Jump to content
pggiotas

Mercedes AMG V8 Engine honored with International Best Performance Engine of the Year 2010

Recommended Posts

Πάντως ρε παιδιά με λίγο ψάξιμο στο internet βρήκα ότι ο κινητήρας της Mercedes(6.2lt) ζυγίζει όσο ο κινητήρας 4.0 lt της ΒΜW...Συγκεκριμένα είναι 205kg έναντι 202 του αντίστοιχου "διαμαντιού" των Βαυαρών.Παράξενο για έναν τόσο απαρχαιωμένο κινητήρα,αν σκεφτούμε ότι η BMW πανηγύριζε που κατάφερε να κάνει 15kg ελαφρύτερο τον καινούριο από τον αντίστοιχο της προηγούμενης M3...

Επίσης,όσον αφορά το μέγεθος του,να υπενθυμίσω ότι η ferrari στο κορυφαίο μοντέλο της φοράει τον 6.0lt V12 με ιπποδύναμη 620Hp και ροπή 608Nm.Χαρακτηριστικά που φαίνονται στο άπειρο μάτι μου παραπλήσια με τον 20ετους τεχνολογίας Μ156 σε σχέση με την εξωγήινη τεχνολογία της ferrari...Αν σκεφτούμε επιπλέον τα Km που κάνουν τα αντίστοιχα αμάξια,καθώς και την τιμή τους(γύρω στα 600.000 νομίζω κάνει η 599,ενώ η ταπεινή C63 αλήθεια pggiotas πόσο κάνει? man_in_love.gif) μπορούμε να καταλάβουμε μερικά από τα στοιχεία που θεωρείται από τους γενικά πολύ προηγμένους κινητήρες...

Στην τελική ρε παιδιά μπορεί όντως να μην αξίζει να βγει best performance engine σύμφωνα με εσάς,αλλά δεν μπορείτε να τον απαξιώνετε και έτσι.Προσωπικά φαίνεται σαν εμπάθεια και χάνεται εν μέρη το 'δίκιο' σας.Επιπλέον,τόσοι που ψήφισαν κάτι θα ήξεραν...Άλλα και άσχετοι να ήταν,δεν μπορεί να είναι άσχετοι μόνο φέτος ενώ τα προηγούμενα χρόνια να ήταν σχετικοί...

Edited by nikolas_sportcoupe

Εγώ απλώς "αντέγραψα" την είδηση από το emercedesbenz.com.... Ετσι είχε το τίτλο του άρθρου έτσι τον έγραψα.....

Δεν φαντάστηκα ότι θα προκαλούσε τόση πίκρα και τόσα σχόλια.... :angry:/> tongue.gif

Απλή παράθεση μιας είδησης ήταν.....

Αλλωστε όποιος έκανε τον κόπο να διαβάσει ολόκληρο το άρθρο και να μην "τρελαθεί" από την "αδικία" θα καταλάβαινε....

μα το θέμα δεν είναι ο τίτλος..εγώ από την αρχή το φαντάστηκα και ούτε καν σε διόρθωσα...

το πρόβλημα είναι στα περιεχόμενα...

Φίλε Spanti αν κατάλαβες από το post μου ότι συγκρίνω αυτοκίνητα τι να σου πω...

Αυτό που έγραψα είναι ότι ο κινητήρας της AMG τοποθετείται και σε αυτοκίνητα 80-90.000 ενώ της ferrari σε αυτοκίνητο 400.000.

Επομένως από πλευράς κόστους,μου μοίαζει ένα μικρό θαύμα η 'απαρχαιωμένη' AMG να βγάζει ένα σύνολο ανταγωνιστικό της 'εξωγήινης' ferrari.

Και ξαναλέω ότι ο κινητήρας της ferrari δεν είναι φτιαγμένος να κάνει τα km που κάνει ο γερμάνος.

Συνεπώς,από τα λίγα 'μαθηματικά' που καταλαβαίνω,βλέπω ότι η AMG έχει βγάλει έναν κινητήρα με επιδόσεις παραπλήσιες(λίγο μικρότερο ιπποδύναμη,σχεδόν ίδια ροπή) της 599(φαντάσου..!),και μάλιστα αυτός ζυγίζει όσο ένας 4.0lt της άλλης εταιρίας με εξωγήινη τεχνολογία bmw...Τυχαίο?Δε νομίζω....pleasantry.gif(να μπούμε και λίγο στο κλίμα των ημερών)

Ps:Στην Gto νομίζω είναι ειδική έκδοση του κινητήρα,στην GTB βγάζει 611 με 607Nm.Kαι μην ξεχνάμε ότι είναι V12

Επίσης κάπου διάβασα ότι ο κόφτης στον AMG ειναι στις 7.200 και όχι στις 6.800,θα βάλω το Link όταν το ξαναβρώ...

Φίλε Spanti αν κατάλαβες από το post μου ότι συγκρίνω αυτοκίνητα τι να σου πω...

