Jump to content
blugosi

Απαράδεκτα υψηλές τιμές ανταλλακτικών MB Hellas - Πρόταση για καταγγελία

Recommended Posts

Αν και έχω αναφερθεί σποραδικά σε τιμές ανταλλακτικών εντός του φόρουμ, δεν είχα αξιολογήσει συνολικά τις τιμές των ανταλλακτικών της MB Hellas.

Πρόσφατα, ψάχνοντας και με χρήση του προγράμματος EPC, διαπίστωσα ότι οι τιμές που διαθέτει η Ελληνική αντιπροσωπεία τα ανταλλακτικά τους είναι υπερβολικές σε σχέση με άλλες αγορές.

Για παράδειγμα στην Μ. Βρετανία, οι τιμές αναρτώνται Εδώ.

Σε έλεγχο που έκανα σε αρκετά ανταλλακτικά μεταξύ των τιμών που δίνει η ΜΒ Ελλάς στο Ελληνικό site και του Εγγλέζικου site, διαπίστωσα μία διαφορά που κυμαίνεται από 35 έως 40 % !!!

Τα ανταλλακτικά που τσεκάρισα αφορούν το δικό μου αμάξι , και ήταν ηλεκτρονικά, πόρτες, καπώ, κυλινδροκεφαλή, πιστόνια, αντλίες διάφορες, φώτα κλπ. Και δεν αναφέρομαι σε ΟΕΜ ανταλλακτικά όπως π.χ φώτα εταιρειών σαν την Valeo, Bosch, Magnetti Marelli κλπ. που διατίθενται έτσι κι αλλιώς σε πιο χαμηλές τιμές.

Αν θέλει κάποιος να συγκρίνει ανταλλακτικά για το δικό του αμάξι είναι πολύ εύκολο, ας το κάνετε.

Λαμβάνοντας υπόψη ότι και για να πάνε τα ανταλλακτικά στην Αγγλία απαιτούνται μεταφορικά, όπως και για την Ελλάδα, θεωρώ ότι συνολικά η ΜΒ Ελλάς κερδοσκοπεί κατά κάποιον τρόπο.

Δεν πρόκειται εν μέσω αυτής της οικονομικής κατάστασης να ανεχτώ τέτοιες εμπορικές πολιτικές.

Με βάση αυτή, σκέφτομαι να κάνουμε μία επίσημη, ενυπόγραφη καταγγελία στον αρμόδιο Υπουργό κο. Χρυσοχοϊδη, ο οποίος στα ΜΜΕ δηλώνει ότι ψάχνει τις θυγατρικές εταιρείες ξένων μητρικών που πουλάνε πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα και τις πιέζει να συμπιέσουν τα κόστη.

Ανεξάρτητα με τις κινήσεις της κυβέρνησης, μόνο και μόνο η δημοσιότητα που θα πάρει το θέμα ενδεχομένως να αποτελέσει μοχλό πίεσης στην Ελληνική Μερσεντές.

Αν το ΔΣ του club δεν εκτιμά ότι πρέπει να εμπλακούμε σαν club, μπορούμε να γράψουμε την καταγγελία και να την υπογράψουμε σαν ιδιώτες. Θα τυπώσω τα οικονομικά στοιχεία για να τα επισυνάψουμε στην καταγγελία.

Ακούω τις σκέψεις σας.

Edited by blugosi
  • Upvote 1

Θα σου πω την δευτέρα το πρωί.

Θα το συζητήσουμε την Κυριακή.

Αν και δεν πιστεύω ότι θα "ιδρώσει" το αυτί τους βρίσκω την ιδέα σου ενδιαφέρουσα.....

Με βάση αυτή, σκέφτομαι να κάνουμε μία επίσημη, ενυπόγραφη καταγγελία στον αρμόδιο Υπουργό κο. Χρυσοχοϊδη, ο οποίος στα ΜΜΕ δηλώνει ότι ψάχνει τις θυγατρικές εταιρείες ξένων μητρικών που πουλάνε πιο ακριβά τα προϊόντα τους στην Ελλάδα και τις πιέζει να συμπιέσουν τα κόστη.

Ανεξάρτητα με τις κινήσεις της κυβέρνησης, μόνο και μόνο η δημοσιότητα που θα πάρει το θέμα ενδεχομένως να αποτελέσει μοχλό πίεσης στην Ελληνική Μερσεντές.

Ακούω τις σκέψεις σας.

