Jump to content
giannisanag

ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΣΤΟ ΠΟΛΥΔΕΝΔΡΙ ΣΤΟ TUNING ΦΕΣΤΙΒΑΛ

Recommended Posts

φταίει και ο οδηγός που συμμετείχε σε έναν πρόχειρα οργανωμένο αγώνα.

Φυσικά φταίει και ο οδηγός!!! Ας μην έμπαινε να τρέξει βλέποντας αυτό το μπάχαλο. Αν οδηγούσε στα λιμανάκια (λεω εγω τώρα), θα ήταν πιο προσεκτικός. Αλλά είδε "πιστα" και είπε: ...τώρα θα το λιώσω.

Ότι και να πούμε όμως δεν πιστεύω οτι θα αλλάξει κάτι. Και την επόμενη φορά που θα βγεί ο "γερμανός" και θα μας πεί παράγκα, πάλι θα γίνουμε τούρκοι απο το θυμό μας.

Είναι γεγονός οτι με τόσο ποσοστό διαφθοράς και ωχαδελφισμού δεν είναι δυνατόν να συζητάμε για νόμους, ελέγχους, παιδεία, προδιαγραφές, οργάνωση κλπ.

Οταν μπορώ να κάνω το φάκελο ενος αυτοκινήτου να "χαθεί", να το περάσω ΚΤΕΟ (και τι σκ@τ@ είναι το ΚΤΕΟ τελικά εκτός απο άλλο ένα εισπρακτικό μέσο) ενώ είναι χρόνια σε ακινησία. Όταν μπορώ να βγάλω σε mercedes 3ετίας (τρια οχι τριάντα) πινακίδες αντίκας και μετά να την πηγαίνω ταξιδάκι στην ευρώπη για διακοπές με όλη την οικογένεια (και να θεωρώ το εαυτό μου μάγκα)

Η όλη κουβέντα μου θυμίζει το κλάμα μιας κοπέλας σε δικαστήριο, που περίμενα, για ένα οδηγό αυτοκινήτου που σκότωσε τον αδελφό της με το φτιαγμένο παπάκι, χωρίς κράνος και με σαγιονάρες:

"... αν είχε πάει λιιιγο πιο 'κεί θα τον είχε γλυτώσει"

Ποιός φταίει? Δεν έχει κανένα νόημα να το ψάξουμε γιατί δεν θα γίνει τίποτα για να αλλάξει η κατάσταση πραγματικά. Όσο περίεργο και να σας φανεί φταίμε και 'μείς. Φταίω κι εγώ.

Ας αναπαυτεί η ψυχή του μικρού.

ΣΣ. Μάλλον ξύπνησα ανάποδα σήμερα

Edited by abi

Οχι ουτε εγω θελω περιορισμο στο τι θα οδηγαω και ποσα αλογα θα χει. Με τρομαζει ομως οτι στο φαναρι διπλα μου το τερας με τα 400 αλογα μπορει να εχει οδηγο με αγορασμενο διπλωμα.

Παλια τα βελτιωμενα ηταν λιγα, τα οδηγουσαν γνωστες και μερακληδες. Που γουσταραν να οδηγανε

Τωρα η αγορα ανοιξε, με 30000 συνολο εχεις μεταχειρισμενο λεον και τανεβαζεις στα 380 ευκολα!

Με 25000 παιρνεις Μ3. Αλλα τωρα το πελατολογιο περιλαμβανει και μοστραδορους καγκουρες ετοιμους να "χωσουν". Γυρω τους εμφανιστηκαν γυπες ετοιμοι να τα αρπαξουν. Ιδιοκτητες αλανων, καγκουροπεριοδικα, εισαγωγεις ανταλλακτικων. Και δωστου τα "events" για να ξεδινει ο καγκουρας, και δωστου τα dvd οπου ο καγκουρας κανει "καφριλες" (ετσι τις ονομαζουν τα ιδια τα περιοδικα) σε "πιστες" και "στεκια". Αρνουμαι να δεχτω οτι ολη αυτη η πλεμπα κανει καλο στην ιδεα της βελτιωσης. Καλο στην αγορα κανει. Οπως σε ολα τα πραγματα οι λιγοι και καλοι χανονται στο καγκουροζουμο. Αυτουσ τους λιγους τους επικροτω και τους θαυμαζω.

Αυτοι οι λιγοι ξερουν οτι πανω απο ολα προεχει η ασφαλεια των αλλων χρηστων του δρομου, τηρουν ευλαβικα τους κανονες ασφαλειας στις πιστες, εχουν πυροσβεστηρα που δεν εχει ληξει, δεν βαζουν 19αρες με κινεζικα λαστιχα για να κανουν οικονομια, δεν αφαιρουν τον καταλυτη, δεν οδηγανε ποτε πανω απο τα 8/10 σε δημοσιο δρομο, δεν ξεκουφαινουν τις γειτονιες με την εξατμιση τα μεσημερια και τα βραδυα μαρσαροντας επιδεικτικα η περνωντας με σκασμενη 2α.

Θαυμαζω πραγματικα τους μηχανικους που εχουν καταφερει να εχουμε στην ελλαδα καποια απο τα καλυτερα βελτιωμενα αυτοκινητα στην Ευρωπη.

Ζηλευω αυτον που εχει την ικανοτητα να ελεγχει ενα evo 500 ιππων και το μερακι να ματωνει για να το συντηρει.

Τρεμω τον 20χρονο που του πηρε ο μπαμπας s2000 για πρωτο αυτοκινητο και προπονειται οπου βρει πλατεια.

Προς θεου αυτος με το αγορασμενο διπλωμα ειναι επικινδυνος και με ατος ακομα. Αλλα με το πειραγμενο θα κανει φιγουρα σε βουτα και λιμανακια και αυτο τον καθιστα πιο επικινδυνο

Edited by giannisanag

Μήπως είμαστε offtopic εντελώς??? Το πρόβλημα δεν είναι το tuning στην ελλάδα.

Το παιδάκι έφυγε γιατί δεν υπήρχαν ούτε τα στοιχειώδη μέτρα ασφαλείας και η ευθύνη βαρύνει αποκλειστικά τους διοργανωτές. Ούτε ο οδηγός φταίει, ούτε και οι υπόλοιποι θεατές που βρίσκοταν εκεί -κάποιος έπρεπε να τους απαγορέψει την παρουσία στην εξωτερική της φουρκέτας-.

