Jump to content
Sign in to follow this  
jimpan

Νομικες υποχρεωσεις του φορουμ.

Recommended Posts

Ίσως αποδώσει περισσότερο μια επώνυμη καταγγελία στο ΙΝΚΑ.

Φυσικά καλά κάνεις και το αναφέρεις και στα fora για να λάβουν γνώση τα μέλη και να έχουν το νου τους.

PANAGIOTIS EDIT

Μεταφέρθηκε από ένα άλλο θέμα για να τα έχουμε όλα ξεκάθαρα.

END PANAGIOTIS EDIT

Edited by PANAGIOTIS

Ίσως αποδώσει περισσότερο μια επώνυμη καταγγελία στο ΙΝΚΑ.

Φυσικά καλά κάνεις και το αναφέρεις και στα fora για να λάβουν γνώση τα μέλη και να έχουν το νου τους.

αν και οφφ τοπικ, θα το ρωτησω εδω, δραττοντας την ευκαιρια.....

δεν υπαρχει κίνδυνος να ¨αντεπιτεθει¨ ο καταγγελόμενος λόγω (κατα την αποψη του) συκοφαντικής δυσφημισης και να σερνόμαστε ετσι στα δικαστήρια, για κατι που γραψαμε σε μπλογκ και φορα δίχως προτιστως να εχει επιληφθει η δικαιοσυνη?

πως μπορουμε να είμαστε εξασφαλισμενοι απο αυτή την πλευρά, ακομη και σε αυτο το site απο τυχόν παραπονα μας εναντιων εταιριών, αντιπροσωπειων, πρατηρίων, κοκ, δεδομενου οτι , ακομη και η ...ανωνυμια μας, οταν το πραγμα τραβηξει στα ακρα, είναι υπο αιρεση...

γενικα, ¨τι παιζει¨ σ' αυτες τις περιπτωσεις??

Edited by jpower73

αν και οφφ τοπικ, θα το ρωτησω εδω, δραττοντας την ευκαιρια.....

δεν υπαρχει κίνδυνος να ¨αντεπιτεθει¨ ο καταγγελόμενος λόγω (κατα την αποψη του) συκοφαντικής δυσφημισης και να σερνόμαστε ετσι στα δικαστήρια, για κατι που γραψαμε σε μπλογκ και φορα δίχως προτιστως να εχει επιληφθει η δικαιοσυνη?

πως μπορουμε να είμαστε εξασφαλισμενοι απο αυτή την πλευρά, ακομη και σε αυτο το site απο τυχόν παραπονα μας εναντιων εταιριών, αντιπροσωπειων, πρατηρίων, κοκ, δεδομενου οτι , ακομη και η ...ανωνυμια μας, οταν το πραγμα τραβηξει στα ακρα, είναι υπο αιρεση...

γενικα, ¨τι παιζει¨ σ' αυτες τις περιπτωσεις??

Το site δε φέρει καμία ευθύνη για τις απόψεις τον μέλλον και τις δημοσιεύσεις του,σύμφωνα με τους ορους όλον τον forum του κόσμου.

Αναγράφεται και στην πρώτη σελίδα κάτω κάτω:

mbclub.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by Mercedes Benz.

mbclub.gr is not responsible for the content of threads/posts.

Copyright ©2007-2010

Το site δε φέρει καμία ευθύνη για τις απόψεις τον μέλλον και τις δημοσιεύσεις του,σύμφωνα με τους ορους όλον τον forum του κόσμου.

Αναγράφεται και στην πρώτη σελίδα κάτω κάτω:

mbclub.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by Mercedes Benz.

mbclub.gr is not responsible for the content of threads/posts.

Copyright ©2007-2010

χμ, αυτό το γνωρίζω...... ισως δεν εγινα σαφής...

