεν Κεφαλαιακή Ενίσχυση των Εταιρειών είχε ζητηθεί ολιγοήμερη παράταση μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου.

Ούτε αυτή η παράταση δόθηκε, ούτε και οι απόψεις των Εταιρειών για τον τρόπο προσδιορισμού της Κεφαλαιακής τους Επάρκειας εισακούστηκαν.

Οι Εταιρείες του Ομίλου Ασπίς Πρόνοια θα στραφούν αμέσως με κάθε νόμιμο μέσο κατά της Αποφάσεως αυτής, η οποία αποτελεί πλήγμα για τον Όμιλο αλλά και για τους εκατοντάδες χιλιάδες Ασφαλισμένους που περιέβαλαν πάντοτε τις Εταιρείες του Ομίλου Ασπίς Πρόνοια με την αμέριστη εμπιστοσύνη τους».

http://www.insurancedaily.gr/blog/?p=10241&utm_source=Newsletter&utm_medium=Email&utm_campaign=Insurancedaily.gr%2BNewsletter

Θύελλα έχει ξεσπάσει στην Ασφαλιστική Αγορά μετά την Ανάκληση Αδειών των πέντε Ασφαλιστικών Εταιρειών.

Αυτή τη στιγμή συνεδριάζει εκτάκτως το Δ.Σ. της Ε.Α.Ε.Ε. προκειμένου να αποφασιστεί η Θέση που θα τηρήσει απέναντι στις δυσάρεστες Εξελίξεις, αλλά και απέναντι στις τεράστιες Θεσμικές & Πρακτικές Επιπλοκές που δημιουργούνται, καθώς και στις Συνέπειες που θα έχει το συγκεκριμένο γεγονός στο μέλλον των υπολοίπων Εταιρειών και στην καλή φήμη του Κλάδου.

Είναι η πρώτη φορά που η ελληνική Ασφαλιστική Αγορά αντιμετωπίζει Κρίση αυτού του μεγέθους.

Οι Ασφαλισμένοι των πέντε Εταιρειών υπολογίζονται γύρω στο 1 εκατομμύριο στο σύνολό τους. Όλοι, αυτή τη στιγμή, βρίσκονται στον αέρα.

Όπως επίσης και οι 700 περίπου, Εργαζόμενοι.

To ID, εν αναμονή των εξελίξεων, θα δημοσιεύει άμεσα κάθε σχετική είδηση.

http://www.insurancedaily.gr/blog/?p=10239&utm_source=Newsletter&utm_medium=Email&utm_campaign=Insurancedaily.gr%2BNewsletter

Τα λεφτά τα χάνεις και έχεις δικαίομα μέσα σε 30 μέρες να πας αλλού μεσα σε αυτές τις 30 μέρες έχεις μονο κάλυψη αστικής ευθίνης. Τώρα για τα επενδυτικά προγγράματα ειναι τα πολυ δύσκολα που χάθικαν λεφτά πολλόν χρώνον

Από αυτά που διάβασα (και ρώτησα έναν φίλο ασφαλιστή) δεν θα χαθούν λεφτά στα ασφαλιστήρια ζωής και στα επενδυτικά αλλά θα μεταφερθούν τα συμβόλαια σε άλλες ασφαλιστικές με εγγυητή το κράτος.....

Από αυτά που διάβασα (και ρώτησα έναν φίλο ασφαλιστή) δεν θα χαθούν λεφτά στα ασφαλιστήρια ζωής και στα επενδυτικά αλλά θα μεταφερθούν τα συμβόλαια σε άλλες ασφαλιστικές με εγγυητή το κράτος.....

Τα «Ακάλυπτα Αποθέματα» είναι η επίσημη αιτιολογία της ΕΠΕΙΑ για τις χθεσινές αποφάσεις, η οποία δήλωσε χαρακτηριστικά ότι «από μακρού χρόνου εξάντλησε όλα τα περιθώρια επίλυσης του προβλήματος, δίνοντας επανειλημμένα την ευκαιρία να καλυφθούν τα απαραίτητα περιθώρια Φερεγγυότητας. Παρά ταύτα, οι εν λόγω Εταιρείες παρουσίαζαν αδυναμία να εκπληρώσουν τις υποχρεώσεις τους έναντι των Ασφαλισμένων τους, αλλά και των Εργαζομένων τους».