Ξέρετε σε πόσα rally ακρόπολις έχουν ακυρωθεί ειδικές γιατί κάποιοι "στόκοι" δεν απομακρυνόταν απο συγκεκριμένα σημεία των ειδικών?

@giannisang: ρε Γιάννη λίγα αυτοκίνητα έχεις δει να φεύγουν με υποστροφή ή υπερστροφή απο τον δρόμο? Δεν έχει σημασία αν είναι atos ή evo. Απεναντίας στον εκάστοτε οδηγό των evo έχω περισσότερο εμπιστοσύνη απο αυτόν του χ atos που δεν ξέρει που βρίσκεται το αυτοκίνητο και που ο δρόμος. Εσύ δεν υπήρξες πιτσιρικάς να γράφεις πλατείες? Φιλικά πάντα και χωρίς παρεξήγηση...

Οχι δεν εγραφα πλατειες ρε νικο. Μεγαλωσα με την πεποιθηση οτι από την στιγμη που θα πιασω τιμονι ειμαι εν δυναμει εξ αμελειας δολοφονος.Ετσι Εψαχνα ερημους ξεχασμενους δρομους. Μια φορα δεν το κανα και το πληρωσα καλα.

Η στραβη (κατ εμε) εξαπλωση του tuning στην ελλαδα, εχει το μεριδιο ευθυνης της για συμβαντα σαν το χτεσινο, καλλιεργει λαθος νοοτροπια, εξεθρεξε και εκτρεφει μια αλογολαγνα γενια,και μεγαλωνει τις πιθανοτητες και για αλλα τραγικα γεγονοτα.

Μπορει να ακουγομαι γραφικος, συντηρητικος, υπερβολικος. Παλιομοδιτης. Δεν με πειραζει καθολου.

Τιμη μου.

Και δεν θεωρω εξ ορισμου χερα εναν οδηγο evo ουτε κουλο τον οδηγο ατος. Απο τους 2 κουλους παντως προτιμω τον οδηγο του ατος

Μπορει να ακουγομαι γραφικος, συντηρητικος, υπερβολικος. Παλιομοδιτης. Δεν με πειραζει καθολου.

Τιμη μου.

Και δεν θεωρω εξ ορισμου χερα εναν οδηγο evo ουτε κουλο τον οδηγο ατος. Απο τους 2 κουλους παντως προτιμω τον οδηγο του ατος

Βασικά εγώ προτιμώ αυτόν που οδηγεί κάτω απο τις εκάστοτε δυνατότητες του αυτοκινήτου/δρόμου.

Και μη μου πείτε τώρα οτι στον αγώνα πας στα όρια γιατί αυτό δεν ήταν αγώνας, ατύχημα που περίμενε να συμβεί ήταν.

nikosenna: Επιμένω οτι φταίει και ο οδηγός.

Σε ένα τέτοιο συμβάν φταίνε όλοι. Δεν μπορεί κανείς να κατηγορήσει μόνο έναν. Όλοι είχανε μερίδιο ευθύνης αλλά τη μεγαλύτερη ευθύνη φέρουν όσοι δεχτηκαν να διοργανώσουν τον αγώνα και οι οδηγοί που δέχτηκαν να τρέξουν σε μια ανύπαρκτη ουσιαστικά πίστα με καμία αίσθηση ευθύνης και ανύπαρκτα μέτρα ασφαλείας. Έτσι γίνεσαι δολοφόνος εξ' αμελείας. Και δυστηχώς για αυτούς που γίνανε δολοφόνοι επειδή δεν είχανε μυαλό παρά μόνο μυαλό για το πως θα βγάλουνε χρήματα!

Edited by mauros200aris

Eπειδή ορισμένοι είστε εκτός...

Ο 38χρονος οδηγός αγώνων δικάστηκε στο αυτόφωρο με τις κατηγορίες της ανθρωποκτονίας από αμέλεια και πρόκληση σωματικών βλαβών από αμέλεια.

Το δικαστήριο έκρινε πως ο 38χρονος οδηγός που διέθετε αγωνιστικό δίπλωμα δεν έφερε ευθύνη για τον τραγικό χαμό ενός 8χρονου παιδιού και τον σοβαρό τραυματισμό του επίσης 8χρονου αδελφού του. Μάλιστα ο εισαγγελέας της έδρας διέταξανε να κινηθεί η διαδικασία εναντίων των διοργανωτών (ΕΛΠΑ)αλλά και του υπεύθυνου της πίστας με το ερώτημα των ελλειπών μέτρων προστασίας.

Τα παιδιά παρασύρθηκαν το μεσημέρι της Κυριακής από το αυτοκίνητο που οδηγούσε σε πίστα στο πολυδένδρι ο 38χρονος.

Ο οδηγός αγώνων που διαθέτει δίπλωμα αγωνιστικό από 2007 έχασε τον έλεγχο και βγήκε εκτός πορείας

Όπως είπε ο 38χρονος στο δικαστήριο μόλις εκείνος "έπεσε" επάνω στα προστατευτικά και παρέσυρε τα παιδιά όλοι οι υπεύθυνοι του αγώνα εξαφανίστηκαν και μάλιστα έκλεισαν ακόμα και τα κινητά τους τηλέφωνα.

Το Νewsit επικοινώνησε με τους υπευθύνους της ΕΛΠΑ οι οποίοι θεωρούν πως ελήφθησαν όλα τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας για την διεξαγωγή ενός αγώνα επίδειξης (track day). Σύμφωνα με τον υπεύθυνο της ΕΛΠΑ στον τομέαν των αγωνιστηκών δραστηριοτήτων Θ. Γουρτσούλη θα συνεδριάσει επιτροπή ώστε να γινεί πραγματογνωμοσύνη γύρω από τα ακριβή αίτια του δυστυχήματος.