Ας γινω πιο συγκεκριμενος,

εστω οτι μέσα από την ιστοσελίδα αυτή, αναφέρω το όνομα ενός συνεργείου το οποίο μου έκανε μάπα δουλεία στο αυτοκίνητο, στο αντιστοιχο forum/ΘΈΜΑ,

Η εν λόγω δημοσίευση ¨πέφτει¨ στην αντίληψη του ¨θιγόμενου¨ ο οποιος με τη σειρά του επιθυμώντας να κινήσει νομικές διαδικασίες εις βάρος μου, καθώς το site έχει....¨απαλλαγή", ζητά (μέσω διδικασιών) από το διαχειριστή της σελίδας στοιχεία προκειμένου αποκαλύψει την πραγματική μου ταυτότητα.

Θα ήθελα να μου διευκρινησετε την θέση σας σε μια ανάλογη περιπτωση

Ευχαριστώ

Σημαντικό αυτό που λέει ο jpower73!!!

Ίσως θα έπρεπε να ανοίξουμε ένα άλλο θέμα που να το εξηγεί κάποιος εκεί. dry.gif

Σαν φόρουμ και Λέσχη δεν έχουμε κάποιο στοιχείο για τα απλά μέλη μας.

Η πλατφόρμα κρατάει την i.p. για κάθε δημοσίευση όπως και την ώρα που έγινε αυτή.

Για να πάρει κάποιος αυτά τα στοιχεία που έχει η πλατφόρμα μας θα πρέπει:

α)να βρει ποιος είναι ο υπεύθυνος στον διαδικτυακό μας τόπο που και αυτό θα πρέπει να γίνει με εισαγγελική παραγγελία από τον θιγόμενο προς την ΕΕΤΤ.

β)να μας καλέσει με εισαγγελική παραγγελία αφού βρει τα στοιχεία μας και να μας ζητήσει την i.p. του μέλους που τον έθιξε.

γ)αφού αναγκαστικά του δώσουμε την i.p. να πάρει ξανά εισαγγελική παραγγελία και να ξαναπάει στην ΕΕΤΤ και να ζητήσει να του πουν ποιος χρήστης είναι πίσω από αυτή την διεύθυνση.

Αν μας καλέσει ο εισαγγελέας και μας ζητήσει επίσημα να δώσουμε την i.p. κάποιας δημοσίευσης είμαστε υποχρεωμένοι από τον νόμο να το κάνουμε γιατί αλλιώς το παράπτωμα μας λέγεται παρεμπόδιση δικαιοσύνης και πάει αυτεπάγγελτα.

Όπως καταλαβαίνεται η διαδικασία είναι αρκετά πολύπλοκη, έχει τις δικλείδες ασφαλείας της και δεν είναι κάτι που ο κάθε εισαγγελέας θα προχωρήσει πάντα, γιατί υπάρχουν και τα λεπτά θέματα του απορρήτου των επικοινωνιών και των δικαιωμάτων που έχει ο κάθε πολίτης.

Μονο σε εξαιρετικές περιπτώσεις που κινδυνεύει κάποια ζωή έχω ακούσει μέχρι στιγμής να έχει δοθεί άδεια από εισαγγελέα, χωρίς αυτό να είναι και ο κανόνας. Για μια απλή παράβαση είναι σύνηθες να μην προχωράει. Σε σοβαρότερες παραβάσεις όμως μπορεί να δοθεί η εισαγγελική παραγγελία. Μπορεί αύριο να αλλάξουν οι νόμοι και να χρειαστεί να προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα.

Μην ξεχνάμε όμως ότι ακόμα και με i.p. καταγεγραμμένη δεν είναι απόλυτο ότι είναι η δικιά μας, γιατί μπορεί να έχουμε πάρει την σύνδεση του wifi από τον γείτονα, είτε να έχουμε επιλέξει κάποιον ανώνυμο σερβερ για την είσοδο μας.

χμ, αυτό το γνωρίζω...... ισως δεν εγινα σαφής...

Ας γινω πιο συγκεκριμενος,

εστω οτι μέσα από την ιστοσελίδα αυτή, αναφέρω το όνομα ενός συνεργείου το οποίο μου έκανε μάπα δουλεία στο αυτοκίνητο, στο αντιστοιχο forum/ΘΈΜΑ,

Η εν λόγω δημοσίευση ¨πέφτει¨ στην αντίληψη του ¨θιγόμενου¨ ο οποιος με τη σειρά του επιθυμώντας να κινήσει νομικές διαδικασίες εις βάρος μου, καθώς το site έχει....¨απαλλαγή", ζητά (μέσω διδικασιών) από το διαχειριστή της σελίδας στοιχεία προκειμένου αποκαλύψει την πραγματική μου ταυτότητα.