Αυτό που έγραψα είναι ότι ο κινητήρας της AMG τοποθετείται και σε αυτοκίνητα 80-90.000 ενώ της ferrari σε αυτοκίνητο 400.000.

Επομένως από πλευράς κόστους,μου μοίαζει ένα μικρό θαύμα η 'απαρχαιωμένη' AMG να βγάζει ένα σύνολο ανταγωνιστικό της 'εξωγήινης' ferrari.

Και ξαναλέω ότι ο κινητήρας της ferrari δεν είναι φτιαγμένος να κάνει τα km που κάνει ο γερμάνος.

Συνεπώς,από τα λίγα 'μαθηματικά' που καταλαβαίνω,βλέπω ότι η AMG έχει βγάλει έναν κινητήρα με επιδόσεις παραπλήσιες(λίγο μικρότερο ιπποδύναμη,σχεδόν ίδια ροπή) της 599(φαντάσου..!),και μάλιστα αυτός ζυγίζει όσο ένας 4.0lt της άλλης εταιρίας με εξωγήινη τεχνολογία bmw...Τυχαίο?Δε νομίζω....pleasantry.gif(να μπούμε και λίγο στο κλίμα των ημερών)

Ps:Στην Gto νομίζω είναι ειδική έκδοση του κινητήρα,στην GTB βγάζει 611 με 607Nm.Kαι μην ξεχνάμε ότι είναι V12

Επίσης κάπου διάβασα ότι ο κόφτης στον AMG ειναι στις 7.200 και όχι στις 6.800,θα βάλω το Link όταν το ξαναβρώ...

Και το φορτηγό της Ford τα ίδια πάνω κάτω αποδίδει και στην Αμερική η τιμή του είναι το 1/2 των AMG. Τι σημαίνει αυτό; Οτι έπρεπε να βγει performance engine? Εδώ δεν κρίνουν το value for money αλλά την καθε πτυχή της τεχνολογίας και της απόλυτης απόδοσης/επίδοσης. Ας του δίνανε το βραβείου του κινητήρα που θα κρατήσει 200.000km, no problem, αλλά αυτό δεν είναι βράβευση του permonce engine. 6800 διάβασα εγώ αλλά και 7200 να είναι Holly LOL High-revving ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!

• Downvote 1

Ας μείνουμε on topic παρακαλώ.

Και εγώ τείνω να συμφωνήσω ότι δεν αξίζει για best performance engine...

Ομως σύμφωνα με τη λογική hp/lt,hirevv,euro4-5 που αναφέρεστε,αξίζει ένας κινητήρας και δυστυχώς δεν μου φαίνεται να είναι αυτός της M3,αλλά της Mazda του RX8.

Κάνω κάπου λάθος?

post-1168-127778616222_thumb.jpg

Πάντως η AMG μας έχει συνηθίσει σε κόφτες το πολύ 5500στροφές και όντως δεν είναι λίγες για αμάξι με τόσα πολλά κυβικά..

αλλά σαν τις 9άρες της ferrari δεν είναι

ferrari_458_italia_in2_10.jpg

Γιατι εχω την εντυπωση οτι κανουμε σαν 5χρονα???

Τοσο πολυ νταλκας για το ποιος βγηκε ο καλυτερος η ο χειροτερος???

Οικονομικο συμφερον να υπηρχε, δεν θα γινοταν τοσος ντορος...

Ας προσπαθησουμε να ειμαστε πιο ηπιοι σε αυτα που γραφουμε, σιγουρα δεν συμφωνουμε σε ολα....

• Upvote 1

+1

Εάν κανένας το διάβαζε το flame που αναπτύχθηκε -χωρίς λόγω και αιτία κατ' εμέ- θα πίστευε ότι το mbclub.gr σαν ένα διεθνώς καταξιωμένο site έχει πλέον την αυθεντία να ψηφίζει και κατηγορίες καλύτερων κινητήρων κτλ κτλ..., επηρεάζοντας και το μέλλον των αυτοκινητοβιομηχανιών..... :angry:/> tongue.gif :lol:/>

Εάν λοιπόν κάναμε κάτι τέτοιο, ε, ας γινόταν τέτοια κουβέντα...

Προς τι το μίσος και ο (αλληλο)σπαραγμός δεν το κατανοώ...

Ζήσης

ας δεχόμαστε λοιπόν ό,τι και να μας πλασάρουν...

κριτική σκέψη 0

καθοδήγηση φουλ

για αυτό λέω εγώ..respect AMG χωρίς να ξέρω το γιατί..απλά επειδή μου έμαθαν να το λέω και για να γίνομαι αρεστός στο club μου...

• Upvote 1
  • Downvote 2

Ωρε Spanti...

ΦΥΣΙΚΑ και δεν θα πρέπει να δεχόμαστε χωρις κριτική ο,τι μας πλασάρουν...

ΚΑΙ φυσικά η οδήγηση και όχι η καθοδηγήση είναι ο σκοπός μας και το χόμπυ μας...