http://www.newsit.gr

και 1 άποψη με την οποία συμφωνώ

Καλα είσαστε σοβαροι που φταίει ο οδηγός; Έχετε τρέξει ποτέ έστω και σε δεξιοτεχνία κυνηγώντας το χρονομετρο στο όριο; Οταν είσαι μέσα στον αγώνα πρακτικα δεν "βλέπεις" τίποτα άλλο πέρα απο τα όρια της πίστας, ή του δρόμου. Ούτε θεατές βλέπεις, ούτε λάστιχα/jersey, ούτε δέντρα, ούτε γκρεμό. Αν προλαβαίνεις να έχεις χρόνο να τα δεις μάλλον πας αργα και δεν είσαι στο όριο το δικο σου και του αυτοκινητου σου. Αυτο ισχύει ακόμα και σε "παιδιες" όπως αυτό στο auto festival που φτάνεις το πολύ τα 90 άντε 100. Που τα είδατε τα 120 χιλιόμετρα εκει μέσα ρε γμτ, μόνο εσείς και οι δημοσιογράφοι είστε. Με το ζόρι στο πέταλο στα λιμανάκια μπορει να δειτε τόσα. Το evo έφυγε με καμια 60χλμ εκεί. Αν παρατηρήσετε το βίντεο θα δείτε οτι καλύτερα τα jerseys να μην είχαν νερό μέσα. Πολύ πιθανό να μην συνέβαινε το κακό. Αν δείτε καλύτερα το βίντεο με το που τα χτυπάει, χύνετε το νερό και συνεχίζει το evo με υδρολίσθηση (ουσιαστικά δεν φρενάρει κάθόλου, και πιθάνον αναπτύσει και ταχύτητα) πάνω στους θεατές ανεξελεγκτο.

Ολοι η ευθήνη πέφτει στην οργάνωση, αυτοί είπαν στους θεατές οτι είναι ασφαλές εκεί, αυτοί έκριναν οτι η σχεδίαση της διαδρομής ειναι ασφαλής και αυτοί εξαφανίστηκαν σαν τον Χαρι Ποτερ πριν προλάβει καλα καλα να βγεί ο οδηγός απο το αυτοκίνητο....ναι, καλα διαβάσατε τη προηγούμενη προτασή μου εξαφανίστηκαν και δεν τους έβρισκαν. Για να μην πανε αυτοφορο τα λαμόγια. Για μην αντικρίσουν τον κόσμο που κόντεψαν αυτοί να σκοτώσουν. Είδαν τα λαμόγια οτι τα GTCC και GP είχαν λεφτά και πέσαν με τα μούτρα να φάνε και αυτοί. Οποιοι έχουν πάει σε αγώνα GTCC και GP και drift ξέρουν και έχουν δει με τα μάτια τους αν είναι ασφαλή. Αυτο το χθεσινό φιάσκο που έχει ξεκινήσει εδω και δυο μήνες, με την ευλογία της ΕΘΕΑ βεβαιως βεβαιως αφου γεμίζει τις τσέπες τους, ο κ.Μοσχούτης είναι για κλάματα (μεταφορικα και κυριολεκτικά πλέον).

Ας ελπίσουμε οτι παιδί που έφυγε θα είναι το τελευταίο θύμα αυτων των ανεύθηνων που έχουν κάνει μαγαζάκι τους τους αγώνες στην Ελλάδα. Και ο οδηγός ας είναι ο τελευταίος που βρίσκει το μπελά του επειδη έκανε αυτό που αγαπάει σε υποτιθέμενο ασφαλή χώρο (έτσι του είπανε όπως και στους υπόλοιπους συμμετέχοντες). Ο προηγούμενος με το golf που σκότωσε αθελα του θεατές στην Ριτσώνα το '92 (ναι, σε κανονικο αγώνα με πιο πολλα μετρα ασφαλείας) μετα απο 10+ χρόνια (αν θυμάμαι καλα το '04 ή '05) κατάφερε να ξεμπλέξει με τα δικαστήρια.

Μια φορα δεν το κανα και το πληρωσα καλα.

Το πες και μόνος σου...Μια φορά το κανες...Ο άνθρωπος πήγε όχι σε αλάνα (υποτίθεται, γιατί αλάνα ήταν) και όχι σε ερημικό δρόμο όπου αν το παμε έτσι ανά πάσα στιγμή μπορεί να περάσει κάποιος...Και όσο για το atos, το atos δεν μπορεί να αναπτύξει τις ταχύτητες που αναπτύσει το evo αλλά ούτε φρενάρει ούτε κρατάει όπως το evo. Άρα για τον ίδιο οδηγό μην σου πω προτιμώ το evo...Πολλές φορές τρομάζεις αν κάποιο αμάξι είναι δυνατό και πας φυλαγμένα...

Edited by enigma

Αν εξαιρεσουμε το τελευταιο (θα παρει ο Κουλονεν τη "φτερουγα" για να πηγαινει φυλαγμενα?) θα συμφωνησω με ολο σου το post και με αυτο που παραθετεις. Ειδικα στο σημειο που λεει για το χρημα

Και άλλο ένα post από άλλο forum το οποίο με καλύπτει πλήρως:

THN PLHRWSE PALI , o monos aftaigos , to paidaki , tis m******s ths organwshs , kai thn EGLHMATIKH AMELEIA tou patera

mou aresei pou edw mesa oi misoi exoune pswnisei oikopeda..

exoune ferei toubes

suxnazoun limania kai zaxous

KAI EINAI TOSO KSEFTILES , pou katalogizoun estw kai to elaxisto , ston ODHGO

POU EKANE TO APOLUTWS NOMIMO KAI SWSTO

ebale to amaksi tou se mia pista , se ena event EGEKRIMENO APO THN arxh upeuthunh sthn xwra.. gia thn dieksagwgh agwnwn..

plhrwse summetoxh kai asfaleia ...

h apofash tou dikasthriou , DEN htan kati periergo..

htan APLA TUPIKO to oti phge autofwro , opoioi gnwrizoun ta nomika estw kai ligo , den uphrxe KAMIA periptwsh na krithei enoxos gia kati....

efoson exei upograpsei kai xarti pou ton kaluptei

etrexe e..

bhke me osa e?

KI AN PHGANE PIO KOTATION , kai eixe xuthei ladaki apo ton prohgoumeno kai de prolabe kaneis na to skoupisei , h an ESPAGE ENA LASTIXO , kai eixame to idio apotelesma , tote de tha tan ENOXOS o odhgos?? tha htan ATUXOS?

agwnas einai borei na sumbei to paramikro , borei na kobotan kai roda kai na petuxaine auth sto kefali kapoion...

gi apeite mou ligo twra oi STAURWTES TOU ODHGOU..

ftaiei kaneis apo tous apo katw an kopsei kamia 10aria kormia sth mesh

EINAI APLA M*****S OI PERISSOTEROI theates.

http://www.youtube.com/watch?v=U4UuZ5mauKk

http://www.youtube.com/watch?v=zofQ6...eature=related

oson afora thn organwsh , safws kai uparxoun euthunes , EFOSON KAI MONO apodeixthei oti DEN THRHTHIKAN oi apaitoumenoi kanonismoi asfaleias pou epibalei h elpa , gia th dieksagwgh tou agwna..