Θα ήθελα να μου διευκρινησετε την θέση σας σε μια ανάλογη περιπτωση

Ευχαριστώ

Αν θέλει κάνει μήνυση και ζητά από τον εισαγγελέα να δώσει εντολή στον Πρόεδρο να δώσει ότι στοιχεία έχει. Ο Πρόεδρος δίνει το email και το όνομα που έχεις δηλώσει. Αν αυτά δεν είναι αρκετά, μπορεί να το ψάξει ακόμη περισσότερο μέσω του provider, να βρει δηλαδή IP κλπ.

Τέτοια έκταση θα δώσει ο εισαγγελέας αν τίθεται πολύ σοβαρό θέμα ή αδίκημα, και σε καμία περίπτωση αν πεις ότι σου έκανε μάπα ευθυγράμμιση στο αμάξι.

Η συνήθης πρακτική, αν ο "συκοφάντης" συνεχίζει να μην αποκαλύπτει την ταυτότητά του δείχνοντας κακοπιστία, είναι το εκάστοτε forum να φιλοξενεί επώνυμη απάντηση του θιγόμενου. Ο οποίος στην τελική, με την απάντηση που θα δώσει αξιολογείται από τους αναγνώστες και ο καθένας σχηματίζει δική του άποψη για το ποιος είναι έγκυρος.

Edited by blugosi

Σαν φόρουμ και Λέσχη δεν έχουμε κάποιο στοιχείο για τα απλά μέλη μας.

Η πλατφόρμα κρατάει την i.p. για κάθε δημοσίευση όπως και την ώρα που έγινε αυτή.

Για να πάρει κάποιος αυτά τα στοιχεία που έχει η πλατφόρμα μας θα πρέπει:

α)να βρει ποιος είναι ο υπεύθυνος στον διαδικτυακό μας τόπο που και αυτό θα πρέπει να γίνει με εισαγγελική παραγγελία από τον θιγόμενο προς την ΕΕΤΤ.

β)να μας καλέσει με εισαγγελική παραγγελία αφού βρει τα στοιχεία μας και να μας ζητήσει την i.p. του μέλους που τον έθιξε.

γ)αφού αναγκαστικά του δώσουμε την i.p. να πάρει ξανά εισαγγελική παραγγελία και να ξαναπάει στην ΕΕΤΤ και να ζητήσει να του πουν ποιος χρήστης είναι πίσω από αυτή την διεύθυνση.

Αν μας καλέσει ο εισαγγελέας και μας ζητήσει επίσημα να δώσουμε την i.p. κάποιας δημοσίευσης είμαστε υποχρεωμένοι από τον νόμο να το κάνουμε γιατί αλλιώς το παράπτωμα μας λέγεται παρεμπόδιση δικαιοσύνης και πάει αυτεπάγγελτα.

Όπως καταλαβαίνεται η διαδικασία είναι αρκετά πολύπλοκη, έχει τις δικλείδες ασφαλείας της και δεν είναι κάτι που ο κάθε εισαγγελέας θα προχωρήσει πάντα, γιατί υπάρχουν και τα λεπτά θέματα του απορρήτου των επικοινωνιών και των δικαιωμάτων που έχει ο κάθε πολίτης.

Μονο σε εξαιρετικές περιπτώσεις που κινδυνεύει κάποια ζωή έχω ακούσει μέχρι στιγμής να έχει δοθεί άδεια από εισαγγελέα, χωρίς αυτό να είναι και ο κανόνας. Για μια απλή παράβαση είναι σύνηθες να μην προχωράει. Σε σοβαρότερες παραβάσεις όμως μπορεί να δοθεί η εισαγγελική παραγγελία. Μπορεί αύριο να αλλάξουν οι νόμοι και να χρειαστεί να προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα.

