Jump to content

Recommended Posts

Καλή η προσπάθεια..... Να το ενημερώνουνε όμως..... από 5/3 είναι οι τιμές....

Υ.Γ.

Το καλύτερο θα ήταν αφού κάνουν τον έλεγχο να "ρίχνουνε" και καμιά καμπάνα.....

Ενδιαφέρον, αλλά από ότι βλέπω εμφανίζει μόνο τα 3 φθηνότερα βενζινάδικα. Δηλαδή τι να επιλέξω στην περιοχή μου, ΑΠ ή ATHENS OIL;

Δεν θα ήταν λογικό να εμφάνιζε όλα τα 22 βενζινάδικα, ταξινομημένα κατά τιμή; nea.gif

Το καλύτερο θα ήταν αφού κάνουν τον έλεγχο να "ρίχνουνε" και καμιά καμπάνα.....

Δεν θα ήταν λογικό να εμφάνιζε όλα τα 22 βενζινάδικα, ταξινομημένα κατά τιμή; nea.gif

Συμφωνώ και με τους δύο. Και οι δύο προτάσεις είναι εφικτές!

Σκέφτομαι εκεί που έχει πάει η τιμή της 100αρας να την κόψω μαχαίρι, και να βάζω απλή.

Λοιπόν για να καταλάβετε για τι διεφθαρμένο σύστημα μιλάμε, περνούσα από τη Λεωφ.Καβάλας πριν τρεις μέρες και οι τιμές στα βενζινάδικα ήταν εξωφρενικές! Μιλάμε για τιμές 1.47 οι περισσότεροι! Και έτυχε εχθές να ξαναπεράσω και ως εκ θαύματος οι τιμές είχαν πέσει κοντά στο 1.30-1.33. Το μεσημέρι παρακολουθώ ειδήσεις και βλέπω ότι είχαν βγει για έλεγχο οι αρμόδιοι για την κερδοσκοπία που γίνετε.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Ελλας το μεγαλειο σου,τιποτ'αλλο!

Σκέφτομαι εκεί που έχει πάει η τιμή της 100αρας να την κόψω μαχαίρι, και να βάζω απλή.

H διαφορά με την 95αρα ειναι η ιδια με πριν ομως. Αν δεν κανεις πολλα χιλιομετρα με το SLK δεν αξιζει τον "κόπο" να πας σε 95αρα.. (δεδομενου του αναβαθμισμενου αυτοκινητου). Βιασμό που δεν μπορείς να τον αποφυγεις ας τον απολαυσεις.. Και η 95αρα και η 100άρα παραλληλα ανεβαινουν. Εμενα με βαση τα χιλιομετρα που κανω τον μήνα (αστικά, όχι ταξίδια), μου βγαινει έξτρα 40 με 50 ευρω maximum μηνιαίο κοστος με την χρηση 100άρας σε σχεση με την απλή.

Αν θέλετε μπορώ να σας ανεβάσω ένα προγραμματική για να ξέρετε της τιμές για όλα τα βενζινάδικα. Είναι εύκολο στην χρίση και δεν χρειάζεται εγκατάσταση (θέλει όμως ιντερνέτ). ...

post-3577-126822681533_thumb.jpg

go4Fuel_v6.03.zip

και επιδη πολλα ακουγοντε για αισχροκερδιες και τετια δειτε τα ποσοστα κερδους...

ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΟΣΤΟΥΣ ΤΗΣ "ΑΜΟΛΥΒΔΗΣ" ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ 28/2/05(τορα εχουν ανεβει και αλλο οι φοροι)

ΔΙΥΛΙΣΤΗΡΙΟ              	30,97%
ΦΟΡΟΙ 50,33%
ΚΕΡΔΟΣ ΧΟΝΔΡΙΚΗΣ(ετ.πετρ.) 13,50%
Tαμ.Bενζ. 0,40%
ΚΕΡΔΟΣ ΠΡΑΤΗΡΙΟΥ 4,80%
ΣΥΝΟΛΟΝ 100,00%