de kseroume akribws poioi einai aytoi oi kanonismoi/apaithseis ANEKSARTHTA an einai telika SWSTOI.. otan tous eksetazoume twra meta to atuxhma.. auto einai allo thema.

an pragmatognwmnes to bebaiwsoun auto ,dhl eleispeis, tote para th dhlwsh mh euthunhs twn diorganwtwn , uparxei endexomenos dolos , kai mporei na krithoun enoxoi.. gia elliph metra asfaleias pou sunebalan sto sumban.

an p.x

h elpa leei

thelei auto kai auto anamesa stous theates , kai to allo kai to paradipla

kai DIAPISTWTHOUN ELEIPSEIS , tote tha uparksei timwria twn diorganwtwn ...

auta einai ta tupika kai ti leei o nomos klp.

pame ston agrafo nomo ...kai to suneidhsiako..

as UPOTHESOUME... oti h elpa den apaitei parousia asthenoforou..

DE PEIRAZEI BRE M****A , BALE ENA ASTHENOFORO....

AS POUME OTI to zhhses / kaleses kai DEN hrthe , MH ksekinas ton agwna...

bale [700 euro kostos] 10 paidia me mplouses ths diorganwshs na apagoreuoun apo tous theates na katsoun se sugekrimena shmeia...

ok O PATERAS EKANE SOBARO LATHOS ekei pou ekatse..

AS EXEIS ENAN TUPO NA TON DIWKSEI , KI AN ARNITHEI

EKSW APO THN PISTA...

EXE TOULAXISTON ENA FILO SOU GIATRO , PLHRWSE TON KI ASTON NA PSWLAREI SE ENA KIOSKI , me ta aparaithta ama ginei kati...

profanws polla den eginan...

to mono pou borete pragmatika na kanete , einai na sabotarete to thesmo

Αν εξαιρεσουμε το τελευταιο (θα παρει ο Κουλονεν τη "φτερουγα" για να πηγαινει φυλαγμενα?) θα συμφωνησω με ολο σου το post και με αυτο που παραθετεις. Ειδικα στο σημειο που λεει για το χρημα

"Τεταρτη βράδυ κάπου στη βόρεια Ελλάδα. Ο αέρας ξερός, το κρύο τσουχτερό. Μια μπλε c200k ρολαρει με 120 χιλιομετρα και cruise control. το βλέμα του οδηγου της πηγαινει στο φορητο διαγνωστικο. Θελει να δει τη σχεση αβανς-φορτίου-θεσης πεταλουδας σε τετοιες χαλαρές συνθηκες. Ξαφνικά από μια είσοδο του αυτοκινητοδρόμου πετάγεται ο ΣΤΟΧΟΣ. Μια BMW Z4 coupe τριλιτρη, πιο σπάνια στην ελλάδα και από γαλλίδα παρθένα στη plage Pigale. Η κόκκινη Βαυαρή επιταχύνει αγρια στην αριστερη λωρίδα της ανηφορικής ευθείας. Στο βάθος μια αμεριμνη corolla θα της κοψει σε λίγο τη φόρα.

Πίσω στη Mercedes, το κοντερ δείχνει ηδη 160, το στροφομετρο 6000, και το χερι κουμπώνει 5η. Οταν η bmw φτανει την corolla η σεμνή κυρία απο τη Στουτγκαρδη ειναι κολλημενη πίσω της.

Ο κυριουλης με την corolla δεν εχει καταλαβει τι συμβαίνει. κατεβασμα σε τεταρτη για τα 2 γερμανικα καταδιωκτικά, ανοιγμα δεξια και στην αλλαγή σε 5η ειναι πάλι αριστερα με τα 2 γερμανικα καταδιωκτικα να εχουν λοκαρει τον επόμενο στοχο, ενα κοκκινο stilo το οποίο κανει δεξιά χωρίς πολλές διαπραγματευσεις.

Το ξεκίνημα της κατηφορας βρίσκει τα κοντερ στα 220+ και τη μπεμπα να μην μπορεί να παρει τα τροφαντα καπουλια της μακρια από την λαίμαργη μουσουδα της σεμνής Μερσεντες.

Ενα grand cherokee κλεινε επιδεικτικα την αριστερη λωρίδα και η μανουβρα με την corolla επαναλαμβανεται. Τα 10κύλινδοι, σαραντα βαλβίδες και ενας κομπρεσσορας σκίζουν την ησυχια της ευθειας και ανηφορίζουν με το κοντερ στα 200 καθως πλησιάζουν κατω από τις 2 γεφυρες. Η καμπή κατω από τη 2η ειναι υπουλη για τους υστερουντες της βραχιονες και η bmw κοβει στα 150 ενω η c δεν πτοειται και περνά με +20.

Στην ανηφορα που οδηγει στην πιο υπουλη και δυσκολη δεξια στροφή της περιοχής, αυτην με την ολισθηρη αριστερή και την γεματη ανωμαλίες εσωτερική η διαφορα εξανεμίζεται καθώς η mercedes εκμεταλλευται τα σχεδόν 30 κιλά ροπής της. και εκει στην εισοδο η bmw διαλεγει την εσωτερική, κοβει στα 120 και στρειβει φυλαγμενα, παραδεχόμενη την ηττα. Η c στριβει από την εξωτερική σταθερα και σιγουρα και κοβει και αυτή στα 120 στην εξοδο..."

Έκανα παράθεση απο το BLOG σου "τσαι με λεμόνι". Τα ίδια κάνω στους δρόμους. Σε τι διαφέρουμε απο τους οδηγούς των evo μπορείς να μου πεις?

Ποτέ μα ποτέ δεν τρέχω σε κατοικημένες περιοχές, ποτέ δεν πίνω και οδηγώ, ποτέ δεν έχω περάσει κόκκινο. Αλλά όλα τα άλλα τα κάνω και επέτρεψέ μου να σου πω οτι προτιμώ να έχω οδηγούς σαν εσενα στον δρομο, παρά οδηγους atos και ειδικά Accent.

Και μία επισήμανση on topic: Ο Οδηγός είναι αγωνιζόμενος σε αγώνα ταχύτητας. ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ. Δηλαδή οι πιλότοι της F1 που φεύγουν στις αμμοπαγίδες είναι κουλοί ή σκοτώνουν κόσμο? Όχι, απλά στις αμμοπαγίδες δεν έχει θεατές...

