Jump to content

Recommended Posts

Γι' αυτό είναι καλό να ελέγχουμε πόσο βενζίνη μας βάζουν σε κάθε γέμισμα, και ειδικότερα σε πρατήρια που δεν είμαστε τακτικοί πελάτες, με τη ένδειξη του υπόλοιπου των λίτρων στο ρεζερβουαρ, που ενεργοποιείτε με το star diagnosis

Αφορά όλα τα Μέρκ από κάποια χρονιά και μετά?

Νομίζω σε όλα της τελευταίας 8ετίας.

Δεν είμαι σίγουρος όμως. Γιώργο (papalos_) εσύ τι λες?

Γίνετε σίγουρα σε w209, c209, w203, w169, R171, W211, CLS και άλλα

Δες επίσης και εδώ

Γι' αυτό είναι καλό να ελέγχουμε πόσο βενζίνη μας βάζουν σε κάθε γέμισμα, και ειδικότερα σε πρατήρια που δεν είμαστε τακτικοί πελάτες, με τη ένδειξη του υπόλοιπου των λίτρων στο ρεζερβουαρ, που ενεργοποιείτε με το star diagnosis

Το θεμα ειναι ποιος θα στο ενεργοποιήσει ομως...

Το θεμα ειναι ποιος θα στο ενεργοποιήσει ομως...

ΕΓΩ wink.gifrofl.gif

Ε, μια βόλτα μέχρι τα Ιωάννινα..

Εγώ που την έκανα την βόλτα στα Ιωάννινα, σας λέω ότι αξίζει τον κόπο to_become_senile.gif

Άσε που με βλέπω να την ξανακάνω λείαν συντόμως!!

xαxα, εννοειται ο papalos!

Εννοούσα οτι δεν είναι κατι το οποιο γινεται οπουδηποτε.. Για παραδειγμα για να μιλησουμε για Αθηνα, ο Τσελικος δεν μπορει να την ενεργοποιησει αυτην την ρυθμιση, παρολο που μπορει καποιες αλλες. Αρα, Γιώργος, Steve, και μετα το χάος?! wink.gif

Ο Φωτης το πηγε Ολλανδια το αμαξι, οποτε τα Γιαννενα δεν ειναι τιποτα! wink.gif

offtopic8mg.gif

Εμπιστος υπαλληλος πρατηριου καυσιμου και φιλος μου ειπε το εξης:

Να αποφευγουμε οταν παμε για γεμισμα να λεμε πχ βαλε 40 ευρω, αλλα να προτιμουμε το γεμισμα ή να του λεμε και βλεπουμε, για να μην γνωριζει ποσο εχουμε προθεση να γεμισουμε, γιατι ο καθε υπευθυνος εκει παταει το 40 euro π.χ που του ειπαμε εμεις στην αντλια και αυτη σταματαει μονη της. αυτο μου ειπε εχει ως αποτελεσμα αυτη να εχει υπολογιζει και το καυσιμο που εχει μεσα στις σωληνωσεις ή κατι τετοιο(δεν το καταλαβα ακριβως).ισχυει αυτο? Ηταν πολυ σιγουρος για οτι μου ελεγε και με προβληματισε. Μπορουμε να το επιβεβεαιωσουμε απο καπου? Απο παντου μας κλεβουν τελικα?

Για να στο είπε και αφού είναι έμπιστος, μάλλον έτσι πρέπει να είναι.

Εξάλλου, πρακτικά ο μετρητής είναι πριν το τελικό(αυτό που μπαίνει στο ρεζερβουάρ εννοώ), αλλά και πριν τη σωλήνα οπότε λογικό μου φαίνεται να μένει μια -μικρή- ποσότητα εκεί... wink.gif

Για να στο είπε και αφού είναι έμπιστος, μάλλον έτσι πρέπει να είναι.

Εξάλλου, πρακτικά ο μετρητής είναι πριν το τελικό(αυτό που μπαίνει στο ρεζερβουάρ εννοώ), αλλά και πριν τη σωλήνα οπότε λογικό μου φαίνεται να μένει μια -μικρή- ποσότητα εκεί... wink.gif

Την οποία ποσότητα όμως την κερδίζει ο επόμενος κλπ κλπ. Έτσι λέει η λογική μου, εκτός κι αν επεμβαίνει ο "από μηχανής θεός".

Την οποία ποσότητα όμως την κερδίζει ο επόμενος κλπ κλπ. Έτσι λέει η λογική μου, εκτός κι αν επεμβαίνει ο "από μηχανής θεός".

Ακριβώς έτσι είναι, όπως ο κυμάς..χαχαχα

Ήταν η πρώτη φορά που κατέβηκα στην Αθήνα μετά τις τελευταίες αυξήσεις βενζίνης(95Ron) - διοδίων.

Κόστος: 160 + 31 = 191€ , χωρίς καφέδες,σάντουιτς κ.λ.π. girl_cray2.gifgirl_devil.gif

Το 1978 το κόστος της ίδιας διαδρομής ήταν 18€

Edited by filon

Τρομερή ακρίβεια πάντως, εδώ είναι τώρα όποιος αντέξει.

Ήταν η πρώτη φορά που κατέβηκα στην Αθήνα μετά τις τελευταίες αυξήσεις βενζίνης(95Ron) - διοδίων.

