Jump to content
alexisp

Διαφημιστικη καμπανια για το Ε (2010)

Recommended Posts

...

Και επειδή πραγματικά οι καιροί αλλάζουν, δεν γνωρίζω αν έφθασε και σε άλλους κατόχους Mercedes, ενημερωτικό φυλλάδιο στο οποίο διαφημίζουν ότι πωλούν το Ε200 με έκπτωση 8.000 ευρώ το Ε200 κουπέ με έκπτωση 10.000 ευρώ και Ε200 ανοιγόμενης οροφής 12.000 ευρώ!. Περιμένετε και άλλα φυλλάδια με εσώκλειστες επιταγές …………καλό σας βράδυ.

Ναι, μου ήρθε κι εμένα αυτό. Λυπηρό ομολογώ...

Αυτη η εκπτωση που λετε ισχυει ΜΟΝΟ για οσους εχουν αγορασει καινουριο mercedes και οχι για οποιον απλα θελει να αγορασει τωρα

Αυτη η εκπτωση που λετε ισχυει ΜΟΝΟ για οσους εχουν αγορασει καινουριο mercedes και οχι για οποιον απλα θελει να αγορασει τωρα

offtopic8mg.gif

Η καμπάνια με τις επιταγές ισχύει για κατόχους MB, που έχουν αγοράσει ΜΒ απο Ελλάδα και καινούριο μέσω του επίσημου δικτύου κάποια στιγμή στο παρελθόν. Επίσης όπως θα προσέξατε αναγράφεται και το όνομά σας πάνω στην επιταγή και είναι καθαρά προσωπική smile.gif

Παιδιά μιλάμε για 2 διαφορετικά θέματα.

Ανοίγουμε ένα άλλο θέμα για την διαφημιστική καμπάνια της ΜΒ.

Ναι, μου ήρθε κι εμένα αυτό. Λυπηρό ομολογώ...

Ναί και σε εμένα ήρθε αλλά τώρα που ήρθε, με το φόρο πολυτελείας εννοώ, στην ουσία αυτόν γλιτώνεις.Ε κάτι είναι κι αυτό...........

Οτιδήποτε είναι σε όφελος του αγοραστή , είναι καλοδεχούμενο και ευχάριστο στις μαύρες εποχές που ζούμε....

offtopic8mg.gif

Η καμπάνια με τις επιταγές ισχύει για κατόχους MB, που έχουν αγοράσει ΜΒ απο Ελλάδα και καινούριο μέσω του επίσημου δικτύου κάποια στιγμή στο παρελθόν. Επίσης όπως θα προσέξατε αναγράφεται και το όνομά σας πάνω στην επιταγή και είναι καθαρά προσωπική smile.gif

Δεν ισχύει αυτό όπως το γράφεις διότι σ’ εμένα μου έστειλαν το ονομαστικό μπλοκ «επιταγών» χωρίς να έχω αγοράσει το αυτοκίνητο από Ελλάδα.

Δεν ισχύει αυτό όπως το γράφεις διότι σ’ εμένα μου έστειλαν το ονομαστικό μπλοκ «επιταγών» χωρίς να έχω αγοράσει το αυτοκίνητο από Ελλάδα.

Εγώ σου λέω τι λέει η ενημέρωση που έχει σταλεί στο επίσημο δίκτυο.

Αν θέλεις, στείλε με pm το πλαίσιο απο το αμάξι σου και το ονοματεπώνυμό σου.

Εχει αρκετό "ενδιαφέρον" αυτό που λες... smile.gif

Περίεργο μου φαίνεται πάντως. Πως σε βρήκανε ως πελάτη και σου στείλανε την "επιταγή"; Γιατί είναι άλλο το τμήμα sales και άλλο το τμήμα aftersales.

Edited by papalos

Την εβδομαδα που μας περασε ο γαμπρος μου σε ερωτηση για την εκπτωση που λεμε στην ΕΚΚΑ πηρε την απαντηση που αναφερει και πιο πανω ο papalos

Εμένα πάντως μάλλον με έχουν φοβηθεί, με τόσες φωνές που τους έχω βάλει και γι΄αυτό δεν μου έστειλαν τίποτα ακόμα, παρότι το αμάξι το αγόρασα από την Ελλάδα.

Περίεργο μου φαίνεται πάντως. Πως σε βρήκανε ως πελάτη και σου στείλανε την "επιταγή"; Γιατί είναι άλλο το τμήμα sales και άλλο το τμήμα aftersales.

Ίσως πήγε για συντήρηση το αυτοκίνητο του σε κάποιο εξουσιοδοτημένο και τον φακέλωσαν...Πελάτες ψάχνουν έτσι κι αλλιώς αυτοί...smile.gif

Εμένα πάντως μάλλον με έχουν φοβηθεί, με τόσες φωνές που τους έχω βάλει και γι΄αυτό δεν μου έστειλαν τίποτα ακόμα, παρότι το αμάξι το αγόρασα από την Ελλάδα.