Έκανα παράθεση απο το BLOG σου "τσαι με λεμόνι". Τα ίδια κάνω στους δρόμους. Σε τι διαφέρουμε απο τους οδηγούς των evo μπορείς να μου πεις?

Ποτέ μα ποτέ δεν τρέχω σε κατοικημένες περιοχές, ποτέ δεν πίνω και οδηγώ, ποτέ δεν έχω περάσει κόκκινο. Αλλά όλα τα άλλα τα κάνω και επέτρεψέ μου να σου πω οτι προτιμώ να έχω οδηγούς σαν εσενα στον δρομο, παρά οδηγους atos και ειδικά Accent.

Και μία επισήμανση on topic: Ο Οδηγός είναι αγωνιζόμενος σε αγώνα ταχύτητας. ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ. Δηλαδή οι πιλότοι της F1 που φεύγουν στις αμμοπαγίδες είναι κουλοί ή σκοτώνουν κόσμο? Όχι, απλά στις αμμοπαγίδες δεν έχει θεατές...

Ε τώρα και εσύ είσαι κακός...ήταν έρημος-ξεχασμένος δρόμος με 4 αμάξια μέσα σε λίγα λεπτά απλά να συναντώνται...

ακου φιλε μου....

εξακολουθεις να αγνοεις επιδεικτικα τα οσα εγραψα σχετικα με το tuning μετα το πρωτο post με το οποιο διαφωνησες. Εγω δεν θα σου απαντησω ειρωνικα δεν ειναι του στυλ μου, ουτε θα σε χαρακτηρισω (οπως με αποκαλεσες εσυ κομπλεξικο). ο καθενας δειχνει την ποιοτητα του εδω μεσα με το λεξιλογιο και τις εκφρασεις του.

δεν ειπα σε κανενα μου Post οτι οδηγαω παντα νομιμα η αργα.ουτε ισχυριστηκα οτι ειμαι οδηγαρα,ουτε χερας. ουτε κριτικαρα το γεγονος οτι καποιοι οδηγανε γρηγορα. τι να τα κανω τα 215 αλογα αν πηγαινω αργα?

Δεν εκανα ομως ποτε καγκουριες και καφριλες σε κατοικημενες περιοχες. Αυτο κριτικαρα. οταν ημουν 18 ειχα ολο κι ολο εναμιση εκατομμυριο στην τσεπη, πολυ μεγαλυτερη κ**λα για οδηγηση και την επιλογη να παρω αυτο που θελω με αυτα ταλεφτα. πηρα ενα παλιο σενταν 45 ιππων αντι για καποιο Uno turbo που το εβλεπα και μου ετρεχαν τα σαλια. και ηταν δικη μου επιλογη. γιατι ηξερα οτι δεν εχω την εμπειρια να κουμανταρω ενα μικρο προσθιοκινητο τουρμπατο. με εκεινο εμαθα να οδηγαω με εκεινο πειραματιζομουν στους ερημους και ξεχασμενους δρομους που ειρωνευτηκες.

Και αν τωρα εχω γρηγορο και πισωκινητο αυτοκινητο (και 350000χλμ στην πλάτη μου) οι αρχες μου παραμενουν ιδιες. οχι κοντρες φαναρι φαναρι, οχι σφηνες, οχι καγκουριες μεσα στην πολη. μια παρανομια κανω: Τρεχω οταν βρω καλή Εθνικη Οδο σαν το κομματι εξω απο τη λαρισα και καποια κομματια της Εγνατιας. Τρεχω και σε 2-3 συγκεκριμενες στροφοδιαδρομες που τις ξερω καλα και πηγαινω ωρες που ειναι ερημες. Δεν θα με δεις ομως να ξεκαυ***ω σε πλατειες, ουτε να κανω burnouts.

Δεν θεωρω οτι ειμαι το ιδιο με αυτον τον οχλο που μετακινειται απο parking σε parking και απο φανρι σε φαναρι. αυτοκινητα σαν τα evo impreza m3 για τα οποια μιλησα θεωρω οτι αξιζουν δεν ειναι φτιαγμενα για τετοια χρηση. Δεν ειμαι το ιδιο με αυτον τον οχλο που αφαιρει καταλυτες και βαζει semislicks χειμωνιατικα (με ειπες κομπλεξικο οταν το ειπα αυτο. προφανως αγνοεις οτι περα απο τους συνειδητοποιημενους με τους οποιους δεν εχω και δεν εχεις κανενα προβλημα (και οι οποιοι δυστυχως δεν ειναι η πλειοψηφια) υπαρχουν οι καφροι, οι μπουφοι που βαζουν σεμισλικ για να δειχνουν γρηγοροι. αν πεσει κανενας πανω σου λογω υδρολισθησης θα καταλαβεις). Δεν θεωρω υγιη tuning σκηνη εναν χωρο στον οποιο συνωστιζονται τοσοι καγκουρες και επιδειξιες.

Στην τελικη δεν καταλαβαινω την επιθεση σου προς το μερος μου ρε φιλε. Συμφωνουμε οτι gia to συγκεκριμενο δεν φταιει ο οδηγος αλλα τα ανυπαρκτα μετρα ασφαλειας. Εγω απλα θεωρω οτι προχειρες εκδηλωσεις σαν αυτη ειναι αποτελεσμα του λαθος τροπου με τον οποιο μεγαλωνει το tuning στην ελλαδα, ενος λαθος τροπου που αδικει και τους πολυ καλους μηχανικους που εχουμε και καποιους εξαιρετικους οδηγους. Αν διαφωνεις με αυτο ειναι δικαιωμα σου αλλα δεν καταλαβαινω την επιθεση σου και την ειρωνια σου.

Παραδοξως, παρα την πληθωρα τους λίγα evo, Impreza και m3 εχω βρει σε στριφτερες διαδρομες να οδηγουνται οπως τους αξιζει και τους αρμοζει. συνηθως ειναι στημενα εξω απο club και μπουζουκια.

Edited by giannisanag

και στην τελικη ρε enigma διαφωνεις η συμφωνεις με αυτο?:

Οχι ουτε εγω θελω περιορισμο στο τι θα οδηγαω και ποσα αλογα θα χει. Με τρομαζει ομως οτι στο φαναρι διπλα μου το τερας με τα 400 αλογα μπορει να εχει οδηγο με αγορασμενο διπλωμα.