Μην ξεχνάμε όμως ότι ακόμα και με i.p. καταγεγραμμένη δεν είναι απόλυτο ότι είναι η δικιά μας, γιατί μπορεί να έχουμε πάρει την σύνδεση του wifi από τον γείτονα, είτε να έχουμε επιλέξει κάποιον ανώνυμο σερβερ για την είσοδο μας.

απο τη στιγμή που θίγεται το επάγγελμα=πορτοφόλι=βιοποριστικό μεσο κάποιου, δεν νομίζω να "μασήσει". άλλωστε τι έχει να χάσει???????

Απεναντίας με μία αγωγή, αξιώνοντας ένα Χ χρηματικό ποσό θα μπορούσε να είναι και κερδισμένος.

Γενικά, εκτιμώ ότι, θα πρέπει να προσέχουμε τι γράφουμε και πως το γράφουμε, ακόμη και όταν έχουμε 100% δίκιο. Δεν ξέρουμε ποια θα είναι η αντίδραση του άλλου........

αλλωστε, ειτε ασύρματο είτε ενσύρματο ιντερνετ, η ακρη πάντα βρίσκεται.....

....και τα λεπτά θέματα του απορρήτου των επικοινωνιών και των δικαιωμάτων που έχει ο κάθε πολίτης........εδω, ......no comment

ααα, και να σημειωσω οτι δεν έχω καμια σχεση με το εν λόγω πρατήριο-εταιρία και γενικα με το αντικείμενο. Απλά επειδη γράφω και σε άλλα σάιτ, το συγκεκριμενο τοπικ μου κίνησε το ενδιαφέρον να αναφέρω τους προβληματισμους μου....

1000 συγνώμη αν κουρασα

ευχαριστω

Edited by jpower73

απο τη στιγμή που θίγεται το επάγγελμα=πορτοφόλι=βιοποριστικό μεσο κάποιου, δεν νομίζω να "μασήσει". άλλωστε τι έχει να χάσει???????

Χρήματα γιατί οι δικηγόροι δεν δουλεύουν για την ψυχή της μάνας τους.

Και δεν είναι και σίγουρο ότι θα κερδίσει το δικαστήριο μετά από 5-6 χρόνια που θα γίνει το πρώτο και άλλα τόσα μέχρι την τελεσιδικία.

Απεναντίας με μία αγωγή, αξιώνοντας ένα Χ χρηματικό ποσό θα μπορούσε να είναι και κερδισμένος.

Ειλικρινά δεν είναι τόσο εύκολο να κερδίσεις τέτοιες υποθέσεις.

Γενικά, εκτιμώ ότι, θα πρέπει να προσέχουμε τι γράφουμε και πως το γράφουμε, ακόμη και όταν έχουμε 100% δίκιο. Δεν ξέρουμε ποια θα είναι η αντίδραση του άλλου........

Συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενα σου.

αλλωστε, ειτε ασύρματο είτε ενσύρματο ιντερνετ, η ακρη πάντα βρίσκεται.....

Μην το λες αυτό... υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις... Θυμάμαι μια αστυνομικό που είχε το ρουτερ της ξεκλείδωτο και είχαν μπει από εκεί, είχαν πάει σε κάποια παιδοφιλικη σελίδα... Ποτέ δεν τους έπιασαν.

....και τα λεπτά θέματα του απορρήτου των επικοινωνιών και των δικαιωμάτων που έχει ο κάθε πολίτης........εδω, ......no comment

Υποθετικά!!! αν μας καλέσει ο εισαγγελέας δεν θα πάμε και εμείς χωρίς την νομική μας υποστήριξη. Αν όλα είναι συνομα τότε θα αναγκαστούμε να συμμορφωθούμε.

ααα, και να σημειωσω οτι δεν έχω καμια σχεση με το εν λόγω πρατήριο-εταιρία και γενικα με το αντικείμενο. Απλά επειδη γράφω και σε άλλα σάιτ, το συγκεκριμενο τοπικ μου κίνησε το ενδιαφέρον να αναφέρω τους προβληματισμους μου....