Την δευτερα λογο αυξισης του φπα θα ανεβει η βενζινη 2% που μεταφραζετε περιπου 2,5 λεπτα επομενος καλο ειναι να εχετε γεμιση μιας και θα εχετε ενα κερδος πανω κατω 10-15 ευρω αναλογα την χωριτηκοτητα του ρεζερβουαρ

Edited by venzinas

Την δευτερα λογο αυξισης του φπα θα ανεβει η βενζινη 2% που μεταφραζετε περιπου 2,5 λεπτα επομενος καλο ειναι να εχετε γεμιση μιας και θα εχετε ενα κερδος πανω κατω 10-15 ευρω αναλογα την χωριτηκοτητα του ρεζερβουαρ

Με 2,5 λεπτά στο λίτρο επί 60 λίτρα έχουμε αύξηση 1,5 Ευρώ.

Με 2,5 λεπτά στο λίτρο επί 60 λίτρα έχουμε αύξηση 1,5 Ευρώ.

εχεις δικιο εκανα λαθος την πραξη αντι για 0,025 ειχα κανει 0,25

πρέπει να είναι free έχω ένα τέτοιο στο ppc και κάνει update κάθε μέρα

Έχει πνευματικά δικαιώματά? είναι σπασμένο, ή ελεύθερο προς χρήση από τον καθένα μας.

Είναι ελεύθερο! Βρήκα και νέα έκδοση ή οποία δουλεύει με win7. Είναι εδώ:

...

Edited by PANAGIOTIS

Είναι ελεύθερο! Βρήκα και νέα έκδοση ή οποία δουλεύει με win7. Είναι εδώ:

...

Πολύ καλό

Ευχαριστούμε

Πραγματικά ρε παιδιά!

"Εχθές" είπαν ότι θα αυξηθεί η βενζίνη...και "σήμερα" είχε αυξηθεί κατα 15 με 20 λεπτά!Πλάκα μας κάνουν?

Και μάλιστα πήγα να το γεμίσω και μου είπαν....2 ωρίτσες νωρίτερα να είχατε έρθει...θα αγοράζατε μα την παλιά τιμή!Ρε άντε και....!

Όχι..απλά ας μου πεί κάποιος απο τις δουλειές που κάνετε....αν έχει αυξηθεί κάτι από τα πρόϊόντα που πουλάτε τόσο γρήγορα όσο η "Ά-τιμη" η βενζίνη....!!!!!!!!!!

εεεεεεεεεεεεεεε???????????

Νέος ιστοσελίδα του υπουργείου στο αρχικό νήμα.

Μέχρι την εποχή που η 100άρα VPower της Shell είχε το πολύ 1,5 ευρώ το λίτρο έβαζα μόνο αυτή.

Τώρα όμως φίλοι μου με τιμές που ξεπαρνάει η Vpοwer racing τα 1,7 ευρώ (και μιλάω μόνο για εντός Αθηνών ...παραέξω μου λένε για 1,85) είμαι σε ένα δίλημα:

Να βάζω 100άρα απο την ΕΤΕΚΑ η SILKoil ή EΠ(=ελέυθερο πρατήριο) ή να βάζω την 95άρα Vpower της Shell????

Η 100άρα απο τις εχγώριες εταιρίες (όπως οι παραπάνω που ανέφερα) έχουν την ίδια τιμή(ή σχεδόν ίδια) με την 95άρα της BP & SHELL.

Αν υποθέσουμε οτι κανένας δεν έχει νοθευμένη βενζίνη τι είναι τελικά καλύτερο για τα αστέρια μας?

Άσχετο πάντως αλλά τρομερές διαφορές μεταξύ της Vpower και της VPower Racing δεν μπόρεσα να διαπιστώσω ποτέ.Απο μια απλή 95άρα η Vpower95 είναι κατ'εμέ και στο δικό μου αυτοκίνητο(το τονίζω) πολύ καλύτερη ...τουλάχιστον 20% περισσότερη έκρηκτικότητα και νεύρο.