Παλια τα βελτιωμενα ηταν λιγα, τα οδηγουσαν γνωστες και μερακληδες. Που γουσταραν να οδηγανε

Τωρα η αγορα ανοιξε, με 30000 συνολο εχεις μεταχειρισμενο λεον και τανεβαζεις στα 380 ευκολα!

Με 25000 παιρνεις Μ3. Αλλα τωρα το πελατολογιο περιλαμβανει και μοστραδορους καγκουρες ετοιμους να "χωσουν". Γυρω τους εμφανιστηκαν γυπες ετοιμοι να τα αρπαξουν. Ιδιοκτητες αλανων, καγκουροπεριοδικα, εισαγωγεις ανταλλακτικων. Και δωστου τα "events" για να ξεδινει ο καγκουρας, και δωστου τα dvd οπου ο καγκουρας κανει "καφριλες" (ετσι τις ονομαζουν τα ιδια τα περιοδικα) σε "πιστες" και "στεκια". Αρνουμαι να δεχτω οτι ολη αυτη η πλεμπα κανει καλο στην ιδεα της βελτιωσης. Καλο στην αγορα κανει. Οπως σε ολα τα πραγματα οι λιγοι και καλοι χανονται στο καγκουροζουμο. Αυτουσ τους λιγους τους επικροτω και τους θαυμαζω.

Αυτοι οι λιγοι ξερουν οτι πανω απο ολα προεχει η ασφαλεια των αλλων χρηστων του δρομου, τηρουν ευλαβικα τους κανονες ασφαλειας στις πιστες, εχουν πυροσβεστηρα που δεν εχει ληξει, δεν βαζουν 19αρες με κινεζικα λαστιχα για να κανουν οικονομια, δεν αφαιρουν τον καταλυτη, δεν οδηγανε ποτε πανω απο τα 8/10 σε δημοσιο δρομο, δεν ξεκουφαινουν τις γειτονιες με την εξατμιση τα μεσημερια και τα βραδυα μαρσαροντας επιδεικτικα η περνωντας με σκασμενη 2α.

Θαυμαζω πραγματικα τους μηχανικους που εχουν καταφερει να εχουμε στην ελλαδα καποια απο τα καλυτερα βελτιωμενα αυτοκινητα στην Ευρωπη.

Ζηλευω αυτον που εχει την ικανοτητα να ελεγχει ενα evo 500 ιππων και το μερακι να ματωνει για να το συντηρει.

Τρεμω τον 20χρονο που του πηρε ο μπαμπας s2000 για πρωτο αυτοκινητο και προπονειται οπου βρει πλατεια.

Προς θεου αυτος με το αγορασμενο διπλωμα ειναι επικινδυνος και με ατος ακομα. Αλλα με το πειραγμενο θα κανει φιγουρα σε βουτα και λιμανακια και αυτο τον καθιστα πιο επικινδυνο

ακου φιλε μου....

εξακολουθεις να αγνοεις επιδεικτικα τα οσα εγραψα σχετικα με το tuning μετα το πρωτο post με το οποιο διαφωνησες. Εγω δεν θα σου απαντησω ειρωνικα δεν ειναι του στυλ μου, ουτε θα σε χαρακτηρισω (οπως με αποκαλεσες εσυ κομπλεξικο). ο καθενας δειχνει την ποιοτητα του εδω μεσα με το λεξιλογιο και τις εκφρασεις του.

δεν ειπα σε κανενα μου Post οτι οδηγαω παντα νομιμα η αργα.ουτε ισχυριστηκα οτι ειμαι οδηγαρα,ουτε χερας. ουτε κριτικαρα το γεγονος οτι καποιοι οδηγανε γρηγορα. τι να τα κανω τα 215 αλογα αν πηγαινω αργα?

Δεν εκανα ομως ποτε καγκουριες και καφριλες σε κατοικημενες περιοχες. Αυτο κριτικαρα. οταν ημουν 18 ειχα ολο κι ολο εναμιση εκατομμυριο στην τσεπη, πολυ μεγαλυτερη κ**λα για οδηγηση και την επιλογη να παρω αυτο που θελω με αυτα ταλεφτα. πηρα ενα παλιο σενταν 45 ιππων αντι για καποιο Uno turbo που το εβλεπα και μου ετρεχαν τα σαλια. και ηταν δικη μου επιλογη. γιατι ηξερα οτι δεν εχω την εμπειρια να κουμανταρω ενα μικρο προσθιοκινητο τουρμπατο. με εκεινο εμαθα να οδηγαω με εκεινο πειραματιζομουν στους ερημους και ξεχασμενους δρομους που ειρωνευτηκες.

Και αν τωρα εχω γρηγορο και πισωκινητο αυτοκινητο (και 350000χλμ στην πλάτη μου) οι αρχες μου παραμενουν ιδιες. οχι κοντρες φαναρι φαναρι, οχι σφηνες, οχι καγκουριες μεσα στην πολη. μια παρανομια κανω: Τρεχω οταν βρω καλή Εθνικη Οδο σαν το κομματι εξω απο τη λαρισα και καποια κομματια της Εγνατιας. Τρεχω και σε 2-3 συγκεκριμενες στροφοδιαδρομες που τις ξερω καλα και πηγαινω ωρες που ειναι ερημες. Δεν θα με δεις ομως να ξεκαυ***ω σε πλατειες, ουτε να κανω burnouts.

Δεν θεωρω οτι ειμαι το ιδιο με αυτον τον οχλο που μετακινειται απο parking σε parking και απο φανρι σε φαναρι. αυτοκινητα σαν τα evo impreza m3 για τα οποια μιλησα θεωρω οτι αξιζουν δεν ειναι φτιαγμενα για τετοια χρηση. Δεν ειμαι το ιδιο με αυτον τον οχλο που αφαιρει καταλυτες και βαζει semislicks χειμωνιατικα (με ειπες κομπλεξικο οταν το ειπα αυτο. προφανως αγνοεις οτι περα απο τους συνειδητοποιημενους με τους οποιους δεν εχω και δεν εχεις κανενα προβλημα (και οι οποιοι δυστυχως δεν ειναι η πλειοψηφια) υπαρχουν οι καφροι, οι μπουφοι που βαζουν σεμισλικ για να δειχνουν γρηγοροι. αν πεσει κανενας πανω σου λογω υδρολισθησης θα καταλαβεις). Δεν θεωρω υγιη tuning σκηνη εναν χωρο στον οποιο συνωστιζονται τοσοι καγκουρες και επιδειξιες.