Εμένα η γνώμη μου είναι ότι κανένας "κος Χρυσοχοΐδης" και λοιποί δεν πρόκειται να ασχοληθούν με ένα τέτοιο θέμα. Αυτό θα μπορούσαμε να το κάνουμε εάν ζούσαμε στη Γερμανία, στην Ελβετία και σε χώρες όπου υπάρχει η κοινωνική ευθύνη και συνείδηση στα κράτη. Στην Ελλάδα δεν πρόκειται κανείς να το κάνει..

Και στην Mercedes Ελλάς δεν νομίζω ότι θα ιδρώσει καν το αυτί τους, σίγουρα και αυτοί μιζάρουν το κράτος για κάποιο λόγο. Οπότε δεν θα ασχοληθεί κανείς..

Άποψή μου βέβαια. Μακάρι να είμαι λάθος σε αυτό.

Edited by mauros200aris

Οι τιμές ειναι εδω ειναι τουλαχιστον 30% παραπανω και ιδιαιτερα σε extra..π.χ για να παρεις ενα αμορτισερ airmatic πρεπει να πουλησεις το 2ο αυτοκινητο σου!..στην γερμανια dealer πουλανε τα γνησια παντα ανταλακτικα με κωδικους mercedes μεσω ebay σε ακομα φθηνοτερες τιμές.

Εγω ειμαι συμφωνος..εστω να μας δωσουν καποια καλη εκπτωση για το club.εχουν καρτα με 10% που συμπληρωνεις εκει αν θελεις αλλα το 10% νομιζω οτι ειναι λίγο αλλωστε μελη εδω στο forum (papalos) εχουν κανει πολυ μεγαλυτερη χωρις να εχουν τα οικομικα μεγεθη της Mercedes hellas!

Εμένα η γνώμη μου είναι ότι κανένας "κος Χρυσοχοΐδης" και λοιποί δεν πρόκειται να ασχοληθούν με ένα τέτοιο θέμα. Αυτό θα μπορούσαμε να το κάνουμε εάν ζούσαμε στη Γερμανία, στην Ελβετία και σε χώρες όπου υπάρχει η κοινωνική ευθύνη και συνείδηση στα κράτη. Στην Ελλάδα δεν πρόκειται κανείς να το κάνει..

Και στην Mercedes Ελλάς δεν νομίζω ότι θα ιδρώσει καν το αυτί τους, σίγουρα και αυτοί μιζάρουν το κράτος για κάποιο λόγο. Οπότε δεν θα ασχοληθεί κανείς..

Άποψή μου βέβαια. Μακάρι να είμαι λάθος σε αυτό.

Σεβαστή η άποψή σου, αλλά ο μόνος σίγουρος τρόπος για να μην πετύχεις τίποτε είναι να μην το ξεκινήσεις καν.

Εγώ μαζί σας είμαι, την γνώμη μου είπα.

Παναγιωτη και εγω συμφωνω μαζι σου,οτι πρεπει να γινει καποια κινηση.και εγω εχω βρει μεγαλες διαφορες τιμων απο mb γερμανιας σε σχεση με mb hellas.

ειναι απαραδεκτο η ιδια εταιρεια να χρεωνει φθηνοτερα σε χωρες με μεγαλυτερα εισοδηματα των πολιτων της,(αγγλια γερμανια)και ακριβοτερα σε χωρες με μικροτερα εισοδηματα οπως η ελλαδα.

βεβαια υπαρχει και ο αντιλογος του υψηλοτερου λειτουργικου κοστους των εταιρειων στην ελλαδα(φοροι,εργοδοτικες εισφορες κλπ),αλλα δεν πρεπει παντα να εμφανιζεται σαν δικαιολογια..

Οι τιμές ειναι εδω ειναι τουλαχιστον 30% παραπανω και ιδιαιτερα σε extra..π.χ για να παρεις ενα αμορτισερ airmatic πρεπει να πουλησεις το 2ο αυτοκινητο σου!..στην γερμανια dealer πουλανε τα γνησια παντα ανταλακτικα με κωδικους mercedes μεσω ebay σε ακομα φθηνοτερες τιμές.

Εγω ειμαι συμφωνος..εστω να μας δωσουν καποια καλη εκπτωση για το club.εχουν καρτα με 10% που συμπληρωνεις εκει αν θελεις αλλα το 10% νομιζω οτι ειναι λίγο αλλωστε μελη εδω στο forum (papalos) εχουν κανει πολυ μεγαλυτερη χωρις να εχουν τα οικομικα μεγεθη της Mercedes hellas!