Προσωπικά πάντως έχω παρατηρήσει οτι η 100άρα ενός οποιουδήποτε πρατηρίου έχει την ίδια σχεδόν απόδοση με την 95άραVpower της Shell.

Θέλω τις γνώμες σας και την δική σας άποψη-εμπειρία ως προς το θέμα.

θα ελεγα να μην το βλεπεις τοσο μονοπλευρα σε σχεση με τη shell. συμφωνω απόλυτα σε οτι αφορα την 95αρα vpower. την εβαζα για πανω απο 260000χλ, σε 2 αυτοκινητα και ειχα και καλυτερη αποδοση και 5-10% καλυτερη καταναλωση. στη mercedes απο τοτε που εκανα την αναβαθμιση βαζω μονο 100αρα απο συγκεκριμενο πρατηριο avin στη γειτονια μου η απο την eko ενος πελατη. εχω βαλει και 100αρα shell κατα καιρους και επειδη οταν φουλαρω ειμαι λίγο πανω απο τη ρεζερβα καταλαβαινω σχετικα ευκολα διαφορες. η eko ειναι η καλυτερη για το μοτερ μου, μεταξυ avin και shell δεν παρατηρησα διαφορες αξιες των 20 λεπτων το λιτρο και απο ενα πολύ μεγαλο ΕΠ που βαζω μερικες φορες η διαφορα προς τα κατω σε αποδοση ειναι τεραστια. αν το μοτερ σου δεν ειναι βελτιωμενο καιο θες να κανεις καλό στην τσεπη σου βαζε 95αρα απο μεγαλη εταιρεια αλλα κυριως απο πρατηριο που να εμπιστευεσαι.

αν το μοτερ σου δεν ειναι βελτιωμενο καιο θες να κανεις καλό στην τσεπη σου βαζε 95αρα απο μεγαλη εταιρεια αλλα κυριως απο πρατηριο που να εμπιστευεσαι.

Συμφωνώ απόλυτα. Εφόσον το μοτέρ είναι ρυθμισμένο για τέτοιου είδους βενζίνη δεν πρόκειται να κάνει κάτι καλύτερο με τα περισσότερα οκτάνια.

Αν αναμίξεις 95άρα με 100άρα, ο κινητήρας την καίει σαν 95άρα.

Θέλει δηλαδή 3-4 φουλαρίσματα για να την χειριστεί σωστά σαν 100άρα, οπότε αν κάποιος παίζει μεταξύ 95-100 , ας διαλέξει ένα από τα δύο.

Επίσης, η 100άρα δεν προσφέρει πολλά σε ένα απλό μοτέρ, χωρίς "βελτιώσεις" δηλαδή...

Συμφωνώ απόλυτα. Εφόσον το μοτέρ είναι ρυθμισμένο για τέτοιου είδους βενζίνη δεν πρόκειται να κάνει κάτι καλύτερο με τα περισσότερα οκτάνια.

Κάνει, απλώς η διαφορά είναι μικρή και δεν γίνεται αισθητή. wink.gif

Έλεγχοι από το υπ.Οικονομίας

Πληθαίνουν οι καταγγελίες καταναλωτών για κλοπή στην αντλία

ΑΠΕ

Το θέμα κατήγγειλε ο Σύνδεσμος των Εταιρειών Εμπορίας Πετρελαιοειδών και ήδη εξετάζεται από το υπουργείο Οικονομίας

Πληθαίνουν οι καταγγελίες καταναλωτών για κλοπή στην αντλία. Σύμφωνα με την εφημερίδα Τα Νέα, μια από τις αιτίες της έξαρσης είναι ότι λόγω της ανόδου της τιμής της βενζίνης έχει αυξηθεί σημαντικά και το όφελος για όποιον εξαπατά.

Δεδομένου ότι πριν από τρεις μήνες η μέση τιμή της αμόλυβδης ήταν 1 ευρώ, ενώ σήμερα έχει φτάσει στο 1,44 ευρώ/ λίτρο, το κέρδος για τον επιτήδειο έχει αυξηθεί κατά 44%. Αν, για παράδειγμα, ένα πρατήριο πουλάει ετησίως 3 εκατ. λίτρα βενζίνης, το 5% της κλοπής ισοδυναμεί με 150.000 λίτρα τον χρόνο. Με μέση τιμή βενζίνης το 1,30 ευρώ, κερδίζει περίπου 210.000 ευρώ.