Στην τελικη δεν καταλαβαινω την επιθεση σου προς το μερος μου ρε φιλε. Συμφωνουμε οτι gia to συγκεκριμενο δεν φταιει ο οδηγος αλλα τα ανυπαρκτα μετρα ασφαλειας. Εγω απλα θεωρω οτι προχειρες εκδηλωσεις σαν αυτη ειναι αποτελεσμα του λαθος τροπου με τον οποιο μεγαλωνει το tuning στην ελλαδα, ενος λαθος τροπου που αδικει και τους πολυ καλους μηχανικους που εχουμε και καποιους εξαιρετικους οδηγους. Αν διαφωνεις με αυτο ειναι δικαιωμα σου αλλα δεν καταλαβαινω την επιθεση σου και την ειρωνια σου.

Παραδοξως, παρα την πληθωρα τους λίγα evo, Impreza και m3 εχω βρει σε στριφτερες διαδρομες να οδηγουνται οπως τους αξιζει και τους αρμοζει. συνηθως ειναι στημενα εξω απο club και μπουζουκια.

Λοιπόν ζητώ συγγνώμη για το τελευταίο σχόλιό μου αλλά ήταν επειδή στην αρχή έκανες χαρακτηρισμούς λες και εσύ (στην προκείμενη φάση γιατί εσύ απάντησες αλλά κανονικά πήγαινε σε όλους) δεν έχεις κάνει ποτέ ανωριμότητα. Δεν θα σε κρίνω για την ανωριμότητά/όρεξή/γούστο σου αλλά δεν γίνεται να κατακρίνουμε κάτι ενώ και εμείς έχουμε κάνει αντίστοιχα ακόμη και σε μικρότερο βαθμό. Τώρα για τα φανάρια και τις κόντρες υπάρχουν σημεία που δεν ενοχλείς πραγματικά κανέναν και αν όλο το forum είναι κατά αυτού τότε ας σβήσει και το αντίσοιχο thread. Τώρα για τα club και τα μπουζούκια αν και δεν συχνάζω σε αυτά δεν μπορώ να πω ότι έχω δει από αυτά όσες φορές έχω πάει εν αντιθέση με bmw-mercedes-audi-porsche-lambo-hummer kok. Απεναντίας ακούω συχνά για trackdays σε Μέγαρα και Σέρρες από τα club τους όπου έχουν συμμετοχή. Κακά τα ψέματα αν θες αμάξι για πουλ μουρ σε μπουζούκια δεν παίρνεις evo όταν στα ίδια λεφτά χτυπάς 335 (σχεδόν).

Η ειρωνία επομένως πήγε λες και κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και ότι πολλές φορές κανείς από εμάς δεν έχει παρουσιάσει αποκλίνουσα από το μ.ο συμπεριφορά...Ήταν το δηκτικό ύφος του δικού σου ύφους που γέννησε την ειρωνία στο δικό μου.Sorry, την επόμενη φορά θα είμαι πιο σαφής και λιγότερο δηκτικός με την σειρά μου.

Για τα ημισλικ ξέρω για άτομα που φοράνε για να βελτιώσουν το κράτημά τους και τα φοράνε εκτός χειμώνα ή το χειμώνα απλώς δεν το μετακινούν και δεν λέω ότι είμαι υπέρ. Για τον καταλύτη είμαι ενάντια στο βγάλσιμο αφού μπορείς να δώσεις λεφτά και να έχεις και απόδοση αλλά και υποτυπώδη προστασία στο περιβάλλον.

Τώρα στις εκδηλώσεις αυτές δεν φταίει ο μικρός κάγκουρας αλλά αυτός που θέλει να φάει τα λεφτά του εκμεταλευόμενος την δίψα του άλλου να παρακολουθήσει δυνατά αμάξια σε μια πίστα...Άσχετα αν με τα 15-20euro που δίνεις οι υπηρεσίες είναι άθλιες...

Πάντως μια διόρθωση...Μην κρίνουμε την ηλικία καθε αυτό αλλά τα μυαλά που κουβαλάει ο καθένας...Δεν αντιλέγω ότι πιο πιθανό είναι να είναι ο 18άρης πιο θερμόαιμος στην οδήγηση αλλά δεν είναι πανάκεια.

Edited by enigma

τωρα συννενοουμαστε.... μακρια απο εμενα κριτικη για αποκλιση απο τον Μ.Ο (σιχαινομαι τους Μ.Ο), ή κριτικη για το πως οδηγαει ο απεναντι.εχω δικη μου καμπουρα να δω. ουτε το επαιξα politcally correct. Η ολη καγκουροκατασταση που εχει διαμορφωθει στο χωρο με ενοχλει και φυσικα συμφωνω οτι δεν φταει απαραιτητα ο μικροκαγκουρας αλλα αυτοι που εκτρεφουν την συμπεριφορα του για του παρουν το παραδακι.

σε οτι αφορα τα club ευτυχως που υπαρχουν και αυτα γιατι οντως κανουν δουλεια στο να κρατανε τα χαλιναρια σε ορισμενους

ειδες που τελικα δεν διαφωνουμε....? friends.gif

η συγνωμη εννοειται acceptedκαι απο μενα τοσυμβαν ξεχαστηλε ηδη...

Τείχος σιωπής για τον θάνατο του 8χρονου

Σοκ στην κοινή γνώμη έχει προκαλέσει, από την Κυριακή το μεσημέρι, η υπόθεση θανάτου ενός αγοριού οκτώ ετών, το οποίο βρέθηκε στην πίστα «Αuto Festival» στις Αφίδνες, για να παρακολουθήσει φιλικό αγώνα αυτοκινήτου μαζί με τον πατέρα και τον, επίσης οκτάχρονο, αδερφό του. Το άτυχο παιδί σκοτώθηκε σχεδόν ακαριαία, όταν ο οδηγός ενός Mitsubishi EVO έχασε τον έλεγχο του οχήματος και έπεσε πάνω του. Προς στιγμήν επικράτησε πανικός, με τους θεατές να έχουν σαστίσει, ενώ οι γιατροί που βρέθηκαν στην πίστα, προσπαθούσαν με κάθε τρόπο να προσφέρουν τις πρώτες βοήθειες, αφού δεν υπήρχε ασθενοφόρο, αλλά ούτε και ο κατάλληλος εξοπλισμός (Levin, σετ τραχειοτομίας, οροί, φλεβοκαθετήρες, ούτε απλό επιδεσμικό υλικό).