καλα σε αυτο μην παιρνεις και ορκο.οτι γερμανια αυτα που πουλανε στο ebay ειναι γνησια.δεν μπορεις να φανταστεις τι μαιμου παιζει.

τα ανταλλακτικα μπορει να ειναι εδω λιγο πιο ακριβα,λογω μεταφορας,λογω κερδους κτλ,

αλλα δεν υπαρχει καμμια συγκριση στα εργατικα.εκει φευγουν πολλα λεφτα.

γερμανια μια επισημη αντιπροσωπεια χρεωνει 110 ευρω την εργατοωρα.

π.χ. δισκο πλατο 850 ευρω,

φλατζα κυλινδροκεφαλης 1800 ευρω,

απλη αντικατασταση καλοκαιρινων ζαντολαστιχων με χειμερινα 120 ευρω μαζι με τα βαριδια,

οι επισημες στη γερμανια ειναι φωτια στα σερβις,

ελλαδα ειναι συγκριτικα φθηνα.

μην κοιτατε μονο το κοστος των ανταλλακτικων,

αλλα και τα εργατικα.

καλα σε αυτο μην παιρνεις και ορκο.οτι γερμανια αυτα που πουλανε στο ebay ειναι γνησια.δεν μπορεις να φανταστεις τι μαιμου παιζει.

τα ανταλλακτικα μπορει να ειναι εδω λιγο πιο ακριβα,λογω μεταφορας,λογω κερδους κτλ,

αλλα δεν υπαρχει καμμια συγκριση στα εργατικα.εκει φευγουν πολλα λεφτα.

γερμανια μια επισημη αντιπροσωπεια χρεωνει 110 ευρω την εργατοωρα.

π.χ. δισκο πλατο 850 ευρω,

φλατζα κυλινδροκεφαλης 1800 ευρω,

απλη αντικατασταση καλοκαιρινων ζαντολαστιχων με χειμερινα 120 ευρω μαζι με τα βαριδια,

οι επισημες στη γερμανια ειναι φωτια στα σερβις,

ελλαδα ειναι συγκριτικα φθηνα.

μην κοιτατε μονο το κοστος των ανταλλακτικων,

αλλα και τα εργατικα.

Αναφέρομαι σε τιμές που δίνει η επίσημη αντιπροσωπεία της ΜΒ στην Αγγλία, και όχι σε ebay.

Αντίστοιχες τιμές έχει η ΜΒ στην Ισπανία. Τις προάλλες που πήγα, μπήκα μέσα σε μία κεντρική αντιπροσωπεία και ρώτησα για πλάκα την τιμή των αμορτισέρ για το αμάξι μου και μου έδωσαν τιμή χαμηλότερη κι από την Αγγλία!

Για τα εργατικά δεν μπαίνει θέμα, σε κάθε χώρα εναρμονίζονται με το σύνολο του εργατικού κόστους, και σε αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε συζήτηση από εδώ μέσα...

Το κόστος της μεταφοράς, να έχει διαφορά 100 Ευρώ η ευρωπαλέττα στη μεταφορά Γερμανία - Αγγλία από το Γερμανία Ελλάδα; Τι να λέει στο σύνολο των περιεχομένων;

Στο θέμα μας , σχετικά με την καταγγελία, ποια είναι η άποψή σου;

Παναγιωτη ειναι πολυ σωστη η σκεψη σου αλλα και η προταση σου για καταγγελια γιατι ειναι απαραδεκτη αυτη η πολιτικη της εταιρειας και μαλιστα σε μια χωρα οπως ειναι η δικη μας και με την οικονομικη κατασταση που βιωνουμε.

Συμφωνω λοιπον απολυτα με την κινηση που προτεινεις να κανουμε γιατι και τιποτα να μην καταφερουμε στο τελος ομως θα εχουμε αποδειξει σε ολους τους οτι δεν μπορουν πλεων να θησαυριζουν στης πλατες μας θεωρωντας μας κοροιδα!

Οσο για το κοστος της εργατοωρας εχω την εξης απορια,επειδη τυχαινει να κανω και επεκτασεις εγγυησεων μεσω γνωστης εταιρειας που μεσω αυτης μας την κανουν και οι αντιπρωσοπειες,πως γινεται οταν παμε εμεις σαν ιδιωτες να μας κανουν καποιες εργασιες να μας χρεωνουν με υπερβολικα, κατεμε εργατικα,ενω οταν γνωριζουν οτι θα κοπει τιμολογιο το οποιο θα πληρωθει απο την συγκεκριμενη εταιρεια το κοστος της εργατοωρας πεφτει αυτοματως στο μισο.