Κόστος: 160 + 31 = 191€ , χωρίς καφέδες,σάντουιτς κ.λ.π. girl_cray2.gifgirl_devil.gif

Το 1978 το κόστος της ίδιας διαδρομής ήταν 18€

To 78 δεν υπήρχε euro. Μέχρι και το 90 τα 100,000δρχ θεωρούνταν βασικός μισθός ενώ τώρα είναι 700euro κοντά 200,000δρχ+. Καλύτερα η σύγκριση να γινόταν με το '02 ή ακόμη μέχρι πριν λίγους μήνες πριν πάει στο δι@ολο η βενζίνη....

Όσο για την ακρίβεια...εγώ θα πω ότι απλά δεν κινείται φύλο.... η κατάσταση είναι τραγική...

Edited by enigma

Μια και λέμε για βενζίνη, η Shell έχει ξεκινήσει μια προσφορά και κάθε εβδομάδα για μία και μόνο ημέρα μπορείς να βάλεις v-power στην τιμή της απλής αμόλυβδης. Εγώ το έχω ακούσει στο ραδιόφωνο. Αυτή την εβδομάδα ήταν η Τετάρτη (προχτές). Την επόμενη δεν ξέρω. Επειδή ακούω ραδιόφωνο, αν το πιάσω την επόμενη φορά νωρίς θα σας ενημερώσω.

Εχθές το άκουσα κι εγώ αυτό και ρώτησα τον φίλο στο βενζινάδικο εάν είναι 100αρα,

ΜΟΥΦΑ, τελικά είναι 95αρα με πρόσθετα 100αρας,τον επόμενο μήνα αυτή η ποιότητα καυσίμου v-power θα γίνει 97αρα.

Εγώ που βάζω 100αρα δε μου κάνει η v-power.

Καλησπερα

Στη Χιο εχωμε σχεδον ολες τις βενζινες ELIN-AVIN-REVOIL-BP

Mε τιμες απο 1.680 εως 1.740 το litro για S.unleaded και

1.490-1.570 για unleaded .Αφου ερχεται ενα καραβακι για

ολες πλην τις REVOIL που εχει δικες τις δεξαμενες που οφειλεται

η διαφορα των τιμων στα πρατηρια και γιατι δεν κανουν κατι οι

αρμοδιοι τετοιο χαλι εχωμε .Πολη καλο το site του προεδρου

για τις τιμες των πρατηριων εμαθα τις τιμες τις Χιου και το

συμβουλευωμε οταν παω για γεμισμα .Ξεχναμε πια το μονιμο πρατηριο

Καλησπερα

Στη Χιο εχωμε σχεδον ολες τις βενζινες ELIN-AVIN-REVOIL-BP

Mε τιμες απο 1.680 εως 1.740 το litro για S.unleaded και

1.490-1.570 για unleaded .Αφου ερχεται ενα καραβακι για

ολες πλην τις REVOIL που εχει δικες τις δεξαμενες που οφειλεται

η διαφορα των τιμων στα πρατηρια και γιατι δεν κανουν κατι οι

αρμοδιοι τετοιο χαλι εχωμε .Πολη καλο το site του προεδρου

για τις τιμες των πρατηριων εμαθα τις τιμες τις Χιου και το

συμβουλευωμε οταν παω για γεμισμα .Ξεχναμε πια το μονιμο πρατηριο

Και στις μεγάλες πόλεις συμβαίνει να παίρνουν από το ίδιο βυτίο και να έχουν διαφορετικές τιμές. Απλά στην επαρχία, και μάλιστα σε νησί, είναι πιο εύκολο να το παρατηρήσει κάποιος.

Πάντως η αξία του μόνιμου (και σίγουρου απο πλευράς ποιότητας) βενζινάδικου είναι μεγαλύτερη από την όποια οικονομία μπορεί να κάνει κάποιος αλλάζοντας βενζινάδικο και ψάχνοντας το φθηνότερο.

Καλά όλα αυτά που γράφει αλλά θα φέρω ένα παράδειγμα που παρατηρούσα ένα πρατήριο ΕΚΟ στην Ηλία Ηλίου(ένα είναι και απέναντι ακριβώς έχει μια Shell). Πάντα μα πάντα λοιπόν αυτή η ΕΚΟ πουλούσε πανάκριβα την βενζίνη της με πολύ μεγαλύτερη τιμή από αυτή του μέσου όρου. Το τραγικό εδώ είναι ότι προφανώς και έχει πελατεία γιατί πολύ απλά δεν κλείνει. Λίγες μέρες πριν την δεύτερη αύξηση του ΦΠΑ κατέβασε την τιμή του και ήταν ίδια με την απέναντι της Shell που ήταν φθηνότερη. Τώρα με την δεύτερη αύξηση έχει τις ίδιες τιμές που είχε πριν την αύξηση. ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΛΕΓΞΕ!

Οπότε αυτά που γράφει η ζούγκλα θα ήταν σωστά εάν τα πρατήρια πρώτα ήταν σωστά στο καταναλωτή! Τώρα απλά το διάβασα αυτό το άρθρο και δεν με ταρακούνησε καθόλου..Τι νομίζουν; Ότι έκαναν αποκάλυψη; Λίγο να ασχολείται κάποιος με αυτά ξέρει τι παίζει με τις αγοραπωλησίες.

Edited by mauros200aris

Αυτά θα έπρεπε να προβληθούν από κάποιο τηλεοπτικό κανάλι ώστε να ενημερωθεί ο κόσμος και να μην τα "ρίχνει" όλα στους "κερδοσκόπους".....

Τιμές Καυσίμων ανά νομό (ενημερώνονται οι τιμές σχεδόν καθημερινά)

http://www.fuelprices.gr/GetGeography

Επιβληθέντα πρόστιμα σε πρατήρια καυσίμων

http://www.ypan.gr/flash_fuel/kafsima/PROSTIMA.htm