«Αντί να κατατεθούν τα οφειλόμενα ποσά στους συγκεκριμένους λογαριασμούς, στις 16 και τις 18 Σεπτεμβρίου 2009 εμφανίστηκε στην ΕΠΕΙΑ ο Παύλος Ψωμιάδης, Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της Ασπίς Πρόνοια, και προς κάλυψη των απαιτούμενων ποσών των τεσσάρων εκ των αναφερόμενων εταιρειών κατέθεσε εγγυητική επιστολή ύψους 550 εκατ. ευρώ της τράπεζας HSBC, η οποία έπειτα από έλεγχο της Τράπεζας της Ελλάδος αποδείχθηκε ότι δεν είναι γνήσια».

«Το γεγονός αυτό μας γνωστοποίησε η ΤτΕ με σχετικό έγγραφό της (αρ. πρ.: ΙΔ/27 της 18/09/09), υποδεικνύοντας ταυτόχρονα και την άμεση ενημέρωση των Εισαγγελικών Αρχών, ενημέρωση στην οποία η ΕΠΕΙΑ έχει ήδη προβεί από 18/09/09».

Από εδώ και πέρα, με βάση τα όσα ορίζει ο νόμος, η ΕΠΕΙΑ ορίζει Επόπτες Ασφαλιστικής Εκκαθάρισης και ζήτησε από τον Υπουργό Οικονομίας και Οικονομικών να ορίσει Επόπτη Χαρτοφυλακίων Ζωής.

Για τον Κλάδο Αυτοκινήτων κάλυψη θα παρέχει το επικουρικό κεφάλαιο για 30 ημέρες, έτσι όπως προβλέπεται από το νόμο.

Ο Επόπτης Χαρτοφυλακίων Ζωής αναλαμβάνει τη λειτουργία της Εταιρείας μέχρι να μεταβιβαστούν τα χαρτοφυλάκια ζωής σε άλλες Ασφαλιστικές Εταιρείες, καταβάλλοντας Αποζημιώσεις σε Ασφαλισμένους και Δικαιούχους, καθώς και τους μισθούς στους Εργαζόμενους.

Οι Εργαζόμενοι δε στον Κλάδο Ζωής θα συνεχίζουν να εργάζονται μέχρι να μεταβιβαστούν τα χαρτοφυλάκια σε άλλες Εταιρείες, από τις οποίες αναμένεται και να απορροφηθούν.

O Γ. Πέτσας, Πρόεδρος της Επιτροπής, με δήλωσή του στην εφημερίδα «Ναυτεμπορική» τονίζει ότι «η Επιτροπή συνεχίζει τους Ελέγχους της στην Ασφαλιστική Αγορά και θα σταθεί εμπόδιο σε όσους επιμένουν να μην εφαρμόζουν το νόμο».

Σύμφωνα με πληροφορίες, η Επιτροπή θα εξετάσει και όλες τις συνδεδεμένες Εταιρείες με τον Όμιλο Ασπίς (η Commercial Value είναι μία από αυτές), αλλά και όσες Εταιρείες του Κλάδου εμφανίζουν υπεραξίες.

Να και η συνέχεια....

http://www.nooz.gr/companies/pros-anaklisi-i-adeia-leitoirgias-tis-asfalistikis-commercial-value

ΥΓ. Και είμαι ασφαλισμένος, ευτυχώς μέχρι 21 Μαρτίου!

Edited by jimpan

Σκεφτείτε κάποιον που ήταν ασφαλισμένος στην ΑΣΠΙΣ και μετά πήγε στην commercial.....

Γουρλής και τυχερός......

Στην επόμενη που θα πάει να μας ειδοποιήσει να αλλάξουμε..... :lol:/> biggrin.gif

Να και η συνέχεια....

http://www.nooz.gr/c...ommercial-value

ΥΓ. Και είμαι ασφαλισμένος, ευτυχώς μέχρι 21 Μαρτίου!

Ευτυχώς είμαι στην σιγουριά της Εθνικής και στον φίλο μας τον Napoli.

Την επόμενη βδομάδα βάζω και το 3 αυτοκίνητο μου στην Εθνική, και καλό είναι να υπάρχει γενικότερη κίνηση προς τα εκεί μια που οι τιμές είναι πάρα πολύ καλές για την Λέσχη μας..

Πάντως πέρα από κάθε πλάκα το κράτος είναι συνυπεύθυνο για την έκδοση κάθε ασφαλιστικής άδειας σε εταιρεία... από την νομοθεσία.

Αυτό θα πρέπει να αλλάξει κάποια στιγμή και αν φαλιρίζουν, να πληρώνουν ακόμα και με την προσωπική τους περιουσία οι μέτοχοι΄.

Στα υπ' όψιν... τα κανόνια δεν έχουν σταματήσει ακόμα και περιμένουμε και άλλα μέσα στο καλοκαίρι, πιο δυνατά.

Better safe than sorry.