Αρα υπερβολικο κερδος απο τα ανταλλακτικα,υπερβολικο κερδος απο την εργασια και το συμπερασμα ειναι οτι μας θεωρουν κοροιδα.

Επειδη λοιπον δεν θεωρω τον εαυτο μου κοροιδο συμφωνω απολυτα με την προταση του φιλου Παναγιωτη!!

Την παρασκευή ζήτησα τις τιμές για τα ανταλλακτικά που φαίνονται στο αρχειο excel. Από γερμανία μου απάντησε σε λίγες ωρες μια αντιπροσωπεία και περιμένω και από άλλους.

(Το αρχείο είναι πολύ χρήσιμο για κάποιον που ενδιαφέρεται να εγκαταστήσει Η/Κ κ εσωτερικό φωτισμό)

slk parts 2003.xls

Edited by stefan

Εγω συμφωνω με τον ανδρεα (mauros200aris) ειμαι συμφωνος με την επιστολη που λεει ο blugosi αλλα μηπως να τη στελναμε πρωτα στην MB Hellas ισως και στη ''μαμα''ΜΒ γερμανιας και αναλογως απαντησεων να το συνεχισουμε?

Παρα πολυ ενδιαφερον!

Εγω συμφωνω με τον ανδρεα (mauros200aris) ειμαι συμφωνος με την επιστολη που λεει ο blugosi αλλα μηπως να τη στελναμε πρωτα στην MB Hellas ισως και στη ''μαμα''ΜΒ γερμανιας και αναλογως απαντησεων να το συνεχισουμε?

Καλά, αυτοί παίζει να μην τη διαβάσουν καν!

Καλά, αυτοί παίζει να μην τη διαβάσουν καν!

Δεν νομίζω φίλε μου. Χαιρετώ την ιδέα και προτείνω να τυπωθεί άμεσα και να αποσταλεί παντού, καιρός είναι ν αρχίσουμε να κουνιώμαστε λίγο γιατί μας έχουν πάρει φαλάγγι. Εξ άλλου έτσι θα λειτουργούσαν και χειρότερα αν αυτό συνέβαινε στους Γερμανούς απο μας. Παρατηρήστε το καλοκαίρι πως ελέγχουν τους τιμοκαταλόγους έξω από τις ταβέρνες πριν φάνε μια σαλάτα με έξι πηρούνια και μία πατατες. Τι να λέμε τώρα, και βέβαια να προχωρήσει το θέμα. Εγώ το επικροτώ. Ευγε φίλε μου.

Καλησπέρα σας.

Επειδή το θέμα είναι λεπτό και δεν πρέπει να το δούμε παρορμητικά, διότι φαντάζουμε ότι παρά πολλοί δεν γνωρίζουμε λεπτομέρειες για το θέμα π.χ.τελωνεία, φόροι, ίσως φόρος πολυτελείας κ.λ.π, διότι ως γνωστόν υπάρχει και η συκοφαντική δυσφήμηση…, καλό θα είναι κάποιοι που είναι ορεξάτοι να κάνουν ένα πίνακα από διάφορα ανταλλακτικά με τις τιμές που πωλούνται στην Ελλάδα και να παρουσιάσουν αντίστοιχα τις τιμές πώλησης άλλων χωρών, έτσι με αυτόν τον τρόπο να φανεί η διαφορά των τιμών που υπάρχει.

Οπότε κοινοποιώντας αυτόν τονπίνακα οπουδήποτε και θέτοντας το ερώτημα, πώς προκύπτουν αυτές οι διαφορές ; τότε ας μας λύσουν αυτοί το αίνιγμα με ότι δικαιολογία θέλουν, αποδεικνύοντας ότι δεν είναι κλέφτες όπως τους αποκαλούν κάποιοι, χωρίς να κινδυνεύεις εσύ που κάνεις το ερώτημα να κατηγορηθείς ως συκοφάντης ή οτιδήποτε άλλο.

Edited by paptak

Δεν νομίζω φίλε μου. Χαιρετώ την ιδέα και προτείνω να τυπωθεί άμεσα και να αποσταλεί παντού, καιρός είναι ν αρχίσουμε να κουνιώμαστε λίγο γιατί μας έχουν πάρει φαλάγγι. Εξ άλλου έτσι θα λειτουργούσαν και χειρότερα αν αυτό συνέβαινε στους Γερμανούς απο μας. Παρατηρήστε το καλοκαίρι πως ελέγχουν τους τιμοκαταλόγους έξω από τις ταβέρνες πριν φάνε μια σαλάτα με έξι πηρούνια και μία πατατες. Τι να λέμε τώρα, και βέβαια να προχωρήσει το θέμα. Εγώ το επικροτώ. Ευγε φίλε μου.