Σε όλα τα φόρουμ πιστεύω η ίδια αντιμετώπιση υπάρχει.

Χρήματα γιατί οι δικηγόροι δεν δουλεύουν για την ψυχή της μάνας τους.

Και δεν είναι και σίγουρο ότι θα κερδίσει το δικαστήριο μετά από 5-6 χρόνια που θα γίνει το πρώτο και άλλα τόσα μέχρι την τελεσιδικία.

Ειλικρινά δεν είναι τόσο εύκολο να κερδίσεις τέτοιες υποθέσεις.

συμφωνώ. αλλα πιστεψε με τα δικαστήρια είναι γεμάτα με τέτοιες αλλά και πολυ πιο ..soft... περιπτωσεις.

Ακόμη και για μια αντιδικία, ο άλλος σε ΄σερνει' στα δικαστήρια για ψυλλου π_δ_μα.... (που φτασαμε/?/?/?)

Μην το λες αυτό... υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις... Θυμάμαι μια αστυνομικό που είχε το ρουτερ της ξεκλείδωτο και είχαν μπει από εκεί, είχαν πάει σε κάποια παιδοφιλικη σελίδα... Ποτέ δεν τους έπιασαν.

καθε υπολογιστής που μπαινει στο ιντερνετ ... "αφηνει ιχνη". αν το κανεις μια και μοναδικη φορά, ισως να μην πιαστεις. αλλά η ...επαναληψη ...ειναι που θα σε προδωσει... lipssealed.gif

Υποθετικά!!! αν μας καλέσει ο εισαγγελέας δεν θα πάμε και εμείς χωρίς την νομική μας υποστήριξη. Αν όλα είναι συνομα τότε θα αναγκαστούμε να συμμορφωθούμε.

......εισαι απολυτα ΣΑΦΗΣ.......

γενικα, χωραει πολυ κουβεντα το θεμα......αλλά πρεπει να παω το μωρο βολτα.... girl_cray2.gifgirl_crazy.gif

Edited by jpower73

Η εισαγγελική παρέμβαση δε δίνεται τόσο εύκολα (δεν ασχολούνται με τέτοια "μικρά" ζητήματα). Εδώ για μεγαλύτερες υποθέσεις (π.χ. εκβιασμός) και πάλι δύσκολα συναινεί ο εισαγγελέας. Κατά τα άλλα συμφωνώ οτι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και σίγουροι για το τι γράφουμε στις συζητήσεις.

ΥΓ. Αν η συζήτηση αυτή γίνεται σε καφενείο και μάλιστα με πολλούς παρευρισκόμενους (μάρτυρες), τι επιπτώσεις έχει γι' αυτόν που τα είπε και για τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού;

Να σας θυμίσω το 2007 που είχα κάνει ένα ποστ για ένα πολύ μεγάλο εξουσιοδοτημένο επισκευαστή εδώ στην Αθήνα.

Μου είχαν κάνει πολύ κακή δουλειά και τα έγραψα τότε χύμα!

Το 2009 είχαμε ένα ραντεβού με την ίδια αντιπροσωπεία και εκεί με ρώτησαν τι είχε γίνει???

Τους εξιστόρησα το συμβάν και ούτε με ενόχλησαν.

Η άρση του απορρήτου για θέματα τόσο απλά (πχ. κρίση περί της ποιοτητας παροχής εργασίας κάποιου) είναι σπάνια έως μηδενική...

Για τις περιπτώσεις αυτές, όπου και αγωγή να σου κάνουν (επίσης σπάνιο), οι αποζημιώσεις είναι αστείες και έτσι οι φερόμενοι ως θιγόμενοι αποθαρρύνονται.. Πού να περιμένουν τόσο καιρό, να πληρώνουν δικηγόρο κτλ και να χαλούν και την φήμη τους παραπάνω, γιατί όλοι θα τους κράζουν που προσπαθούν να φιμώσουν "την κριτική στο πρόσωπο τους" κτλ κτλ

Άλλο τώρα εάν απειλείς κτλ κάποιον όπου το πράγμα αλλάζει.