ΑΛΛΟ όμως συζητάω μετ' επιχειρημάτων, κρίνω και φτάνω ενίοτε σε συμπέρασμα και άλλο να πρέπει να κλειδωθεί τοπικ γιατί άρχισαν οι "ψιλες"

Αυτό εννοώ....

For the history, διαφωνώ με τον χαρακτηρισμό αυτού του κινητήρα, με βάση τα επιχειρήματα που διάβασα αλλά όχι και να παρεξηγηθώ με συνφορουμίτες στα πλαίσια αυτά...

Και δεν κατάλαβα: Όποιοι δεν έχουν την ίδια άποψη περί AMG γιατί αισθάνεσαι ότι δεν είναι "αρεστοί στο club" ? Ρε παιδιά, έχουμε μετοχές στην AMG και δεν το ξέρω..????

Όπως κατάλαβες, συμφωνώ μαζί σου, αλλά το πάω όχι μόνο σε θεωρητικό αλλα, κυρίως, σε πρακτικό επίπεδο.....

ΤΟ κλείδωμα ενός τόπικ σημαίνει ότι ο διάλογος εκτραχύνθηκε...

• Downvote 1

εγώ όπως κάθε χρονιά περιμένω ειδικά στο best performance engine ένα εξωτικό σύνολο..όπως φέτος περίμενα Ferrari 4.5-litre V8 (458 Italia)...

επιτέλους η τάξη αποκαταστάθηκε...μάλλον άκουσαν την γκρίνια μου πέρυσι..

Best performance engine 2011 Points

1. Ferrari 4.5-litre V8 (Ferrari 458 Italia) 194

2. Porsche 3.8-litre (Porsche GT3, GT3 RS) 126

3. Mercedes-AMG 6.2-litre V8 119

4. Nissan 3.8-litre twin turbo (Nissan GT-R) 97

5. McLaren 3.8-litre V8 (McLaren MP4-12C) 89

6. BMW 3-litre DI twin turbo 87

Αλλαξε την υπογραφη σου βρε αλήτη :to_become_senile:/>

Απουσιαζει τελείως ο 5.5 bi-turbo? :rofl:/>

Απουσιαζει τελείως ο 5.5 bi-turbo? :rofl:/>

Μην αλλάζεις θέμα.... Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να μην "πάει καλά" ο 6.2lt..... :to_become_senile:/>

Αλλαξε την υπογραφη σου βρε αλήτη :to_become_senile:/>

Απουσιαζει τελείως ο 5.5 bi-turbo? :lipssealed:/>

δεν απουσιάζει ρε συ..δες best ntalika engine...:rofl:/>

αναλυτικά τα αποτελέσματα

Best New Engine of the Year

Fiat 875cc two-cylinder (Fiat 500)

Green Engine of the Year

Best Performance Engine

Ferrari 4.5-litre V8 (Ferrari 458 Italia)

Sub 1-litre

1-litre to 1.4-litre

Volkswagen 1.4-litre TSI Twincharger

1.4-litre to 1.8-litre

BMW 1.6-litre four-cylinder turbo

1.8-litre to 2-litre

BMW diesel 2-litre twin-turbo

2-litre to 2.5-litre

Audi 2.5-litre five-cylinder turbo

2.5-litre to 3-litre

BMW 3-litre DI twin-turbo

3-litre to 4-litre

BMW 4-litre V8 (BMW M3)

Above 4-litre

Ferrari 4.5-litre V8 (Ferrari 458 Italia)

Edited by Spanti

Μην αλλάζεις θέμα.... Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να μην "πάει καλά" ο 6.2lt..... :to_become_senile:/>

δεν καταλαβαίνω μηχανολογικά για ποιον λόγο να πάει καλύτερα ο 6,2?

ειδικά όταν υπάρχουν σύνολα όπως της ferrari ,porsche,mclaren...

Αναμενόμενος ο τίτλος στον κινητήρα της 458...127 άλογα στο λίτρο είναι αυτά...Ο AMG δεν τα πήγε άσχημα και φέτος...Για να δούμε τι θα κάνει του χρόνου ο 5.5....

Αναμενόμενος ο τίτλος στον κινητήρα της 458...127 άλογα στο λίτρο είναι αυτά...Ο AMG δεν τα πήγε άσχημα και φέτος...Για να δούμε τι θα κάνει του χρόνου ο 5.5....

Ατμοσφαιρικα 127 παρακαλω!..Οι προπέλες δεν διαφημιζαν οταν εβγαζε η mercedes τα compressor οτι η πραγματικη δυναμη δεν συμπιεζεται?..απο οτι βλεπω αλλαξαν ροτα!..ευτυχως που υπαρχουν και οι νεοι κινητηρες 350-500-5,5 και θα παρουμε το αιμα πισω του χρονου πιστευω!..

Μια χαρά είναι φέτος η κατάταξη, δεν διαφωνώ σε κάτι από αυτά που βλέπω.

Ο bi-turbo έχει καιρό μπροστά του, τώρα βγήκε...