Μάλλον πήρε την επιταγή σου ο paptak! smile.gif

30000 δωροεπιταγες!!! Στα 3 και ενα δωρο!!! Τι αλλο θελουμε!!! Για την cls τιποτα ομως...

30000 δωροεπιταγες!!! Στα 3 και ενα δωρο!!! Τι αλλο θελουμε!!! Για την cls τιποτα ομως...

offtopic8mg.gif

Οποιος έχει να πάρει την CLS , έστω και την βασική προς το παρόν 350CGI, δεν χρειάζεται δώρα.... smile.gifsmile.gifbiggrin.gif

Φαίνεται ότι επειδή κάνω τις συντηρήσεις σε επίσημους συντηρητές μάλλον με αγάπησαν !, ίσως…….., όμως ο λαός λέει: «ο τράγος δεν αρμέγεται». Εγώ για αγορά νέου αυτοκινήτου, ούτε καλημέρα δεν περνάω να τους πω στα μαγαζιά τους, η Γερμανία είναι 2,5 ώρες περίπου απ’ εδώ με το αεροπλάνο. Εάν το αγόραζα φίλοι μου το αυτοκίνητο από την αντιπροσωπία με την αγορά του αυτοκινήτου που έκανα (13.000 χιλιόμετρα και εννέα μήνες κυκλοφορία) την λέξη και μόνον «ΚΕΝΟΥΡΓΙΟ» θα την πλήρωνα περίπου 20.000 ευρώ.

Edited by paptak

Ίσως πήγε για συντήρηση το αυτοκίνητο του σε κάποιο εξουσιοδοτημένο και τον φακέλωσαν...Πελάτες ψάχνουν έτσι κι αλλιώς αυτοί...smile.gif

ακριβως ετσι γινεται.και στο βολο,ενας φιλος μου που αγορασε μεταχ.απο γερμανια,επειδη πηγαινει στο εξουσιοδοτημενο,του στειλαν και σ αυτον την δωροεπιταγη!

πιστευω οτι παρα τις οδηγιες του επισημου δικτυου,στην πραξη,οι πελατες του εξουσιοδοτημενου service εχουν τα ιδια προνομια ασχετα αν αγορασαν απο ελλαδα καινουργιο η απο γερμανια μεταχειρισμενο.

Edited by labisnik

Εγώ για αγορά νέου αυτοκινήτου, ούτε καλημέρα δεν περνάω να τους πω στα μαγαζιά τους, η Γερμανία είναι 2,5 ώρες περίπου απ’ εδώ με το αεροπλάνο. Εάν το αγόραζα φίλοι μου το αυτοκίνητο από την αντιπροσωπία με την αγορά του αυτοκινήτου που έκανα (13.000 χιλιόμετρα και εννέα μήνες κυκλοφορία) την λέξη και μόνον «ΚΕΝΟΥΡΓΙΟ» θα την πλήρωνα περίπου 20.000 ευρώ.

Συμφωνώ και με το παραπάνω. Μτχ Γερμανίας σε κατάσταση σαν καινούριο = στα μισά σχεδόν χρήματα.

Συμφωνώ και με το παραπάνω. Μτχ Γερμανίας σε κατάσταση σαν καινούριο = στα μισά σχεδόν χρήματα.

Δεν είναι ακριβώς έτσι, και εκεί το καλό αυτοκίνητο είναι ακριβό, όμως σε κάθε περίπτωση επειδή όταν αγοράζεις ως ιδιώτης ένα αυτοκίνητο δεν προσδοκάς σε περεταίρω εμπορικό κέρδος, όπως ο έμπορος, σου συμφέρει να κάνεις μια ακριβή αγορά και να καρπωθείς το εμπορικών κέρδος του εμπόρου εάν το αγόραζες από εδώ, σε ποιότητα αυτοκινήτου. Τέλος πάντων σε καμία περίπτωση η αγορά είτε «καινούργιου», εννοώ κάτω του έτους, είτε μεταχειρισμένου, εννοώ μερικών ετών, δεν συμφέρει η Ελληνική αγορά από κάθε άποψη.

Κατανοώ αυτό που λες Γιώργο, αλλά αν πάω στην αντιπροσωπεία με την επιταγή των 8.000€ και τους πω "τυλίξτε μου μία Ε" η οποία κοστίζει 60 τιμοκατάλογο και ζητήσω να κρατήσουν και το C μου, πόσα δίνω; Έστω ότι το C στην αγορά πιάνει ένα 25άρι. Πόσο θα μου το κρατήσει η αντιπροσωπεία; 20? Έστω 20. Άρα 20 (το C) + 8 (επιταγή)= 28. Θέλω άλλα 32k.