Πάντως, οι περισσότεροι, νομίζω, πάντως, από εμάς, ήδη αναφέρουμε τα στοιχεία μας...

Δεν έχουμε να κρύψουμε άλλωστε τίποτα, που έλεγε κάποιος Έλλην πολιτικός...

Ζήσης

ΥΓ. Θεωρώ βέβαια αυτονόητο ότι η διασφάλιση επιπέδου στο φόρουμ μας, δεν εκπορρέει από τον φόβο ενδεχομένου μηνύσεων κτλ, αλλά ως στοιχειώδης "εσωτερική επιταγή" του καθενός εκ των συμμετεχόντων...

σε συνεχεια προηγουμενων...αποψεων μου, παραθετω....

http://alepounews.blogspot.com/2011/01/blog-post_440.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Alepou+%28Alepou%29

Πλήρωσε ακριβά καταγγελία

Πέμπτη, 6 Ιανουαρίου 2011

Σε περιπέτειες έμπλεξε ένας καταναλωτής που μετέφερε τα παράπονά του από εταιρία στο προσωπικό του ιστολόγιο, καθώς βρέθηκε να έχει μηνυθεί για δυσφήμιση και σαμποτάζ

Απίστευτη τροπή είχε τελικά η ιστορία ενός δυσαρεστημένου καταναλωτή, ο οποίος τόλμησε να δημοσιοποιήσει τα παράπονά του από χρήση υπηρεσίας εταιρίας για service υπολογιστών, στο προσωπικό του blog.

Μετά από απίστευτες ώρες γραφειοκρατικών διαδικασιών και αφού στράφηκε τόσο στο Συνήγορο του Καταναλωτή, όσο και σε Ανεξάρτητες Αρχές για την τακτοποίηση του προσωπικού θέματος, αποφάσισε να κοινοποιήσει στο blog του την απίστευτη ταλαιπωρία που υπέστη.

Για κακή του όμως τύχη, η εν λόγω εταιρία... αφού έψαξε στα προσωπικά κιτάπια του, κατέθεσε αγωγή αποζημίωσης 200.000 ευρώ για σαμποτάζ και δυσφήμιση που ο καταναλωτής προκάλεσε στην εταιρία.

Η υπόθεση αναμένεται να εκδικαστεί μέσα στον Ιανουάριο του 2011 στο Πρωτοδικείο Πειραιά.

Πιο αναλυτικά, και ενώ ο καταναλωτής είχε δικαίωμα να στραφεί δικαστικά εναντίον της εταιρίας, προτίμησε την εξωδικαστική επίλυση της διαφοράς.

Προσέφυγε στον Συνήγορο του Καταναλωτή, ζητώντας μάλιστα την διαμεσολαβητική παρέμβαση της Ανεξάρτητης Αρχής για την συμβιβαστική επίλυση του προβλήματος και δημοσιοποίησε την ταλαιπωρία που υπέστη στο ιστολόγιό του.

Η κίνηση αυτή όμως δεν εκτιμήθηκε θετικά από την εταιρία, η οποία αντί να συμβάλει στην προσπάθεια εξωδικαστικής επίλυσης, στράφηκε εναντίον του με αγωγή για προσβολή φήμης, επικεντρώνοντας στη διαδικτυακή διαμαρτυρία του καταναλωτή.

Η αγωγή βασίζεται στις διατάξεις περί Τύπου και οι αξιώσεις ανέρχονται στο ποσό των 199.900 ευρώ (έντοκα).

Αξίζει να σημειωθεί ότι το Πρωτοδικείο Πειραιά ήταν το πρώτο Ελληνικό δικαστήριο που αναγνώρισε τεκμηριωμένα ότι οι διατάξεις περί Τύπου δεν εφαρμόζονται στα ιστολόγια, σε υπόθεση στην οποία υπερασπιστήκαμε blogger εναγόμενο από Νομάρχη (απόφαση 4980/2009).

Πηγή:news247.gr

Edited by jpower73

Δεν νομίζω εν τέλει να τον "κυνηγήσουν"... sad.gif