Η εξαπάτηση του καταναλωτή γίνεται ως εξής: Ένας παράνομος ηλεκτρονικός μηχανισμός -κόστους γύρω στα 5.000 ευρώ- προσαρμόζεται στην αντλία και αλλοιώνει την ένδειξη της ποσότητας του καυσίμου που παραδίδεται, βάσει της οποίας τιμολογείται τελικά ο οδηγός. Αν για παράδειγμα ο μηχανισμός αυτός έχει ρυθμιστεί να κλέβει το 5% της παραδοτέας ποσότητας, τότε ο οδηγός που θα παραγγείλει 20 λίτρα βενζίνης, θα πάρει τελικά 19 λίτρα. Αν είναι ρυθμισμένος στο 10%, τότε η κλοπή θα αφορά 2 λίτρα, κ.ο.κ.

Το θέμα κατήγγειλε ο Σύνδεσμος των Εταιρειών Εμπορίας Πετρελαιοειδών, ενώ ήδη το εξετάζει και το υπουργείο Οικονομίας. «Το φαινόμενο της χρήσης ληστρικών μηχανισμών στις αντλίες των πρατηρίων αυξάνεται σύμφωνα με πληροφορίες από την αγορά» αναφέρει σε ανακοίνωσή του ο Σύνδεσμος των εταιρειών.

Σύμφωνα με τον γενικό Γραμματέα Εμπορίου Στέφανο Κομνηνό το υπουργείο δέχεται καταγγελίες καταναλωτών για ελλειμματικές παραδόσεις βενζίνης στα οχήματά τους, το δε φαινόμενο φαίνεται να οξύνεται τις Παρασκευές και τα Σαββατοκύριακά, όταν δηλαδή αυξάνεται η κίνηση στους δρόμους.

Ενδιαφέρον έχει και η εκτίμηση του προέδρου του κλάδου των βενζινοπωλών Μ.Κιούση, ότι το φαινόμενο των ελλειμματικών παραδόσεων παρατηρείται κυρίως σε πρατήρια που πωλούν καύσιμα σε αδικαιολόγητα χαμηλές τιμές σε σχέση με τον μέσο όρο της αγοράς (π.χ. με αποκλίσεις της τάξης του 20%).

Σε μια προσπάθεια να εντοπιστούν οι επιτήδειοι τα οχήματα που χρησιμοποιούν πλέον οι ελεγκτές δεν φέρουν το σήμα του υπουργείου Οικονομίας και έχουν συμβατικές πινακίδες, ώστε ο πρατηριούχος να μην προλάβει να απενεργοποιήσει με τηλεχειριστήριο τον μηχανισμό παρέμβασης στην αντλία.

Επίσης ο έλεγχος δεν περιορίζεται στην ογκομέτρηση της δεξαμενής, αλλά το συνεργείο προχωρά και σε άνοιγμα της αντλίας, όπως έγινε προ ημερών σε πρατήριο με το σήμα μιας από τις μεγαλύτερες πετρελαϊκές εταιρείες της ελληνικής αγοράς.

Newsroom ΔΟΛ

http://www.in.gr/new...11&lngDtrID=251

post-3-127175795644_thumb.jpg

Γι' αυτό είναι καλό να ελέγχουμε πόσο βενζίνη μας βάζουν σε κάθε γέμισμα, και ειδικότερα σε πρατήρια που δεν είμαστε τακτικοί πελάτες, με τη ένδειξη του υπόλοιπου των λίτρων στο ρεζερβουαρ, που ενεργοποιείτε με το star diagnosis

+1

Το να βλέπεις τα λίτρα του ρεζερβουάρ είναι πολυ χρήσιμο.

Παντωε επιτέλους κάτι πρέπει να γίνει με τους κλέφτες στη χώρα μας.