Θες 32.000 εσύ και 28.000€ ο διανομέας. Γιατί το αμάξι ως ανταλλαγή δεν αποτιμάται σε μετρητό και επιπλέον όσο μένει ώς ανταλλαγή σε ένα μαγαζί χάνει συνεχώς την αξία του...

Plan B.

Το πουλάω έξω στα 25k, έχω την επιταγή 8k και ως γνωστό όταν μιλάμε για Mercedes, όλοι μας ξέρουμε ότι πέφτουν εκπτώσεις... να πάρω και 2k έκπτωση; 25+8+2=35. Άρα θέλω άλλα 25k. Διαφορά; 7k.

Τι θέλω να πω; Οτι η "δωροεπιταγή" δεν είναι μία ευγενική χορηγία της MB. Και χωρίς αυτήν να πάς στην αντιπροσωπεία, στα ίδια θα σου βγει το αυτοκίνητο.

H "δωροεπιταγή" είναι μια ακόμη χαριστική βολή στους διανομείς Αλέξηηηηηηηηηη.... smile.gif

Οι εποχές που διανομείς βγάζανε χρήματα απο την εμπορία έχουνε περάσει ανεπιστρεπτί! Και ότι χρήματα βγάζανε τα έχουνε επενδύσει(οι περισσότεροι) στα μαγαζία τους πάλι για να είναι "εναρμονισμένοι" με τις απαιτήσεις της μαμάς...

Edited by papalos

Ποιος βγαίνει κερδισμένος; Η μαμά Mercedes smile.gif

Έχω κάπου λάθος;

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!! biggrin.gif

Θέλουνε και παραθέλουνε να πουλήσουνε...

Παράδειγμα:

Πας εσύ στον επίσημο να πάρεις αυτοκίνητο κάνοντας ανταλλαγή το αμάξι σου. Στο αξιολογούνε για παράδειγμα 10.000€. Αν το καινούριο κάνει 50.000€, τότε με 40.000€ αγοράζεις το καινούριο. Ο διανομέας για να σου φέρει το αμάξι πληρώνει στα κεντρικά μετρητοίς όλο το ποσό του καινούριου, δηλαδή 50.000€ και μένει φεσωμένος κατά 10.000€. Αν αρχίσει ο πελάτης και ζητάει και δώρο το ένα και το άλλο, τότε κλάφτα Χαράλαμπε... Πάει η προμήθεια στράφι...

Αν για παράδειγμα γίνουνε 10 παρόμοιες ενέργειες, μένει φεσωμένος και 100.000€. Αν παίζει και καμιά καμπάνια τύπου "επιταγών" όπως με το W212, τότε τρώει επιπλέον φέσι.

Ας πούμε τώρα ότι κάποιο αμάξι το κράτησε ανταλλαγή για 10.000€(προκειμένου να δώσει κάποιο νέο αυτοκίνητο) ενώ η πραγματική αξία του είναι στα 7.000€. Θα μπορέσει να το πουλήσει 10.000€; Θα φάει επιπλέον φέσι 3.000€.

Παλαιότερα που οι ανταλλαγές δίνανε και πέρνανε υπήρχε και ο βραχνάς των στοχοποιήσεων του κάθε διανομέα(ετήσιος στόχος πωλήσεων), οπότε για να μπορέσει να πουλήσει ο διανομέας και να φύγουνε απο την μερίδα του τα καινούρια που του χρέωνανε αναγκαστικά τα κεντρικά, έπρεπε να κάνει ανταλλαγές με όποιο κόστος. Τώρα όλα αυτά τα μ/χ που έχει μαζέψει τι θα τα κάνει; Θα τα πουλήσει στην τιμή που τα κράτησε ως ανταλλαγή; ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

Αυτά...

Θα συμφωνησω σε ολα μα ολα επειδη αλλαζουμε πολυ συχνα ανα 6ετια αυτοκινητο εχω δει καποια πραγματα wink3.gif

Απο την στιγμη που κρατησεις μεταχειρισμενο και δεν φυγει αμεσως (1,2,3 μηνες) αλλα μεινει για 1-2χρονια πανε τα λεφτα πεταξανε αυτο θα παθουν και οι μαντραδες που εχουν στοκαρει αυτοκινητα μεταχειρισμενα!

Edited by nikosw204

Αληθεια εμενα γιατι δεν εχει ερθει κατι;;Στους αυτοκινητηστες δεν στελνουν μαλλον γιατι θα μου βγει σχεδον τσαμπα με την εκπτωση 12.000ευρω sarcastic_hand.gif

Τι λες εσυ Γιωργο; scratch_one-s_head.gif