Αθώος ο οδηγός

Το άτυχο παιδί εξέπνευσε, ενώ ο αδερφός και ο πατέρας του μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο βαριά τραυματισμένοι.

Το σοκαριστικό video αμέσως μετά το δυστύχημα

Όπως ήταν αναμενόμενο, ο αγώνας διεκόπη και σε ελάχιστα λεπτά έκανε την εμφάνισή της η Αστυνομία για να πάρει καταθέσεις. Ο οδηγός του Mitsubishi συνελήφθη στα πλαίσια του αυτοφώρου και δικάστηκε τη Δευτέρα το πρωί με τις κατηγορίες της ανθρωποκτονίας από αμέλεια και της πρόκλησης σωματικών βλαβών από αμέλεια. Το δικαστήριο έκρινε πως ο 38χρονος οδηγός που διέθετε αγωνιστικό δίπλωμα, δεν έφερε ευθύνη για τον τραγικό χαμό του οκτάχρονου παιδιού και τον σοβαρό τραυματισμό του, επίσης οκτάχρονου, αδελφού του. Την ώρα που κατέφθασε η Αστυνομία, όλα τα μέλη της οργανωτικής επιτροπής «εξαφανίστηκαν». Στο σημείο παρέμεινε ο πρόεδρος της ΕΛΠΑ, Βασίλης Δεσποτόπουλος, που βρισκόταν εκεί για να παρακολουθήσει τον αγώνα και αποχώρησε όταν έφυγαν τα ασθενοφόρα μαζί με τον γιο του.

Πήραν εντολή να τα μπαλώσουν;

Σύμφωνα, μάλιστα, με όσα κατήγγειλε στη zougla.gr στέλεχος της ΕΛΠΑ, που δεν θέλησε να αποκαλύψει το όνομά του, στο θέμα εμπλέκεται ακόμα και ο πρόεδρός της, ο οποίος φέρεται να έχει δώσει εντολή να «μπαλώσουν» το θέμα: «Έχει συμφωνηθεί και έχει δοθεί εντολή από τον Δεσποτόπουλο και τον Χαλιβελάκη να ρίξουμε την ευθύνη στον οδηγό στο 100% και να πούμε ταυτόχρονα ότι εκεί πέρα δεν υπήρχαν θεατές και ότι εκείνη την ώρα μπορεί να πέρναγε με τα παιδιά του».

Προκαταρκτική εξέταση

Τα πράγματα, όμως, περιπλέκονται ακόμα περισσότερο, αφού ο εισαγγελέας, Δ. Γκύζης, ανέλαβε να διεξάγει προκαταρκτική εξέταση, που διετάχθη τη Δευτέρα, με στόχο να διαπιστωθεί εάν διεπράχθησαν και από ποιους αδικήματα, όπως ανθρωποκτονία από αμέλεια, πρόκληση επικίνδυνης σωματικής βλάβης από αμέλεια και διατάραξη ασφάλειας συγκοινωνιών. Στο μικροσκόπιο της έρευνας θα μπουν όλα τα στοιχεία, μεταξύ των οποίων και αυτά που αφορούν στην καταλληλότητα της πίστας.

Χαρακτηριστικά, σημειώνεται ότι το πυροσβεστικό όχημα αποχώρησε για 30-45 λεπτά περίπου, επειδή έπρεπε να σπεύσει σε φωτιά στο Καπανδρίτι, ενώ την ίδια ώρα ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά. Επίσης, το ασθενοφόρο, που δεν υπήρχε στο χώρο, έκανε 45 περίπου λεπτά να φτάσει στην πίστα. Τέλος, ο γιατρός του αγώνα που εμφανίζεται στα χαρτιά (Νίκος Παππάς) δεν ήταν παρών, αλλά είχε εφημερία στο Κέντρο Υγείας Λουτρακίου, ενώ αυτός που ήταν παρών στο περιστατικό (Σπύρος Ηλιόπουλος) δεν είχε ειδοποιηθεί από άνθρωπο της διοργάνωσης, αλλά από φίλο του, οδηγό αγώνων, χωρίς το όνομά του να εμφανίζεται πουθενά. Τα ερωτήματα που ανακύπτουν είναι πάρα πολλά, αλλά το πιο σημαντικό έχει να κάνει με το ποιος φέρει τελικά την ευθύνη.

Ακούστε τι δήλωσε στη zougla.gr ο γιατρός του αγώνα, Νίκος Παππάς

Οι δηλώσεις στη zougla.gr του κ. Σπύρου Ηλιόπουλου, τον οποίο οι διοργανωτές παρουσιάζουν ως γιατρό του αγώνα

Μαρτυρίες

Σύμφωνα με τον Παύλο Αλέπη, ο οποίος ήταν αυτόπτης μάρτυρας και συμμετέχει 35 χρόνια σε αγώνες αυτοκινήτου ως οδηγός, αλλά και ως μηχανικός, «200% φταίει η οργανωτική επιτροπή. Ήταν απαράδεκτη, ανεπαρκής και επικίνδυνη». Στα παραπάνω συμφώνησε και ο διοργανωτής αγώνων, Μανώλης Διακάκης, που μίλησε και αυτός στη zougla.gr.

Ακούστε τη μαρτυρία του κ. Παύλου Αλέπη στη zougla.gr

Ακούστε τι λέει ο διοργανωτής αγώνων, Μανώλης Διακάκης, για το σημείο που σκοτώθηκε το οκτάχρονο αγόρι

Σχετικά με την πίστα

Η συγκεκριμένη πίστα, για όσους γνωρίζουν, μόνο πίστα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί. Στην ουσία, πρόκειται για ένα ασφαλτωμένο οικόπεδο, στο οποίο η προσθήκη των λεγόμενων Jersey (κόκκινα και λευκά πλαστικά που γεμίζουν με νερό) βοηθά τους οδηγούς να ξεχωρίζουν την ειδική διαδρομή. Να σημειώσουμε ότι υπάρχουν διαφόρων ειδών Jersey. Ωστόσο, δεν ξέρουμε αν τα συγκεκριμένα κάλυπταν τις προδιαγραφές ασφαλείας για έναν τέτοιο αγώνα. Τέλος, όσον αφορά τον αγώνα, ο συγκεκριμένος διοργανώθηκε για φιλανθρωπικό σκοπό και όλα τα μέλη της επιτροπής πήγαν να βοηθήσουν αφιλοκερδώς.

πηγή: http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=123454&cid=4

Όποιος αντέχει ας μπει στο site να δει και τα Videos...