Σκεφτείτε κάποιον που ήταν ασφαλισμένος στην ΑΣΠΙΣ και μετά πήγε στην commercial.....

Γουρλής και τυχερός......

Στην επόμενη που θα πάει να μας ειδοποιήσει να αλλάξουμε..... :lol:/> biggrin.gif

Ηταν κι αυτο μια προταση του ιδιοκτητη. Δεν ξερω ποσοι την ακολουθησαν.

Δυστυχώς δεν υπάρχει έλεγχος και το κακό είναι ότι θα συνεχίσουν και άλλες εταιρίες γιατί πλέον πρέπει να εναρμονιστούμε με τους ευρωπαϊκούς κανόνες Solvency II.

Τώρα τι φταίει ο κόσμος να χάσει τα χρήματα του, πάντα έτσι γίνετε, εκτός και εάν έχεις τσακάλι ασφαλιστή

και σε ανοίξει τα μάτια.

O δικος μου μπορουσε να μ εχει βγαλει εγκαιρα απ την ασπιδα,αλλα δεν το εκανε.Το ηξεραν εδω και ενα χρονο.Ηταν γνωστο οτι δεν ειχε κεφαλαιακη επαρκεια σε οσους ασχολουνται με τα οικονομικα.Σαν να μην εφτανε αυτο,ενω του ειχα πει για 3 ασφαλιστικες που θεωρουσα σιγουρες,μου παρουσιασε συμβολαιο με καποια αλλη.Εκει η συνεργασια μας διακοπηκε.Να προσεχετε τι σας προτεινουν και να επιλεγετε εσεις αυτην που θελετε.Επισης υποπτευομαι οτι οι περισσοτεροι εχουν παρει γραμμη να αποτρεπουν τους πελατες απ το να κανουν μεικτη.

O δικος μου μπορουσε να μ εχει βγαλει εγκαιρα απ την ασπιδα,αλλα δεν το εκανε.Το ηξεραν εδω και ενα χρονο.Ηταν γνωστο οτι δεν ειχε κεφαλαιακη επαρκεια σε οσους ασχολουνται με τα οικονομικα.Σαν να μην εφτανε αυτο,ενω του ειχα πει για 3 ασφαλιστικες που θεωρουσα σιγουρες,μου παρουσιασε συμβολαιο με καποια αλλη.Εκει η συνεργασια μας διακοπηκε.Να προσεχετε τι σας προτεινουν και να επιλεγετε εσεις αυτην που θελετε.Επισης υποπτευομαι οτι οι περισσοτεροι εχουν παρει γραμμη να αποτρεπουν τους πελατες απ το να κανουν μεικτη.

Ακριβώς τα ίδια και η δικιά μου η ασφαλίστρια. Τρία συμβόλαια ζωής, τρία αυτοκινήτου και ένα οικίας τα πήρα όλα μαζί σε άλλο ασφαλιστή.

Εγώ πάντως παιδιά μέχρι στιγμής έχω μεταφέρει στον Napoli τα 2 αυτοκίνητα που έχουν λήξει τα συμβόλαια τους, και μαζί και το ατομικό συμβόλαιο ζωής μου.

Ετοιμάζομαι για άλλα 3 οικογενειακά αμάξια σύντομα.

Ο ασφαλιστής μου με έβγαλε έγκαιρα από την Commercial (έστω και για ενάμισι μήνα) και με έβαλε για το υπόλοιπο διάστημα (χωρίς επιβάρυνση) στην International Life. Θα περιμένω να δω τι θα μου προτείνει μόλις λήξει το συμβόλαιο και ανάλογα θα αποφασίσω.

Δυστυχώς και ο δικός μου (παρ΄όλο που είναι παιδικός φίλος) έκανε το ίδιο.... Εμεινα με 2 συμβόλαια των παιδιών που θα μπορούσα να τα έχω γλιτώσει....

Δεν είναι να εμπιστεύεσαι κανέναν......

Edited by pggiotas

μερικές φορές είναι κάποια άτομα (ασφαλιστές) που δεν μπορούν να κάνουν αλλαγές γιατί δέχονται πιέσεις από ανώτερους και του λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και........ δεν φταίνε 100%

μερικές φορές είναι κάποια άτομα (ασφαλιστές) που δεν μπορούν να κάνουν αλλαγές γιατί δέχονται πιέσεις από ανώτερους και του λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και........ δεν φταίνε 100%

Και φταίνε 99%.....

Εννοείτε ότι δεν μπορούν να βγουν να το ανακοινώσουν αλλά σε "αδελφικούς φίλους" θα έπρεπε να υπάρχει διαφορετική συμπεριφορά....