Μάλλον δεν κατάλαβες ακριβώς τι θέλω να πω.

Φυσικά και είμαι υπέρ του να γίνει καταγγελία γαι τις τιμές -από τη στιγμή που όντως είναι ελεγμένο ότι υπάρχει αισχροκέρδεια.

Απλώς πιστεύω ότι στέλνοντας απλώς μια επιστολή παραπόνων στην ΜΒ Ελλάς ή Γερμανίας δεν θα γίνει τίποτα. Αυτό το λέω από εμπειρία παλαιότερων περιπτώσεων που έχουν αναφερθεί στο φόρουμ.

Αν το καταφέρετε θα είναι μεγάλη επιτυχία αρκεί όμως να μπορείτε να το αποδείξετε... yes.gif Μην πάτε για μαλλί και βγείτε "κουρεμένοι" στην περίπτωση που συμβεί κάποιο από αυτά που είπε ο φίλος paptak...

Αν το καταφέρετε θα είναι μεγάλη επιτυχία αρκεί όμως να μπορείτε να το αποδείξετε... yes.gif Μην πάτε για μαλλί και βγείτε "κουρεμένοι" στην περίπτωση που συμβεί κάποιο από αυτά που είπε ο φίλος paptak...

Κατ' αρχήν , τις εκτυπώσεις με τις τιμές τις έχω ήδη στο γραφείο μου και φαίνονται ξεκάθαρα οι διαφορές σε σχέση με επίσης τυπωμένες τιμές από ξένα site.

Δεν πρόκειται όμως να τις επισυνάψω σε πρώτη φάση. Ας απαντήσει η ΜΒ Ελλάς στην αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου ότι τους κατηγορούμε άδικα , και ότι οι τιμές τους είναι ίδιες με της υπόλοιπης Ευρώπης. Με την επιστολή αυτή και τυπωμένες τις τιμές ανταλλακτικών από τις Ευρωπαϊκές αντπροσωπείες, θα πηγαίνουμε στα εξουσιοδοτημένα και θα απαιτούμε τις ίδιες τιμές. Αν δε μας τα πουλάνε σε αυτές τις τιμές, θα είναι ακόμη χειρότερη η θέση της ΜΒ Ελλάς.

Παιδιά, το ζητούμενο δεν είναι να τιμωρήσουμε τον εισαγωγέα, προς Θεού.

Το ζητούμενο είναι να τον πιέσουμε να πουλάει σε λογικές τιμές, και να σταματήσουν να μπλοκάρουνε τις πωλήσεις ανταλλακτικών από το εξωτερικό στην Ελλάδα.

Πάρα πολύ καλή η σκέψη σας παιδιά!

Ενημερωτικά σας λέω ότι προς τέτοια κατευθυνση πιέζανε για πολύ καιρό και οι ίδιοι οι αντιπρόσωποι...

Αλλά σε όλα πρέπει να ληφθούν και τα φοροεισπρακτικά μέτρα που εφαρμόζονται στην Ελλάδα, ακόμη και στην δύσκολη περίοδο που διανύουμε! Εδώ ο κόσμος δεν έχει φράγκο και το κράτος μας έχει ταράξει όλους με την εισπρακτική πολιτική του.

Κλαϊνμαϊν κοινώς...

Την παρασκευή ζήτησα τις τιμές για τα ανταλλακτικά που φαίνονται στο αρχειο excel. Από γερμανία μου απάντησε σε λίγες ωρες μια αντιπροσωπεία και περιμένω και από άλλους.

(Το αρχείο είναι πολύ χρήσιμο για κάποιον που ενδιαφέρεται να εγκαταστήσει Η/Κ κ εσωτερικό φωτισμό)

Δε μου στέλνεις τα στοιχεία της αντιπροσωπείας που σε εξυπηρετεί για να συγκρίνω κάτι;

Ευχαριστώ...

Δε μου στέλνεις τα στοιχεία της αντιπροσωπείας που σε εξυπηρετεί για να συγκρίνω κάτι;

Ευχαριστώ...

Από γερμανία? Ζήτησα από 7-8 διαφορετικές και μ ερχονται κάθε μερα. Ακόμα και στη Γερμανία βρήκα διαφορές του 10%